Literární koutek č. 4 - Jak psát fejeton
Foto: Pixabay.com

Literární koutek č. 4 - Jak psát fejeton

18. 11. 2021

Fejeton je, stejně jako glosa, publicistický žánr. Setkáte se s ním nejčastěji v novinách nebo časopisech. Název je odvozen původně z  francouzského „feuilleton“, což znamená lístek.

Blízký fejetonu je i novinářský sloupek. Karel Čapek, mistr tohoto literárního žánru, napsal v životě mnoho glos, sloupků i fejetonů. Takto vtipně charakterizuje sloupek:

jako „...něco kratšího než fejeton a delšího než glosa, něco, co není dost dlouhé, aby to bylo nudné, ani dost nudné, aby to slulo článek...“ 

Hranice mezi glosou, sloupkem a fejetonem jsou neostré, žánry se vzájemně prostupují.  Je to vlastně publicistika s beletristickým charakterem,

K dalším vynikajícím fejtonistům patřili v  české literární minulosti, krom jiných, hlavně Jan Neruda nebo Karel Poláček. A také třeba Karel Kyncl nebo Ludvík Vaculík. Ze zahraničních publicistů mě zaujala především skvělá tvorba amerického autora Roberta Fulghuma, který kupodivu začal publikovat až v 51 letech, v době, kdy byl na samém vrcholu svého zralého věku. Stihl toho ale hodně.

 Titul fejetonu

Fejeton by měl být psán lehkým, zábavným slohem. Měl by satiricky komentovat nebo ironizovat současné náhledy a události. Především by měl zaujmout svým titulem. Ten by měl být vtipný, až provokující, aby donutil čtenáře si článek přečíst.

 Téma fejetonu

Fejeton může být o čemkoli. Vybrat jeho téma nemusí být těžké. Mohou to být zcela běžné, obyčejné věci, společenské či kulturní, nebo i sportovní události i osobní zážitky. Použití nadsázky, ironie i sebeironie je ve fejetonu žádoucí a výrazně zvyšuje jeho úroveň. Pokud už máte téma zvolené, je třeba se ho striktně držet a neuhýbat příliš stranou.
      

Styl fejetonu

Může to být úvaha, vyprávění, popis, výklad, případně proložený vtipnými glosami. Fejeton je možné zpestřit i dialogy, třeba i nespisovným jazykem. Fejeton musí zkrátka čtenáře bavit. Žádné dlouhé věty ani souvětí, ani příliš mnoho informací, raději přidejte humor. Fejeton může čtenáře i oslovovat, klást mu otázky, jejichž odpověď vyplývá z textu.         

 Závěr fejetonu

Závěr článku nemusí vždy přinést nějaké rozuzlení problému. Spíše naopak. Fejeton má spíš vyvolávat otázky, zamyšlení, nebo prostě čtenáře pouze pobavit.  Proto se pokuste v samém závěru svůj fejeton nějak vypointovat. Tak, aby byla z fejetonu patrná vaše nosná myšlenka. Ale závěr může být i zcela otevřený, aby článek donutil čtenáře k zamyšlení nad probíraným tématem.

 Předpoklady, které by měl fejetonista mít:

Originalita, všímavost, dobré vyjadřovací schopnosti, kreativita i velmi dobré vnímání světa kolem sebe a jeho problémů a schopnost na ně reagovat.

 *

Kdo se o nic nepokusí, nemůže ani nic pokazit. To je stará pravda. Když jsem postupně psal svoji knihu glos a fejetonů „Kdo říká, že stáří je moudré“ a snažil se v ní nějak reagovat na věci a jevy našeho světa, měl jsem v  sobě zřejmě více entuziasmu než tvůrčí invence. Ale pokusil jsem se. Nechť čtenář posoudí, čeho bylo více. Moc by se mi líbilo, kdybychom si v íčku stanovili, v rámci nějaké akce, jedno zajímavé společné téma, a pokusili se na ně napsat fejeton. Nebo alespoň glosu.

Učme se. Neboť, jak pravil americký básník a esejista, Oliver Wendell Holmes, někdy v druhé polovině 19. století:

„Být sedmdesát let mlád je mnohem příjemnější, než být čtyřicet let stár…“

Zkusme tedy, my, lidé věku seniorského, být ještě nějaký ten čas mladí! Určitě to za to stojí.

 Zdroje:

Malášková H.: portál Rodička.cz, 2014.
Kamizdat.wz.cz
StudentMag.cz 

 

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindra Hubačová
Honzo, díky! U mne mantinely též nehrozí. Měj se hezky.
Jana Kollinová
Ráda jsem si příspěvek přečetla. Kam až mi vzpomínky sahají, vybavují se mi jako prvních z mých oblíbených fejetonistů také Karel Čapek a Jan Neruda, v pozdějších letech Rudolf Křesťan. Četba byla a stále patří mezi mé oblíbené činnosti, ale od ukončení školy jsem v té záplavě čtené literatury nevěnovala pozornost faktu, zda autoři díla jsou rovněž uznávaní fejetonisté.
Soňa Prachfeldová
Ano , díky Honzo, u mě pevné mantinely opravdu nehrozí.
Miloslava Richterová
Pěkné a pěkný citát na závěr:-)
Jan Zelenka
Milé dámy, děkuji za vaše příspěvky. Znovu ale opakuji, že je to pouze určité vodítko, jak psát, nikoli striktní návod k použití. Já sám nemám rád v literární tvorbě pevné mantinely. Tvorba je o svobodě. To jen novinářští sloupkaři museli dbát daného rozměru, já bych to tak asi neuměl. Ještě jednou vám děkuji. Věrko, Karel Kyncl byl skvělý reportér, jakých není moc. Nemám sice jeho knihy, ale moc rád jsem ho poslouchal. Dodnes mám v paměti jeho hlas.
Věra Ježková
Jendo, pěkně jsi to napsal. Jsem ráda, že hranice mezi glosou a fejetonem nejsou ostré. Aspoň bych se nemusela trápit tím, co píšu, kdybych něco psala. Můj velký oblíbenec je Karel Kyncl. Mám šest jeho knížek. Ráda jsem ho poslouchala v rozhlase. Karel Čapek samozřejmě. Ale toho jsem neposlouchala. A ty. Tvé glosy. Tebe ráda čtu i poslouchám. :-)
Naděžda Špásová
Fejetony mi nikdy moc nešly. :-)
Daniela Řeřichová
Fejeton byl oblíbený žánr nejen v periodikách 19. a 20. století, ale i dnes máme řadu publicistů, kteří zdatně pokračují v této tradici. Během své redaktorské praxe jsem pochopila, že dobrý fejetonista musí být především dobrý vypravěč. Takový je pro mne i pan Tomáš Polák, jehož fejetony zde na íčku jsou nezaměnitelné svým osobitým, laskavým a vtipným rukopisem.
Anna Potůčková
Pamatuji si, jak jsme měli psát fejeton jako slohovou práci ve škole. A pamatuji si to proto, že byl dokonce i ve školním zpravodaji jako dost zdařilý. Ale o čem už byl netuším.
ivana kosťunová
Žánr pro íčko jako stvořený. Dobrý nápad, Věro.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.