Literární koutek č. 7 - Jak napsat zajímavě Tip na výlet
Ilustrace: Pixabay

Literární koutek č. 7 - Jak napsat zajímavě Tip na výlet

3. 12. 2021

Tip na výlet není žádným ustáleným, tradičním literárním žánrem. Přesto by měl obsahovat některé náležitosti, které by možného čtenáře upoutaly a donutily k přemýšlení, jestli má, či nemá popisovanou destinaci také navštívit. Tím se blíží publicistice.

V našem popisu se snažíme naše výlety podrobně zdokumentovat. Každý tip na výlet by měl poměrně detailně dokumentovat zvolenou délku a náročnost trasy, poukazovat na zajímavá místa a v závěru text doplnit případně mapkou a fotografiemi. Ať už se jedná o výlet přírodou, autem, autobusem, cyklovýlet, vysokohorskou turistiku, výlet s dětmi či výlet za kulturními památkami.

 Náležitosti tipu na výlet

Nadpis by měl být výrazný, charakterizující hlavní cíl cesty. Lokalitu. V úvodu je dobré podat stručný popis výletu. Případně, co vás k tomuto výletu motivovalo.

Popis výletu je na vás. Způsob dopravy do výchozího bodu, informace o trase, jaká je cesta, jaké turistické zajímavosti můžete na této trase vidět, zda je vhodná i pro starší, méně zdatné osoby, jestli je vhodná třeba i pro kočárek, pro rodinu s dětmi nebo i pro vašeho psa.

Váš popis cesty je pochopitelně subjektivní. Proto je třeba náročnost trasy, její délku, cestu terénem či procházku městem popsat co nejvěrohodněji. I s vašimi dojmy. Pokud je na vaší trase i naučná stezka s informačními tabulemi, je dobré na to upozornit. Pokud se vám cestou přihodí nějaká zajímavá a nečekaná příhoda, její popis určitě váš výletní tip zpestří. V závěru textu je dobré přidat celkové zhodnocení výletu.

Tak jako i v ostatních literárních publicistických žánrech, je potřebné vaše myšlenky a různé popisy členit do odstavců. Jenom ne vše do jednolitého bloku!! Takový článek ztrácí údernost a má menší vypovídající hodnotu.

V samém závěru článku pak vložte fotogalerii i s informačními popisky. Pokud ovšem nebudete vkládat fotografie přímo do textu. Fotoaparát by měl být nezbytnou součástí vaší výletní výbavy.

 Zdroje:

www.vejslapy.cz/tipy-kam-na-vylety
www.VenKaždýDen.cz: Tipy na výlety


 

 

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(4.8 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Velková
Ano, správné uvedení skutečné vzdálenosti a náročnost, ev. převýšení jsou velmi důležité. Letos se nám na dovolené na Tenerife stalo, že byla uvedena vzdálenost 3 km (asi vzdušnou čarou) a nakonec jsem šli nebo spíš lezli cca 16 km s převýšením 1.200 metrů nahoru a 1.200 metrů dolu, no přežili jsme to a stihli se vrátit před setměním :-))
Libuše Křapová
Pane Vrbo, já jsem se ve vašem příspěvku ztratila. Prosím, upřesněte pro mne, vůči komu se vymezíte ve svém budoucím článku s negativní reklamou? Bude to J. Z. nebo televize? Omlouvám se, to není z mé strany snaha o posměch, smát se můžete vy mně, že jsem to nepochopila
Hana Šimková
Pane Vrba, jsem ráda, že Vás v tom žaludku hodně tlačím. S kým pak si broučku budete tak hezky povídat beze mne. Vy jste mnou tak posedlý, že se to vymyká normálnosti.
Martin Vrba
Tak jsem sem zavítal „na doporučení“ paní Šimkové, protože až si to prý přečtu, že prý žádnou nabídku na výlet nikdy nenapíšu a přestanu do ÍČKA úplně psát, protože to nezvládnu podle těch pokynů. Vůbec nechápu, co tu paní Šimkovou zase tak vydráždilo, že se s námi zase loučí. Já bych se jen vyjádřil ke zvláštní formě pozvání na výlet nebo na jakoukoli akci, třeba na výstavu obrazů, na srazu modelářů, na módní přehlídku, atd. A to pozvánku v televizi, tedy kdyby nás někdo z redaktorů sledoval. :) Často se stává, že udělají pěknou pozvánku na nějakou akci, ten šot ale my diváci zachytíme až někde od prostředka a řekneme si, tam bych se šel podívat, ale oni neudělají to nejdůležitější, nezopakují na závěr ta nejdůležitější fakta, kde a kdy se ta akce koná. Každý jsme jiný, někoho něco utlumí, někoho to samé vydráždí k rozvodu s ÍČKEM (paní Šimkovou) a já jsem se rozhodl po svátcích někdy napsat vyprávění, jak nemá vypadat pozvánka a pak i dovolená na téma: „Národní Parky a přírodní krásy Chorvatska“. A tak to dělám v životě vždy, každý, aniž by to tušil, mne dokáže inspirovat k něčemu dobrému, aniž by o tom sám věděl a usiloval o to. :) Proto dávám většinou všem přispívatelům v ÍČKU plný počet hvězd. V tomto případě to tedy byla paradoxně paní Šimková a ne pan Zelenka, která mne inspirovala. Ona mu udělala tu negativní reklamu a tak nadplán nás seznámila, jak se taková negativní reklama dělá, kterou pan Zelenka ve svém repertoáru „Literárního koutku“ ještě neměl. :)
Soňa Prachfeldová
Výborně sepsáno, díky.
Zuzana Pivcová
Váš návod na tip považuji za výborný. Ten, kdo výlet doporučuje, by měl být s lokalitou po všech stránkách co nejlépe obeznámen. To nemají ani některé cestovní kanceláře. Děkuji.
Martina Růžičková
Fajn návod. Díky. :-)
Věra Ježková
Jendo, prima. To se tady hodí.
Jan Zelenka
Paní Kosťunová, pravidla máme odjakživa k tomu, aby se porušovala. Už po kolikáté píši, že tyto články jsou pouze návodem pro ty méně znalé. Ať si píše každý, jak chce!!!! Tip na výlet není žádný ustálený literární žánr. Píši to proto, aby ten, kdo nějaký výlet píše, a psaní není přímo jeho hobby, mohl učinit svůj článek zajímavějším. A návodem k návštěvě někoho jiného.
Vlasta Ledlová
Omlouvám se panu Zelenkovi. *****

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.