Babská rada: Kaštany pod polštářem až do jara
Nasbírejte si zralé kaštany. Do plátěného pytlíku vložte tolik kaštanů, kolik je vám let plus jeden navíc. Pytlík zašijte, umístěte pod polštář a spěte na něm až do prvního jarního dne. A pozor! Pytlík používejte jen vy, nepůjčujte jej například manželovi, příteli, dětem. Kaštany do pytlíku nesbírejte na hřbitovech, platí pravidlo, že na hřbitovy se může jen přinášet, nikdy se nesmí nic odnášet.
Využijte pozitivní energii kaštanů a noste vždy alespoň jeden v kapse. Kaštan také můžete přložit na místo, které vás bolí (revma apod.). Babky kořenářky také doporučovaly kaštany na zjemnění pleti. Staří lidé, kteří mají seschlé ruce, by měli pravidelně povalovat kaštany v dlaních, kůže se pak zjemní a zvláční.
Léčivé účinky kaštanů podle wikipedie
Kaštany jsou bohaté na sacharidy, obsahují ale i vlákninu, draslík, fosfor, vitamíny skupiny B, betakaroten a vitamín E. Aktivní látky, získávané z kaštanu, zvyšují odolnost vlásečnic a zlepšují žilní tonus. Současně působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Jírovec je velmi účinný při chronické žilní nedostatečnosti a při léčbě křehkých vlásečnic. Nové studie jednoznačně prokázaly účinnost jako žilního tonika. Aesculin obsažený v kůře jírovce snižuje propustnost vlásečnic a zvyšuje jejich odolnost. Těchto účinků se využívá k léčbě křečových žil. Velmi účinný je rovněž na hemoroidy. Klinické studie prokazují účinnost na tzv. „těžké nohy“, noční křeče v nohách. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů.
Léčivá tinktura
Kaštany nejdřív ponořte do vařící vody, jen na chvíli, aby slupka malinko změkla. Po vychladnutí kaštany nastrouhejte (jde to poměrně těžko) nebo pomelte v mlýnku. Vložte pomleté kaštany do zavařovací sklenice a zalejte alkoholem (vodkou či slivovicí), případně alpou či ředěným lihem. Sklenici uložte na temné místo a každý den sklenici protřepejte. Po třiceti dnech obsah přeceďte přes plátno a naljte do láhve. "Takto připravenou přírodní tinkturu můžete použít jako mazání na bolavá kolena, otoky, křečové žíly, ale i uvolnění svalů," doporučuje bylinkářka Irena Vaněčková.