Zážitek roku 2021 -  Zelo, knedlo, kachna
FOTO: autorka

Zážitek roku 2021 - Zelo, knedlo, kachna

31. 12. 2021

Na začátku prosince jsem dostala od známých kachnu z domácího chovu. V duchu jsem zajásala. Mám o starost míň, na vánoce se hodí. Mělo to ale jeden háček. Byla moc velká. To by nevadilo tolik, jako že byla zmrazená. Tehdy jsem tomu nevěnovala pozornost, protože do mrazáku se vešla. Když jsem ale pár dnů před Štědrým dnem začala řešit, co kdy bude k jídlu, přišla jsem na to, že tak velký pekáč nemám. Kupovat se mi ho nechtělo, protože se věcí spíš snažím zbavovat než další zbytečnosti kupovat. A navíc budeme na ni jen 3.

A tak jsem dostala nápad: cirkulárka nebo sekyrka. Sekyrku mám, ale špalek v paneláku fakt nemám. Naproti v rodinném domku bydlí kamarád Pepa a má obojí. Žhavím telefon. „ Ahoj Pepo, mám na tebe jednu prosbu. Co děláš zítra odpoledne?“ Vyložila jsem mu situaci a konverzace pokračovala: „Ve čtyři jdu na tenis.“ Já na t : „To pak už je tma, co před tenisem?“ Pep: „Nevím, v kolik přijdu z práce, ale tak přijď teď.“ Já na to: „Vždyť je tma jak v pytli.“  A Pepa kontruje: „Máme čelovky, ne?“

A tak jsem vzala sekyrku, kachnu, hadr na špalek, čelovku a vyrazila jsem. Stojím za plotem a skrz laťky vidím blížící se dvě světýlka. Pepa má posilu, za ruku vede osmiletou vnučku a v druhé ruce má sekyrku. Prý ať se taky pobaví. Akce začíná. Dám na špalek hadr, aby si kačenka nezadřela třísku. Myslela jsem si, že se Pepa 3x rozmáchne a bude to. Je to chlap jak hora a sílu má za dva. Ale kachna není polínko. Rozmáchnout se moc nemohl. Sotva jsme na kachnu viděli a bylo riziko že mě trefí taky. Musela jsem ji držet, jinak by odletěla a my bychom ji v té tmě asi nenašli.

A tak seknul asi 20 x do půlky kachny, pak jsme ji otočili prdýlkou ke mně a sekal znovu. A pak ještě obrátit na bříško a dorazit ji z druhé strany. Drobky kolem špalku jsme schválně nechali na zemi, ať z toho kočky tulačky taky něco mají. Poděkovala jsem za spolupráci a s úsměvem na rtech jsme se rozešli. Zase jednou se dobrá věc podařila.

Můj příběh Vánoční soutěžení 2021
Hodnocení:
(5.2 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Jurečková
S obavami jsem četla článek, ale pak jsem se od srdce zasmála.
Jaroslava Handlová
Úsměvné čtení. Blanko, chválím Pepův důvtip s čelovkami. Nepomyslela bych si, že může také být nezbytná pro zmrazenou kachnu?! Úspěch se dostavil a to je hlavní :-)
Hana Polednová
Blani, hezký příběh se zmrzlou kachnou. Občas bojuji se zmrzlým masem, které jsem zapomněla vyndat z mrazáku. Pamatuji si, že jednou mi zeťák na chalupě takhle porcoval vepřové kotlety na špalku. Naštěstí mám i velké pekáče, které se mi do trouby vejdou a mohu péci drůbež vcelku. To jste si pochutnali na pečené kachničce, viď?
Blanka Lazarová
Jendo a to si představ, že to někteří pečou celou noc při 80 stupních. Ať žije experiment. Vracím se ke konzervatismu.
Marie Měchurová
Kamarádi jsou k nezaplacení.
Jan Zelenka
120 je na pečení málo. Já peču zakryté při 170 asi hodinu a půl, pak otevřu o dopékám při 210. Je to pak s kůrkou a křehké. Při dopékání přelévám.
Blanka Lazarová
Elen, pekla jsem 4 hodiny při 120 st., zakrytá, nekoukat, pak dopéct kůrčičku a nerozpadala se. Asi to bylo krátce. Vracím se k vyšším teplotám, času kolem 2 hod. ,podlít trochu vodou, odebírat tuk, kontrolovat a řešit to podle toho jak se to vyvíjí. Pak obě metody porovnám a uvidím. A přeji taky všechno dobré v novém roce.
Elena Valeriánová
To musela být kachna jako tele :-) Teď jste ji pekla pomalu a příště jak? Kachnu peču vždy jen pomalu a protože slívám sádýlko tak bez jablek nebo pomerančů. To už mě přešlo - tyhle experimenty. Ale připomněla jste mi jednu historku z doby dávno minulé. Manžel pracoval v kamenolomu a několik roků dostávali od nějakého podniku k vánocům slepice. Tenkrát jich přinesl asi pět. Chlapec z města, nikdy nic nezabil a teď pět slepic. Starší soused se ochotně ujal role kata. Slepice stály po vysypání z pytle bez hnutí jako hloupé, ani se nerozprchly ani neposkočily. Soused vzal jednu položil ji na špalek a zase nic, jen ta slepičí odevzdanost osudu. Já s malými dětmi za oknem kuchyně. Děti oči vykulené, ale chtěly to vidět. Sekl jednou, podruhé vedle, potřetí zase o kousek dál po krku a už jsem děti hnala od okna. To bylo i na mě moc. A manžel: dobrý, dobrý, já si to udělám sám. Ani on to sekání na etapy nedal. Ještěže ta vaše kachna byla už v jiné dimenzi. Hezký nový rok.
Eliška Murasová
Blanko, jímá mě hrůza, že by mě někdo chtěl obdarovat takhle velkou kachnou .... Zvládlas perfektně, i když poněkud netradičně.
Blanka Lazarová
Jendo, to byla taky varianta, ale já si řekla, že ji pokaždé upeču jinak. Teď jsem experimentovala s pomalým pečením. A bude zase pěkně čerstvá. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"