Ani den bez řádky
Úvodní foto: autor, foto v textu: Pixabay.com

Ani den bez řádky

9. 1. 2022

Když jsem si pročítal, v této neutěšené době, plné nemocí, emocí a politických zmatků, jednání o nové vládě, napadlo mě jméno antického malíře Apella, který byl svého času dvorním malířem Alexandra Velikého Makedonského. Připomněl jsem si totiž přitom jeho dvě myšlenky, které se zapsaly časem do historie.

Jeho výrok - ne sutor ultra crepidam, volně přeloženo – ševče, drž se svého kopyta, je všeobecně známý.  K tomuto výroku ho údajně přimělo ševcovo hodnocení jeho kresby stehna, neboť švec má podle něj posuzovat z odborného hlediska pouze svůj sandál, nikoli jak kdo maluje. Svatá pravda.

To, co dnes předvádí naše nová politická garnitura, vzešlá z voleb, je na pováženou. Na důležité ministerské posty se cpou lidé, kteří o resortu, který by měli řídit, moc nevědí, ale hlavně, když budou u vesla. A tak jsem si ten Apellův výrok trochu pozměnil na aktuálnější verzi. A sice takto -  ševče, pusť se kopyta a chyť se koryta. Současný boj o vládní posty to dobře charakterizuje.

Ale když už jsem se myšlenkové dostal k tomuto antickému umělci, náhlá asociace mi podvědomě přinesla ještě jednu jeho další myšlenku. A sice jeho myšlenku klíčovou, která ho provázela celým životem. Ta už je ale méně známá. Jeho krédem totiž bylo – ani den bez čárky. Byl to malíř velmi pilný a plodný. S  jeho jménem jsem se seznámil už v útlém jinošském věku, kdy jsem začal psát různé úvahy a básničky a začal se intenzivně zajímat o fascinující svět antiky a také o svět literatury.

Když jsem si nedávno opět pročítal své mladistvé deníkové úvahy, narazil jsem právě na malíře Apella a na jeho myšlenku – ani den bez čárky. Už tehdy, v  přemíře mladistvého entuziazmu, jsem si tuto myšlenku upravil následovně – ani den bez řádky. Dva plně popsané bloky mého tehdejšího deníku svědčí o tom, že jsem se toto předsevzetí snažil dlouho dodržovat.

Je to až s podivem, ale ono to platí snad i pro můj současný důchodcovský život. Když se ráno probudím a vykonám vše nezbytné k tomu, aby mohl den úspěšně pokračovat, uvařím si kafe a nedočkavě usednu k počítači s utkvělou myšlenkou, jestli jsem náhodou literárně neproflákal minulý den. A když už to takto zhodnotím, tak je třeba to v nastávajícím dnu napravit.

Zkrátka a dobře - ani den bez řádky!

(ale moc tomu nevěřte, ono mě to zase obvykle přejde)

 

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Ještě jednou díky za vaše komentáře.
Jan Zelenka
Paní Valeriánová, omlouvám se, jestli jsem vám hned neodpověděl. Možná jsem to nezaregistroval, možná zapomněl. Své knihy vydávám v omezeném nákladu a za své. Jsou v místním knihkupectví, v místní knihovně a prodávám je svým přátelům. Nemám ambice na celonárodní distribuci. Vlastně jsem to ani nezkoušel. Není ovšem žádný problém svou knihu komukoli a kamkoli poslat. Běžně to dělám. Prvních pět knih je už rozebraných, k dispozici jsou knihy č. 6,8,9,10,11 a 12. Informace jsou na mém profilu. Děkuji za zájem.
Jindra Hubačová
Pane Vrbo, proč jste dal panu Zelenkovi 5 hvězdiček? Usuzuji z toho, že se Vám článek pana JZ líbí. Vaše reakce v příspěvcích tomu však neodpovídají. Prosím, nezraňujte dobrého člověka, kterého si zde spousta lidí váží! Děkuji za pochopení a přeji Vám hezký zimní den.
Alena Švancarová
Paní Šimková z čeho usuzujete,že panu Vrbovy došly síly ...
Libuše Křapová
Pane Vrbo, ty vaše komentáře už opravdu ztrácejí úroveň. Proč rýpáte klacíkem? Rozeštváváte lidi, abyste se pobavil? Protože jinak to vaše sledování reakcí osob raněných vaším klacíkem nemůžu nazvat.
Jan Zelenka
Pane Soukupe, díky. Očekával jsem vaši reakci. S tím sebestředným a trochu jednodušším člověkem, kterému chybí empatie, nemá vůbec cenu se zabývat. Kdybych napal, co si o něm myslím, tak mne redakce smázne. Otrávit se rozhodně nenechám.
Martin Vrba
Pane Zelenko, nenechte se otrávit a klidně zase napište další článek o tom, jak jste úchvatný už od 20 let a jak si od té doby schováváte své chvalozpěvy na sebe. Já se zase už od 20 let zabývám reakcemi různých lidí, jak reagují na kritiku různé povahy lidí, jak se lidé obecně chovají v kolektivech, jak se v nich uplatňují specifické typy osobností, které najdeme v každém kolektivu a jak a zda vůbec se ta šablona chování projevuje v kolektivech i na internetu. Jak se tam lidé spojují a soupeří mezi sebou o posty v těch skupinách. V rámci toho mění své názory – jednou je jeden přítelem, pak zase podle potřeby je nepřítelem, jen aby dotyčný si našel v té skupině lepší místo. To se zjistí, když se trošku „klacíkem“ to hnízdo rozšťourá. V takovém případě ožívají i „mrtvoly“ jakoby by byli pokropeni živou vodou a hledají si zase nové místo v kolektivu, tady je to například paní H. Š. Jo – je to sranda, jak to platí obecně a tedy i na internetu. :) :)
Hana Šimková
Omylem jsem napsala Vrba s malým v, ale možná, že to tak i může zůstat.
Hana Šimková
Protože to, že jsem odešla z íčka neznamená, že si články nečtu tak se vám pane Zelenko dodatečně omlouvám, ale moje možná nepřiměřená reakce na Vás byla z důvodu Vaši nepřiměřené reakce na můj článek. Nic to ale není proti útoku pana vrby. Přesně stejným způsobem mě z íčka vystrnadil a teď se snaží o totéž u vás. Jistě jste si všimnul, že na jedné ze svých reakcí se opět otřel o mne. Asi mu nedám spát. On se teď totiž snaží íčko ovládnout a zavaluje ho svými samolibými kecy. Nenechte se jím otrávit už nikdo, protože on už se chystá na někoho dalšího. Možná mu to poradila ta kočka z toho jeho článku, ke kterému mu už došly síly.
Elena Valeriánová
Dobrý den pane Zelenko, už jsem se Vás jednou na to ptala, ale odpověď jsem nedostala. Tak znovu: kde se Vaše knihy prodávají? Na internetu jsem je nenašla, zřejmě jsem špatně hledala. Vyloupnul se mi úplně jiný Jan Zelenka. V načí obecní knihovně Vaše knihy zaky nemáme. A taky jsem se chtěla zeptat, zda si vydání knih financujete sám a nebo máte své sponzory? Vím, že to není zrovna levná záležitost a náklady se ne vždy vrátí. Děkuji za odpověď.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 24. týden

Jaro kvete všemi barvami a právě česká květena bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.