Můj poslední (?) pěší výstup na sv. Hostýn
FOTO: on

Můj poslední (?) pěší výstup na sv. Hostýn

4. 1. 2022

Každý rok 28.prosince vyrážíme s naším turisťákem na povánoční výlet Bystřice pod Hostýnem - sv. Hostýn - Rusava. Tentokrát se nás u vlaku sešlo jen 36, covidová doba některé odradila. Většina se rozhodla, že od nádraží z Bystřice pojede nahoru na Hostýnek autobusem. Na pěší výstup se nás vydalo jen deset.

Začátek cesty přes město byl v pohodě, výstup lesem byl už horší. Poprašek sněhu na listí byl hodně klouzavý a navíc se pod ním schovávaly ledové plochy. Když jsem se z posledních sil "vydrápala" ke spodní kapli, položila jsem si otázku: "Je mi toto zapotřebí? " 2.2.2022 mi bude 74, je načase začít omezovat aktivity a snižovat laťku. Po překonání poslední překážky - nekonečných zledovatělých schodů, padlo moje zásadní rozhodnutí - "Už nikdy více!" 

Kostel byl krásně vyzdobený, až oči přecházely z té nádhery. Pomodlila jsem se za celoroční hříchy a slíbila, že už to víckrát neudělám. Požádala jsem Boha o zdraví pro celou naši rodinu a mír pro všechny. Ostatní už na nás čekali v poutním domě, pili kafíčko, ochutnávali cukroví a připíjeli si na zdraví slivovičkou.

Spořádali jsme výbornou držkovku z hlívy ústřičné a pokračovali v cestě na Rusavu. Je to vyhlášená rekreační oblast na druhé straně Hostýna. Na několika km2 se po okolních kopcích rozprostírají chaty a chalupy místních i přespolních obyvatel. Naši cestu tradičně končíváme v pronajatém sále místní hospůdky. Paní hospodská nám zatopila v krbu a krásně prostřela stoly. Dančí guláš a kančí se zelím a knedlíkem byla chutná tečka za naším putováním. Chybělo jen tradiční zpívání u kytary, které nám překazil všudypřítomný covid. 

Když nás autobus rozvezl do našich opuštěných domovů, přečetla jsem si na krokoměru, že jsem udělala 23 464 kroků a ušla 13km. 

Přeji všem íčkařům do nového roku hodně cestovatelských zážitků, a ať nám to ještě trochu šlape!! 

 

cestování výlet
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Teprve jsem se tu nachomýtla při plánování výletu... No paráda, ale ta dálka od nás...
Alena Velková
Krásné.
Soňa Prachfeldová
To je nádhera , tam bych se ráda podívala. Nad Mikulovem je něco podobného, byli jsme tehdy v Boreticich, překrásná vinařská oblast. Maruško to bude jeste kroků.
Marie Ženatová
Milá Maruško, na Hostýně jsem byla vždy jen v letních měsících a schody jsem prozatím vždy tak, tak zdolávala. Proto tě velmi za tento turistický výkon v zimě obdivuji.* Před léty jsme šli občas i z Bystřice pěšky nahoru na Hostýn hezkou zdravou krajinkou. Dolů do Bystřice také velmi často lesní cestičkou i s naší malou vnučkou. Při mé poslední návštěvě Hostýnka jsem bohužel poničenou krajinu kůrovcem už snad ani nepoznávala ?
Dana Puchalská
Na Hostýně jsem nikdy nebyla a teď vidím,o jakou krásu jsem přišla.
Marie Seitlová
Maruško, jsi správný turista a pěkně jste se prošli. Hostýn je krásné místo a i křížová cesta, ráda na výlet na toto místo vzpomínám.
Blanka Lazarová
I já bych se tam ráda podívala. Díky za pěkný článek i fotky. Maruško, dávám si tě za vzor.
Alena Vávrová
Ještě stále věřím, že se tam někdy také podívám. I když autobus nebo auto již bude nutností.
Zuzana Pivcová
Musí to být energeticky velmi silné místo, není divu, že Tě to tam přitahuje. A túru jsi zvládla obdivuhodně.
Martina Růžičková
Tak to byl pořádný turistický výkon! Ale cíl nádherný. Díky za hezké fotky. Přeji hodně zdraví a pohodových výšlapů v tomto začínajícím roce. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"