Pěstujete na zahrádce amelanchier? Jeho plody mají řadu zdraví prospěšných minerálů
FOTO: Elena Valeriánová

Pěstujete na zahrádce amelanchier? Jeho plody mají řadu zdraví prospěšných minerálů

15. 7. 2021

Znovu se vás zeptám, zda na své zahrádce pěstujete amelanchier? Že ne! A co takhle hezky česky muchovník? Přiznám se, že český název zrovna moc nelichotí tomuto keři, někdy i malému stromu.

Málokdo z nás má oblíbené mouchy, ale muchovník si snad oblíbí každý, kdo jeho lahodné plody ochutná. I když i tady se mohou chutě lišit, někdo ho má za lahodný, šťavnatý, sladký. Jiný o něm tvrdí, že je suchý a mdlý. Zřejmě také hraje roli jeho odrůda.

Máme na zahradě dva keře muchovníku, jeden je už pěkně vzrostlý, a protože své větvičky hnal až pánubohu do oken, museli jsme ho přistřihnout. Ten druhý teprve dává tušit, co od něj můžeme v příštích letech očekávat. Plody má neskutečně velké, i když jich bylo v tomto prvním roce jen pár.

Muchovník je rod až s dvaceti různými druhy, nejvíce jich roste v USA a Kanadě. Má rád teplé oblasti a u nás divoce v přírodě neroste. V Evropě je původní muchovník oválný, který dorůstá až do výšky dvou metrů. Keře muchovníku rostou dobře na slunných stanovištích, ale vyhovuje jim i polostín. Na jaře je keř obsypán sladce vonícími bílými květy, které na začátku července dozrávají do lahodných plodů tvarem i barvou podobných borůvkám. Proto se mu snad i říká indiánské borůvky.  

Plody muchovníku mají místo v lidovém léčitelství, obsahují velké množství vitamínu C, B2, barviva (anthokyany, kterým se přisuzuje účinnost proti rakovinnému bujení) a zdraví prospěšné minerály. Plody celkově podporují odolnost organismu, působí preventivně proti žaludečním chorobám a při onkologických onemocněních je možné plody muchovníku podávat jako podpůrný doplněk stravy. Při žaludečních a střevních potížích může být podáván čaj ze sušených listů. (zdroj: wikipedie)

Pokaždé, když mé kroky vedou kolem našeho keře muchovníku, zobnu si, ne jednu kuličku, ale hned celou hrst. Plody se mohou zavařovat jako kompot, vařit z něj jednodruhové  džemy a nebo jej přidávat k jinému ovoci. Úspěšně ho zamrazuji a koláče v zimním období chutnají výtečně. Ale nejraději ho mám v čerstvém stavu, utrhnout a šup do pusy.

Na podzim vám muchovník svými červenými listy oživí a zkrášlí zahradu. Chorobami tyto keře nijak zvlášť netrpí.

Tak co, máte na zahradě muchovník?

květiny zahrada zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Křapová
Díky, Eleno, pořídím si :-)
Dana Puchalská
Eleno,kousek od nás je pěkná řada vzrostlých keřů muchovníku. Zasadili je tam cca před 15 lety .Zrovna dnes jsem se u nich zastavila a pozorovala jsem ,jak krásně zrají a na trávě pod nimi je už spousta zralých. A když kvetou ,to je taky nádhera.
Elena Valeriánová
Sazenice muchovníku se dají koupit asi v každém zahradnictví. Ale i v zahradnictví v zásilkovém na internetu. Tak jako pro každý keř doba k sázení je určitě vhodná i na podzim, takže za chvíli bude jejich čas. Nevím jaké odnože má na mysli Marie M., jestli s kořínky, jako proutek do země jsem nikdy nezkoušela, ale třeba to jde. Já jsem před dvěma lety dělala marmeládu muchovník+třešně, ale chce to asi něco kyselejšího. Třeba červený rybíz, ten by mohl tu směs osvěžit. Jenže my letos měli na novém keři asi sedm kuliček, starý keř, který býval vždy obsypaný odešel.
Eva Mužíková
Já znám muchovník teprve asi čtyři roky, mladí jej zasadili na zahradě. Mají asi deset keřů, první rok nic moc, ale nyní už jsou obalené. také si vždy natrhám a mlsám..Jedinou nevýhodou pro tyto jejich keře je, že z nich mají vytvořený živý plot. Jednotlivě, jako Ty Tvé je to asi praktičtější...
Marcela Pivcová
Přemýšlím, jestli jsem muchovník někdy viděla, nevzponemu si, takže jsem plody určitě nikdy neochutnala.
Lenka Měkotová
Ano, muchovník známe. Máme na zahradě dva stromky. Letos je bohatá úroda a tak jak říká Elen, když jdeme kolem zobeme. Na marmeládu se nedostane, vypadá to, že bude brzy dozobáno.
Jitka Hašková
Je to zajímavé, ale zahradu nemám.
Zuzana Pivcová
Zase něco, co vůbec neznám. Nemám na to podmínky, škoda.
Jaroslava Handlová
Muchovník nemám, neznala jsem. Ráda jsem se o něm něco dověděla. Eleno, taky bych zobala.
Marie Měchurová
Dovezou odnože na sraz do Řevnice.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 23. týden

Máte rádi kávu? Pijete ji denně? A co o ní víte? To odhalí kvíz tohoto týdne.