Malý příběh v soukolí dějin
Ilustrační foto: Pixabay

Malý příběh v soukolí dějin

6. 3. 2022

Saša byla ruská vědecká pracovnice, která se během šachového turnaje v Moskvě zamilovala do českého pilota Karla.

Po svatbě žili v Praze a její příbuzní se s ní nesměli stýkat.

Od srpnové invaze to v novém domově neměla jednoduché.

O to víc se věnovala rodině a umění.

Poznala jsem ji jako vzdělanou maminku mé báječné snachy.

Se Sašou jsme navštěvovaly balet a operu, konzultovala jsem s ní ruské divadelní hry, které jsem redigovala.

Ráda diskutovala s mým bratrem, který žije od roku 1968 v Německu. K častým tématům patřila evropská kultura se svými velikány.

Nejen Saša symbolizuje v naší rodině tragičnost lidských osudů, do jejichž života nevratně zasáhly mocenské ambice.

Věřila jsem, že náš společný vnuk Mikuláš bude ušetřen děsivých zážitků, které viděl jeho táta, když jsme v devadesátých letech projížděli rozbombardovaným Karlovacem.

Věřila jsem, že humanismus není plané slovo.

Věřím, že všichni chceme žít v míru.

Můžeme pro to ještě něco udělat?

 

Evropa válka
Hodnocení:
(5.1 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Intenzivně se snažím ještě něco jiného, kromě malé finanční pomoci, vymyslet. Zatím marně, žijeme totiž na samotě a tak to ubytování být nemůže ...
Daniela Řeřichová
Moji milí, není mezi námi rozdílu, všichni si přejeme klid a mír pro lidi dobré vůle. Pomáhejme slabším a ohroženým, ať přicházejí odkudkoliv.
Anna Čípová
Danielko, děkuji za tento článek. Věřím, že se mocní brzy domluví a navrátí se klid. Možná jsem naivní.
Alena Vávrová
Danielo, já Ti také děkuji. Velmi těžce to prožívám, dotýká se to i mojí rodiny. Solidarita s Ukrajinou je obrovská. Ale i ta bezmocnost.
Jana Šenbergerová
To je jediné, co mohou dělat běžní občané - pomozme podle svých možností a nezapomínejme při tom na lidskost. Co se děje kousek od nás, je naprosto nelidské. Doufám, že představitelé evropských států nebudou myslet jen na prospěch své země, ale spojí se proti agresorovi, který je hrozbou pro všechny.
Soňa Prachfeldová
To už člověk nemá slov, srdce bolí nad vším. Copak nejvyšší místa nemohou víc zasáhnout? Uprchlíkům okolní země včetně nás pomáhají, co mohou. Ale ta hrůza, strach, bezmoc. Kdy a jak to utrpení skonči ?
Daniela Řeřichová
Děkuji všem, kteří zde vystupují pod pravým jménem a dokážou svým vlastním rozumem a srdcem poznat pravdu a lež.
Olga Škopánová
A jak by podle Vás měla media informovat?
Olga Škopánová
Takže pane Kotas podle vás vlastně se nic neděje, žádná válka na Ukrajině není, všechno to jsou jen kecy? No to mi spadl kámen ze srdce. Já jsem se bála, že se na Ukrajině zabíjí.
Eliška Murasová
Danielo, je to opravdu hrůzné, bezmoc ... Chci věřit ve zdravý rozum a zachování lidskosti. Nedovedu si představit, že jsem někde na útěku, ale ani oni si to před pár dny neuměli představit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.