Z deníku hlídací babičky - v Labyrintu
autorka

Z deníku hlídací babičky - v Labyrintu

26. 7. 2021

Další pracovní listy a hesla do hry Zastav nečas můžeme získat v pokladně Labyrintu divadla Drak. (Divadlo Drak je známé loutkové divadlo v Hradci Králové.) Je nejvyšší čas se pro ně vypravit, protože Adélka ráno významně zvedla dva prsty a opakovala si, že se ještě dvakrát u babičky vyspí a pak už bude spát doma. Společně s dětmi připravuji ještě před odchodem z domova francouzské brambory k obědu. Děda po příchodu od lékaře jen zapne troubu a dopeče je. Pak vyrážíme za kulturou. Tentokrát jedeme přes město trolejbusem. Adélka má trochu zmatek v dopravních prostředcích, v trolejbusu ještě nikdy nejela. Naštěstí jí rozdíly v dopravních prostředcích důrazně vysvětluje bráška. Prostě trolejbus má nahoře klacky a nejezdí po kolejích. Po kolejích jezdí tramvaj a tady v Hradci žádné koleje nejsou. Já se po nástupu do trolejbusu soustředím na to, aby se děti usadily a pak svádím boj s čtečkou na místní městské karty. Vím, že existuje možnost zaplatit kartou i za další osobu, ale ještě jsem to nikdy nezkoušela. Trochu se se čtečkou “peru”, topím se v jejích pokynech, ale nakonec se mi podaří zaplatit i za jedno dítě. Zase jsem se něco užitečněho díky svým vnoučatům naučila.


V pokladně Labyrintu chvilku váhám, zda mám tuto expozici navštívit s tak malými dětmi. Nakonec převáží informace, že je v celém objektu klimatizace, a protože tam zatím nikdo není, můžeme tam být i bez roušek. Na výstavě loutek a různých divadelních propriet, které jsou rozmístěny v osvětlených vitrínách v temném prostoru, si připadáme trochu jako v bludišti. Občas si pustíme kousek některé hry, abychom měli lepší představu. Děti poslouchají pozorně a kladou mi spoustu zvídavých otázek. Jsem ráda, že umím odpovědět alespoň na některé. Nejvíc si však děti užívají tzv. Dračí laboratoř, kde si mohou seznámit s různými divadelními profesemi a a hlavně si leccos  vyzkoušet. I když je tato laboratoř určena spíše školním dětem, i ty moje si zde hrají  se zvuky a se světly, zkouší si přípravu kostýmů pro loutky i jednoduchou animaci. Naprosto nadšené ale jsou v okamžiku, kdy ve vedlejší komůrce objeví klasické loutkové divadlo s marionetami a mohou si s nimi zahrát pohádku o Červené Karkulce. 


Odpoledne se vydáváme na pěší túru na rozhlednu Milíř u Vysoké nad Labem, která byla postavena v roce 2013. I když rozhledna není až tak vysoká, převyšuje okolní porost a za slušného počasí poskytuje krásný výhled do okolí. Směrem k jihu na Kunětickou horu, ale i areál věčně dýmající elektrárny Opatovice. Severním sněrem na Krkonoše a severovýchodním na Orlické hory. Trasa celkem měří asi šest kilometrů, nezbývá než doufat, že to nejmladší člen naší party ujde po vlastních nohách. Pro jistotu se vybavím nejen vodou, ale i oblíbenými ovesnými koláčky, které jsem s dětmi napekla hned po ránu. Cesta vede naštěstí lesem, tedy převážně ve stínu. Cestu tam děti zvládnou, i na rozhlednu vyběhnou bez problémů. Trochu supím v závěsu za nimi, ale vylézám též na vrchol, zatímco děda si hoví pod rozhlednou na lavičce. Teprve cestou dolů si Jakub všimne průhledu přes podlahu jednotivých plošin až na zem a popadne ho panická hrůza. Drží se jako klíště zábradlí a odmítá jít dolů. Bezradně se ho snažím přesvědčovat slovy, kterým sama nevěřím. Zaboduje až jeho sestřička, která se zajímá o to, co bude, když Kuba nesejde dolů. Představa, že by zůstal na rozhledně přes noc, ho rozpohybuje. Pomalu sestupuje jeden schod po druhém, křečovitě se drží zábradlí a zavírá oči. Cesta dolů nám trvá snad hodinu.


Korunu celému dni nasadí klíště zakousnuté na mém těle v místě, kde si ho nemohu sama vytáhnout. Svěřuji se s obavami do rukou svého muže, který ho slavnostně vytahuje za asistence obou vnoučat. Celá situace vrcholí tím, že i Jakub objevuje na svém předloktí horkou bouli velikosti brambory po štípnutí nějakým hmyzem. Pro začátek mu přikládám studený obklad na předloktí a jeho pohnutou mysl konejším dalším příběhem Ferdy Mravence.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Velková
Moc hezký článek, který jsem v létě, v tom mém hlídacím blázinci přehlédla...Vlaďko, vnuk na rozhledně mi připomněl mého muže na rozhledně - viz článek Svádění...jinak na štípance je skvělý levandulový olejíček buď jako levandule samotná nebo může být i v kombinaci s tea tree...štípance splasknou a téměř nesvědí.
Martina Růžičková
Moc hezké pokračování .
Marie Měchurová
Opět zajímavé čtení že života. Krásná symbióza prarodiču a vnoučat.
Soňa Prachfeldová
Je vidno, že babička s dědou mají moc rádi svá vnoučata a děti budou na tak skvęlé hlídání dlouho vzpomínat.
Alena Vávrová
Více než akční hlídací babička ;-)) .
Dana Puchalská
Vlaďko,kdybych zase byla dítě,tak bych si s Tebou výskala. Fakt. Taková výstava musela být super. A i na tu rozhlednu bych šla tuze ráda. Děkuju za další milé vyprávění.
Anna Potůčková
Správná babička, která má skvělá vnoučata - krásný a velmi čtivý článek.
Zuzana Pivcová
Jako obvykle jsem četla se zaujetím. Bojím se zakousnutých klíšťat, a proto chodím do lesa minimálně. Předloni jsem po srazu v Kořenově zjistila, že mám zarudlou bulku na pravé paži. Nechtěli mě vzít nikam na kožní, nakonec jsem skončila na chirurgii. Nejspíš to také bylo štípnutí.
Eva Mužíková
Tak jsem si Tě představila na vršku rozhledy, přemýšlející jestli toho klučíka sneseš, nebo přivoláš na pomoc dědu. Vnučka to vyřešila...Hezké vyprávění, mohlo by být i víc foteček.
Daniela Řeřichová
Akční babička, akční vnoučata. Vlaďko, moc hezký deníček, vidím vše naprosto živě.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.