Glosa: S novou vládou do smrti
Sídlo vlády. FOTO: Miloslav Rejha, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Glosa: S novou vládou do smrti

17. 12. 2021

Tak jsme se přeci jen dočkali nové vlády. Můžeme se radovat, máme nový terč, do kterého můžeme (jako důchodci) pálit ostrými. A že těch ran během následujících čtyř (možná) let bude!

Kabinet Petra Fialy nastupuje asi v nejtěžším období, jaké kdy ministři - novicové zažili. Na státním účtu minus stovky miliard, tisíce lidí na JIPkách, čerstvé kytice na stovkách hrobů, desetitisíce na složenkách za elektřinu. A tak by se dalo pokračovat. Vůbec nejhorší je ale současná důvěra lidí v politiky a politiku vůbec. Ani se není čemu divit. Čtyři roky se v Česku dělala politika "ode zdi ke zdi", to, co se plánovalo či schválilo, se zase zrušilo, když se na sociálních sítích zjistilo, že se to lidem nelíbí.

Politika bezmezného populismu zkřížená s následky pandemie přivedla zemi na okraj hluboké ekonomické a psychosociální propasti. A co víc, ještě více prohloubila polarizaci společnosti. Ta je nyní rozdělena nejen na bohaté a chudé, babišovce a antibabišovce, zemanovce a antizemanovce, ale nejnověji i na příznivce a odpůrce očkování.

Konzervativní středopravicová vláda jistě nebude chtít zemi více zadlužovat. A tak příští léta budou ve znamení utahování opasků, zmrazování platů a přiškrcování státních výdajů. S růstem cen energií, potravin a služeb poroste úměrně nespokojenost lidí, nejen těch nemajetných, ale i hubnoucí střední třídy. Jen důchodci mohou i nadále počítat s růstem penzí, samozřejmě díky valorizaci. Dalo by se říct, že právě penzisté budou v příštích letech na tom lépe než mnohé rodiny s dětmi či novomanželé bez bytu...

Přál bych si, aby se nové vládě podařilo vyvést českou zemi z pandemické i ekonomické krize. Aby se vládní rozhodnutí činila na základě odborných analýz a ne nálad obyvatelstva. Aby populistické "čau lidi" vystřídala seriozní komunikace. Ale především, aby politici přestali myslet optikou čtyř let, ale měli na paměti především budoucnost příštích generací.

Po výsledku posledních sněmovních voleb jsem pocítil naději, podobně jako v roce 1990. Naději, že se do české politiky a společnosti vrátí slušnost, poctivost, pokora i dobrá nálada. Jsem ve věku, kdy se příštích voleb už nemusím dožít. Tak kdy jindy než teď si přát: do smrti dobrý!

 

Česká republika politika
Hodnocení:
(3.7 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Křapová
100 dní. Také s kritikou počkám.
ivana kosťunová
Sto dní - pak uvidíme.
Martin Hrdlička
Nyní i naše nová vláda, nastupuje k moci. Jsem klidný, protože na vše měla v předvolební vřavě ten jedině správný názor, vše tito politici věděli lépe, sami ví, jak konstruktivní opozicí byli vládě minulé, která zkrátka v boji s pandemií, na rozdíl od nich, obstála. Jistě vše se nepovedlo, ale takový je život. Vše se nyní posunuje do další fáze boje proti ing. Babišovi, je to příliš silný a vlivný hráč na našem malém politickém dvorku. A důchodci jsou myslím ti jediní, na které se bral nějaký ohled, buďte za to rádi. Tato nová vláda bude hájit jiné zájmy a důchodci, byť aktivní pro ni nejsou nebezpeční. Nová vláda má však významnou Achillovu patu a tou je její rozmanitost partikulárních zájmů 5 politických stran a jejich pravá tvář - odlíčená od předvolebních líbivých makeupů. Podívejte třeba na ambiciozního pana Rakušana....ten jede.
Antonín Nebuželský
Sto dní, netajim se tím, že je mi líto toho, že pan Babiš odchází do opozice. Jestli jim to vydrží, tak nám stejně jiného nezbyde.
Jiří Novotný
Což o to, rád bych pocítil po výsledku posledních sněmovních voleb pocítil naději, jako v r. 1989. Ale očekával bych současně transparentnost chování nové vládní garnitury. Abych jako občan věděl dopředu, k čemu se vláda chystá a mohl se na to i připravit. Fyzicky, finančně i psychicky. Ale u této novopečené vlády přílišnou odvahu k transparentní politice prozatím nevidím, spíš naopak. Spíš se u ní projevuje snaha o tutlání připravovaných kroků před občany - jako za bolševiků neblahé paměti Korunu tomu dnes v televizi nasadil pan financministr Stanjura. O přepracovaném státním rozpočtu na příští rok nebude mluvit do té doby, dokud nebude předložen sněmovně ke schválení. A basta. Občane, trhni si. Do státních financí ti nic není, do nich nám kecat nebudeš. Jako za bolševika.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dnes mi překvapil nový ministr zdravotnictví pan Válek, že neprodlouží nouzový stav a lidé si sami budou rozhodovat zda budou či nebudou slavit Nový rok. Tak mám pocit, že v Evropě se omikronu bude dařit nejlépe v naší zemi. A že nás nebude chtít opustit.
Marie Měchurová
Dejme vládě sto dní hájení. Netajím se tím, jsem ráda, že pan Babiš odchází do opozice.
Jiří Dostal
:-) :-) Já bych to nevzdával, když naděje umírá poslední, tedy až po nás; proč ji brát starci. :-) :-)
Soňa Prachfeldová
Uvidíme, čeho se dočkáme. Někteří členové vlády mi tam nesedí, už jen svými ukázkovými projevy. Respektuji, že je nová vláda , jen se nesmí neustále vše svádět na předešlou. Zadlužení velké vzniklo zejména kvůli covidu, to snad nikdo nepopře. A šetřit by měli začít vysocí politici hned u sebe a jít nám příkladem.
Vladimír Mrázek
Valorizace důchodů inflaci nepokryje. Naivní představu o nástupu vlády slušnosti nesdílím, pamatuji Topolánka,Kalouska,Němcovou. Sdílím realistické názory ostatních diskutujících.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.