Fotoreportáž: Pojďte se mnou do Štramberku
Foto: autorka

Fotoreportáž: Pojďte se mnou do Štramberku

10. 11. 2021

Co takhle dát si uši? A to přímo uši štramberské, chcete-li tatarské.

Narozeninové dárky bývají různé, chtěné i nechtěné, k radosti i ke zlosti. K mým letošním narozeninám jsem vyhlásila STOP jakémukoliv novému přístroji do domácnosti (těch mám opravdu tak akorát, dost.)

Naproti tomu mi radost udělal dárkový poukaz na vyhlídkový let, ale podzimní počasí mi nepřeje. Podle pilota se vyhlídkové lety nedají uskutečnit pro silné vzdušné proudy (já bych řekla, že fičí jak na strništi). Takže tento dárek si vyzvednu později. Ideálně v krásně slunečný zimní den, kdy příroda bude pocukrovaná čerstvým sněhem.

A pak přišla sobota 6. 11., a my jeli na výlet. Syn nám dělal panského kočího a jelo se do malebného městečka v podhůří Beskyd Štramberku. Tam už na nás čekala druhá část naší výpravy: vnoučata a snacha.

Štramberk

Nikdy jsem v tomto městečku nebyla a řeknu vám, byla jsem uchvácena jeho krásou, rozmanitostí a nevšedností, malebnými uličkami i dřevěnými roubenkami. Přijměte, prosím pozvání ke slunečné listopadové procházce.

První zmínka o hradní vsi pochází z první poloviny 13. století. Ovšem místo bylo osídleno daleko dříve „území města bylo osídleno již v době prehistorické. Svědčí o tom nálezy v jeskyních Šipka a Čertova díra (dnes již zasypaná). Zbytky sídliště a kosterní pozůstatky člověka neandrtálského pocházejí z doby asi 40 000 let před n. l. Další archeologické nálezy jsou z mladší doby kamenné (asi 3 000 let před n. l.) a mladší doby bronzové ( asi 800 let před n.l. ), kdy vzniklo na Kotouči hradisko.“  

(citace: https://www.stramberk.info/o-meste/historie-osobnosti/

Z historie ještě doplním, že 4. prosince 1359 markrabě moravský Jan Jindřich Lucemburský vydal Štramberku zakládací lokační listinu, jenž se dochovala do dnešních dnů.

Tato listina byla zárukou mnohých výsad a výhod pro město i jeho obyvatele:

-         právo mílové (v okolí 1 míle nesměl nikdo provozovat řemesla, která byla provozována ve městě
-         právo várečné (vaření piva v městském pivovaru. Dnes se zde vaří kvasnicové pivo Trubač)
-         právo prodávat maso a péci chleba
-         právo městské (stanovovalo v čele města rychtáře s dědičnou rychtou a konšely)

Každé úterý se ve městě konal trh. Důležité bylo pro město i osvobození od všech poplatků a dávek markraběti.

V této době byla většina obyvatel nekatolického vyznání a hlásili se k českobratrské církvi. Po Bílé hoře se město dostalo do držení jezuitů a nebylo ušetřeno ani válečných útrap v době Třicetileté války.

Přeskočíme pár století, kdy se obyvatelstvo městečka živilo především vykonáváním řemesel a obchodem a okrajově také zemědělstvím.

V roce 1880 nalezl profesor K. J. Maška z Nového Jičína archeologický nález mimořádného významu. Tímto nálezem bylo nalezení části dolní čelisti neandrtálského dítěte na území města, tzv. šipeckou čelist.

Charakteristickou a všeobecně známou dominantou Štramberka je válcovitá gotická věž zvaná Trúba, která se vypíná nad městem ze zachráněných zbytků štramberského hradu - Strallenbergu. Dnes Trúba slouží jako rozhledna a je z ní krásný výhled do celého kraje.

Od roku 1969 je město Štramberk městskou památkovou rezervací. Ve strmých uličkách města se jako klenoty vypínají roubené chalupy z 18. a 19. století.

