Dušičky nebo Halloween? Dýně je symbol, který rozděluje společnost
Ilustrační foto: Pexels

Dušičky nebo Halloween? Dýně je symbol, který rozděluje společnost

29. 10. 2021

Někdo se celý rok těší, jak si na podzim udělá z dýní krásné dekorace a považuje je za klasický symbol podzimu. Někdo je naopak zatratil, protože si je spojuje s americkým svátkem, který prý v tuzemsku nemá co dělat.

Dýně je však především krásná věc. A tvořiví lidé z ní dovedou vyrobit spoustu věcí ještě krásnějších. O tom, že na dýně s nejrůznějšími výřezy, ve kterých blikají svíčky, je pěkná podívaná, není pochyb. A tak je zbytečné kazit si ten pěkný pohled mručením, že jde o amerikanismus, který k nám byl násilně zavlečen. Navíc, ono není tak úplně pravda, že posedlost vyřezáváním dýní jako symbolem Halloweenu pochází ze Spojených států.

Původ zvyku vyřezávat dýně a dávat do nich světýlka je totiž v Irsku. Tam se slaví Samhain, tedy přechod do zimy, který připadá na noc z 31. října na 1. listopad a Irové věřili, že svíčky v dýni odhánějí zlé síly. Postupně se zvyk rozšířil do dalších zemí a Irové ho přivezli i do Ameriky.

Jenže tam se z něj stal víceméně komerční svátek a nejrůznější dekorace znázorňující dýně ať už vkusné či brutálně kýčovité znamenají rok od roku především byznys.

Jenže je velká škoda spojovat si dýni pouze s tímto halloweenským šílenstvím. Dýně je totiž především moc chutná a zdravá. Je zdrojem železna, hořčíku, řady vitamínů a obsahuje i hodně vlákniny. Navíc je chutná a velmi různorodě využitelná. Dá se upravovat nejen na sladké způsoby, ale také může nahradit brambory, dají se z ní dělat různé placičky a dokonce velmi chutná jsou i její semínka, která se opražená dávají do polévek a salátů.

Zkrátka, dýně si lásku a zaslouží obdiv a ne pouze spojování se svátkem, který některým lidem není příliš sympatický. Tady je malá inspirace, jak se dá dýně využít jako dekorace.

svátek
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Soukupová
Dušičky respektuji, halloween se mi nelíbí. Nemá u nás tradici a mě taky zavání Amerikou. Stejně jako Valentýn, kterého taky ignoruji.
Milan Pepo
Byť ,,dušičkový", respektuji postoj ,,haloowennistů". Jen je mi smutno, že někteří lidé věnují víc času vyřezáváním oblud z kusu zeleniny než času věnovanému vzpomínkou u hrobu blízkých.
Irena Mertová
I náš vánoční stromek k nám byl začátkem 19. st. "zavlečen"... :-) Dýně se mi líbí tvarem i barvami, jsou různé. Hokaido mi chutná i v jídle, vařím polévku, jednu pěknou mám na kuchyňském stole zrovna. Vyřezat se z dýní dají krásné věci, můj zeť je v tom dobrý, hezká podzimní zábava. S Dušičkami to nespojuji, jen s podzimem, stejně jako třeba kaštany. Dušičky respektuji. Dětem se líbí různé halloweenské potvůrky, nijak to ale jako svátek neprožívají.
Martin Vrba
Já nemám rád dýně jako pokrm a už vůbec ne jako strašáky dětí a ani hromadné nájezdy na hroby na dušičky. Sám si přeji jen spálit bez jakéhokoli obřadu a pak rozptýlit někde do potoka Rokytky za krásného jarního počasí v době, kdy vyraší ty první malé zelené lístečky na jedné staré vrbě u potoka Rokytky za veselých vzpomínek mých blízkých na mne, tak jak jsem i já žil. To by měl být ten „můj obřad“ - žádné truchlení a pláč! Kolem té Rokytky ve Vysočanech jsem prožil své dětství v naší velké rodině, tam jsme si pouštěli lodičky z kůry a věřili, že se některá dostane až do moře. Já si na své rodiče vzpomenu několikrát za týden, vždy když něco hezkého vidím, když jím jídlo, které také oni měli také moc rádi, když slyším hudbu, kterou milovali, atd. Jsou tak se mnou v mém normálním světě, je to jen má intimní vzpomínka, převažují vzpomínky veselé. Vzpomínat na blízké v davech ostatních lidí na povel kalendáře se příčí mému celému založení, ale sourozenci je navštěvují na těch hrobech. Každý jsme jiný, tak ať si to každý dělá tak, jak je jemu libo. Tedy třeba i při pohledu za blikajícího svitu svíček v těch vydlabaných strašidelných kebulí naražených na kůly. :)
Jana Kollinová
Ilustrační fotografie dokonale vystihuje moje pocity, když po několika dnech jdu kolem desítky vyřezaných dýní umístěných na každém schodu mateřské školky. Původně optimistické a úsměvné duté hlavy se každým dnem mění, až se stávají příšerkami, které dítky musí děsit, když i já se raději otočím, než abych se dívala na bezzubou zhrouceninu konkurující těm nejděsivějším sci-fi. Několik svěžích a veselých dýní zmizelo během několika nocí ještě v expirační době možné konzumace výtvarného díla. Procházím dýňovou kalvárii a uvědomuji si rozdíl mezi Dušičkami a Halloveenem? Láska a úcta k zesnulým by neměla podléhat času jako dýně.
Věra Ježková
Je zbytečné, aby kus zeleniny rozděloval společnost. Někomu se prostě líbí, někomu ne. Mně se nelíbí. Jednou jsem ochutnala dýňovou polévku a s dýní jsem provždy skončila. Halloween mi není sympatický. Mám ráda naše staré dobré Dušičky.
Jana Šenbergerová
Mám ráda čas dušičkový i dýňový. Nějakým Halloweenem si ho určitě nenechám zkazit. Ten není povinný, tak koho baví, ať ho má. Vždycky žasnu nad vynalézavostí těch, kteří se zdobením dýní a jejich využitím v kuchyni i mimo ni zabývají. Ať žijí Dušičky! :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"