Glosa o marnosti
Úvodní foto: Jan Zelenka, ilustrace v textu: Pixabay.com

Glosa o marnosti

11. 4. 2022


…poněvadž všecky věci jsou marnost a trápení ducha.

Kniha ECCLESIASTES, totiž Kazatel, kap. II/17

 

Když člověk pročítá starozákonní knihu Kazatele, setkává se skoro na každé straně s pojmem marnost. Marnost a vůbec smysl lidské činnosti, to je základní otázka, kterou Kazatel ve svých úvahách, od začátku až do konce této knihy, promýšlí. Zřejmě tak mluví u vědomí si biblického pojetí konečna. Neboť svět podle této knihy jednou začal a jednou také skončí. Vše je konečné. I lidské konání.

Nejsem posedlý Biblí, jak by se na první pohled zdálo. Ale pokouším se porovnat myšlenky uvedené v některých knihách Starého zákona se současnou situací ve světě, která není zrovna uspokojivá. Se současnou úrovní myšlení elit, které vesměs ovládá až dekadentní pocit moci a peníze. A na opačném pólu je myšlení zcela normálního, obyčejného člověka, který se v  této rozporuplné době snaží orientovat a normálně žít. Kdybych se po většinu svého života nezabýval biblickými a židovskými dějinami, možná bych, při pročítání starozákonních knih Kazatele, Přísloví, Moudrosti atd., nevycházel z údivu nad aktuálností některých, tam uvedených, myšlenek. Myšlenek, které mají obecnou platnost, bez ohledu na aktuální historické období a filozofický úzus té které doby.

Ovšem, ta vzpomínaná biblická marnost by se však neměla brát doslova, ale spíš jako metafora, směřující k nastolení ideálního stavu. Snaž se, člověče! Ale to bych se v myšlenkách dostal až příliš daleko. A nakonec bych si musel stejně položit otázku, co je to vlastně ideální stav. Takhle ale lidé neuvažují. Já mám, pochopitelně, o takovém stavu nějakou svoji představu, ale soused může mít představu zcela jinou. A politik zase úplně jinou. Je to myšlení o myšlení. Ideální stav je relativní pojem.

Při druhé sklence vína mě často napadají nejrůznější problémy, vyvolané současnou nevalnou společensko-politicko-zdravotní situací. A tak ten pocit marnosti mi při čtení zpráv občas hlavou projde. Ale s Kazatelem to nemá nic společného.

Čas ale běží a jak víno v mé sklenici ubývá, je mi stále zřetelněji jasnější, že já to nezměním. A tak od filozofických myšlenek začínám přecházet ke zcela obyčejným a aktuálním problémům a věcem svého současného života. 

Kdy se vůbec budu moci sejít s přáteli a rodinou, co budu zítra vařit a jak přežiji se svým důchodem plánovanou osmiprocentní inflaci. Dnes je náš život přece jen úplně jiný než za dob biblického Kazatele. Nebo snad ne?

  

 

                                                                     * * *

 

glosa
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(4.7 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Dostal
:-) Protáhněte se zhusta evangelickými sbory a na marnost vám dá zapomenout i dnešní Ukrajina; doporučuji tomu rozumět jako sarkasmu ... :-)
Dana Puchalská
Honzo, mně se úvaha líbí. A jsem asi ostuda,že jsem reagovala s tak dlouhým časovým odstupem.
Hana Řezáčová
Ve vidině toho kafe jsem moc spěchala a nepovedlo se dát pět hvězdiček - omlouvám se a dalších pět přidávám ...
Hana Řezáčová
Z pohledu na svět "z výšky", navíc v historických souvislostech se může zdát, že vše je marné ... Protože (naštěstí) nejsem filozof, tak si myslím, že nic není marné - proto si dám dnes s kamarádkou kafíčko a dortík, přestože kafe raz dva zmizí a dortík taky :-), ale bude nám dobře ...
Jan Zelenka
Dámy, děkuji vám za ohlasy. Ale vidím, že je marnost sem dávat podobné články. O jídle a kytičkách psát určitě nebudu, asi si budu muset zvyknout.
Soňa Prachfeldová
Každý jednou odejde. A většina chce prožít svůj život tak, aby z něho měla radost a mohla si říkat: Bylo to hezké, nežili jsme nadarmo, každý tu nechal kus dobra. Pak je tu menšina a ta si myslí, že jen ona bude hýbat světem, bez ohledu na většinu. A když přijde konec, tak je amen se vším.
ivana kosťunová
Já jsem ještě nepřišla na to, co je marnost. Mžná, až na to přijdu, nebude mě to už zajímat. Pěkná úvaha.
Hana Šimková
Ano, marnost je, trápit se tím, co se dnes u nás i ve světě děje.. Je to marné, nemůžu to ovlivnit a tak se tím nebudu zabývat. Ano, mám své drobné problémy a ty musím řešit. Jenom nemůžu pochopit, že staří dědkové u moci, stále hromadí peníze a proč. Je to marné, do hrobu si je nevezmou. Marnost je v našem životě stále, ale musíme umět rozlišovat, co to vlastně je.
Věra Ježková
Jendo, pěkné zamyšlení. Jak známo, historie se opakuje a lidé jsou v podstatě stále stejní, jen žijí v jiných podmínkách. Tím, co nemůžu změnit, se příliš nezabývám.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.