Víte, že

-         od roku 1660 se zde koná na Horu Olivetskou pouť na paměť vítězství štramberských křesťanů nad tatarským vojskem v roce 1241, Tataři svým pobitým protivníkům utínali uši a posílali je svému chánovi
-         poutníkům se podávalo medové pečivo tzv. štramberské (tatarské) uši, jenž jsou široce známé a oblíbené i v našem věku
-         z Nového Jičína vede na vrch Kotouč (Hora Olivetská) křížová cesta, jenž měří 8,5 km a touto délkou je nejdelší u nás
-         v roce 1938 byl převážně český Štramberk zabrán do sudetského území a v říjnu téhož roku byl obsazen německým vojskem
-         6. května 1945 bylo město osvobozeno
-         Trúba je vysoká 40 metrů a má průměr 9 metrů
-         v současnosti ve městě žije asi 3 500 obyvatel.

Historické údaje jsem čerpala z:
https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/severni-morava-a-slezsko/beskydy-a-valassko/stramberk
https://www.stramberk.info/o-meste/historie-osobnosti/) Na tomto webu najdete nejen podrobnou historii města, ale také třeba báje a pověsti.

Do Pamětní knihy města Štramberka zapsal začátkem 30. let 20. stol. kronikář Augustin Raška 11 pověstí o Kotouči, zaznamenal je ve druhé pol. 19. stol. podle vyprávění své babičky.

 

cestování fotografování Tip na výlet
Hodnocení:
(5 b. / 33 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květuše Pinkasová
Elenko, děkuji moc! Viděla a dozvěděla jsem se z Tvého pohledu spoustu nového. Není snad rok, kdy kroky našich ZdP turistů nevedou na Štramberk. Pokaždé přijdeme z jiné strany a na jinou odejdeme. Truba nás provází vždy už od vlaku. Ochutnali jsme tam už snad všechny speciality a vždy jsme vezli něco domů. Naposled jsme výhledem z druhé rozhledny Bílá hora pokračovali na Příbor. Jako vždy nám cestou otevřeli ranč Bubla, seděli jsme jen venku a nás bylo skoro 20, takže spokojenost byla oboustranná. Já jsem díky Tobě Eli v hezkých večerních vzpomínkách. Ještě nikdy jsem si Štramberk tak nevychutnala ... ♥♥♥♥♥
Vladislava Dejmková
Ještě ze to íčko máme, my se všude podíváme. Díky za fotoreportáž, musela to být radost tam fotit.
Eva Mužíková
Eleno, za těmi malými okénky se musí krásně bydlet. Mám ráda roubenky, dýchá z nich jakýsi klid. Díky za procházku děvče.
Dana Kolářová
Elenko, fotky a výlet jako z pohádky. Potěšení pro oči.
Blanka Lazarová
Pěkné, další možnost výletu, určitě je tam co vidět a navštívit. Píšu si do seznamu. :-)
Alena Tollarová
Ani nevíš, jak ráda bych Tvou výzvu přijala a do Štramberku se vydala. Zašla na štramberské uši a s povolením MÚ se třeba ponořila i do pivní lázně :) O Štramberku jsem slyšela už v minulosti a ráda bych ho viděla, ale je pro mě opravdu dosti vzdálený. Dostala jsi krásné dárky, lepší než jakékoli věci. A toho, že jsi zatím neletěla, nelituj, aspoň se stále máš na co těšit. Já jsem si svůj "lítací" dárek taky vyzvedla až po víc než půl roce od narozenin. Krásné dny ve zdraví ☀️
Jana Vargová
Pro mě místo, kde jsem nebyla. Proto díky za virtuální návštěvu i s fotografiemi.
Marie Měchurová
Ráda jsem si prohlédla fotografie tohoto zajímavého místa, které jsem letos navštívila 2x. Jednou za hrozného počasí v květnu s vnoučaty - šli jsme pěšky do Kopřivnice. Podruhé za krásného letního počasí s turistama v září. Z informací v článku jsem se dověděla zase něco nového. Městečko nabízí nespočet zajímavých míst, je tam ještě botanická zahrada, výhled na velký lom a lesní okruh doplněný sochami našich umělců a politiků. Nad městečkem je v lese další rozhledna, kterou jsme ale vzdali. Eleno, děkuju za připomenutí a pokochání se hezkými fotkami.
Daniela Řeřichová
Eleno, děkuji za kouzelné fotografie kouzelného městečka. Byla jsem zde opakovaně před dvaceti lety. Ke Štramberku mají úzký vztah malíři a ilustrátoři Adolf Zábranský a Zdeněk Burian – jeho muzeum stojí za zhlédnutí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 24. týden

Jaro kvete všemi barvami a právě česká květena bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.