Glosa o laskavosti
Ilustrační foto: Pixabay

Glosa o laskavosti

28. 4. 2022

Přemýšlel jsem jednou o laskavosti. Nejsem si totiž vůbec jistý, jestli právě tohle, skoro vymizelé, slovo znají i malé děti. Možná, že ho neznají i mnozí starší. Ale třeba ho znají, ale nejsou schopni se s jeho obsahovou náplní identifikovat.

Nejen pojem „laskavost“, ale i jeho obsah pomalu mizí z našeho života a zůstávají z ní jen malé literární drobky pro nepočetné čtenáře. A protože lidé přestávají číst a raději sedí u počítače, kde vstřebávají všechno možné a nemožné, tak ta lidská laskavost dostává, čím dál tím víc, abstraktní podobu.

 Ale abych laskavosti zase tolik nekřivdil. Možná, že nám ještě zůstává v pohádkách, protože pohádky mívají obvykle pozitivní konec. A pozitivní konec znamená, že tam nějaká ta laskavost přece musí být. A dobro tam vždy vítězí nad zlem. Škoda, že děti dnes už moc nečtou a většinou koukají jen do chytrých telefonů.

Dříve dominantní náš Pánbůh zůstal trčet kdesi v minulosti a lidi začala formovat a dělit ideologie. Hlavně ta jediná pravá. No jo, ale jak poznat, v dnešním bipolárním světě, která ideologie je právě ta pravá? Než to člověk pozná, a jestli to vůbec je schopný poznat, tak laskavost v hrůze uprchne někam jinam. Možná právě do těch pohádek, možná i do schůzek milenců, nebo se občas ukryje do rodinného prostředí.

Ono náboženství je taky ideologie, ale pokud je oproštěné od fundamentálního fanatizmu, plní jednoznačně pozitivní úlohu. A v jeho základním dogmatu, myšleno pozitivně, je i mnoho laskavosti a porozumění.

Ale ani příroda není k nám příliš laskavá. Mám takovou obavu, že má svůj vlastní rozum a přizpůsobuje se čím dál tím víc naší diferencované společnosti, kterou rozdělila ideologie. Místo tradiční zimy je venku něco mezi jarem a pokročilým podzimem, lidé chodí s náhubkem na nose a přemýšlejí o tom, koho to vlastně v minulých volbách volili. A příroda nám to dělá schválně. Jen si to vyžerte, když neznáte laskavost. Až se začnete chovat normálně, budu zase hodná.

Měl bych pro ministerstvo školství jeden podnětný návrh. Zahrňte, prosím, do učebních osnov, také laskavost, v celé její šíři, jako jeden z předmětů výuky. Její obsah bych svěřil odborníkům. Máme dnes přece odborníky úplně na všechno. To by bylo, aby se nenašel nějaký odborník i na laskavost!

 

 

 

 

 

glosa
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Velmi mne tento článek zaujal a i následné diskuze. Já se snažím řídit celý život jednoduchým pravidlem: "Chceš-li aby se k tobě lidé chovali dobře a laskavě, chovej se nejdříve dobře* a laskavě* ty k nim". Toto pravidlo je velmi jednoduché a platí i k dobrému vztahu k přírodě*
Soňa Prachfeldová
Být laskavý/laskavá k lidem, kteří s vámi souhlasí a o kterých si myslíte, že si zaslouží vaši šlechetnost, je snadné, ale nestačí to. Je třeba mít odvahu a chovat se laskavě i v případech, kdy s vámi někdo nesouhlasí, kritizuje vás nebo pomlouvá. Laskavost je definována jako plné vnímání hodnoty druhého člověka. Být laskavý znamená být pozorný, vlídný, přívětivý, šlechetný vůči druhému člověku, pochopit ho a přijmout ho i s jeho chybami. Výše uvedené jsem okopírovala. Přátelé buďme k sobě laskaví, ego tomu někdy trochu brání :-)
Jan Zelenka
To, co píšete, paní Faldynová, je velice pozitivní. Nemyslím si pochopitelně, že celá společnost je špatná. Glosa je psaná v nadsázce. Pořád je ale prostor ke zlepšení.
Marie Faldynová
Moje dcera pracuje jako lektorka etických dílen. Jsou to programy pro základní školy učící správným vztahům. Dělají to formou her a dávají dětem prostor se vyjádřit. V poslední době je o tyto programy stále větší zájem. Děti opravdu potřebují slyšet, že když budou mít pro rodiče více porozumění a budou s nimi spolupracovat, celá rodina ocení příjemnější atmosféru. Lektoři etických dílen mají spoustu zkušeností s dobrými výsledky, které je povzbuzují v této práci.
Martin Vrba
Tak ještě k tématu, já se snažím do našeho života i do diskuzí přinášet i humor, ten už ponechám stranou i když termín „věcná diskuze“ je jako vyšitý ze slovníku lidí z bývalého režimu, kteří si sami určovali, o čem se smí a o čem se nesmí diskutovat, co je věcná diskuze a věcná kritika (což byla vlastně taky jen pochvala ) a co není, protože je to uzavřená věc. Podobně se na diskuzi začínají tvářit i dnešní mocipáni v EU a domácí „hodní“ lidé z neziskovek. Mám rád humor, ale to neznamená, že nedokážu uvažovat zcela racionálně a vážně. Znovu jsem si tedy přečetl pozorně celou glosu a nemohu s ní – s tím duchem vůbec souhlasit, že laskavost vymizela z našich vztahů, já se s ní setkávám dennodenně, ale už nemá tu okázalou formu - chybí kolem ní ten kolorit – ten ornament – ta svatozář – ty tanečky, protože právě není výjimečná, je na každém rohu - je jí totiž potřeba hodně a tak zevšedněla, jsou tu přímo organizace, které se starají sbírkami o potřebné lidi, ve společnosti je tolik laskavých lidí, kteří dobrovolně a zcela zdarma pomáhají druhým jako to nikdy nebylo. Stalo se to jejich denní potřebou, stejně jako jídlo – být laskavý k jiným a to třeba úplně neznámým. A že by chyběla dnešním dětem? Tak to je vidět, že děti a vnoučata nejsou u pisatele každou sobotu a neděli, jako je to u mne. Děti jsou dokonce vedeni v osnovách k takové lásce – laskavosti a toleranci, že je toho možná až moc, protože to někdo považuje až za politickou a tedy už nepřípustnu „nalejvárnu“, která se začíná podobat už té z doby 50. let od komunistů a ta je i v našem systému zatím nepřípustná – škola má být apolitická. Tím, že do škol pronikla snaha zařadit tam i děti, které dříve chodily do zvláštních škol, sice asi opravdu brzdí výuku i ty nadané, ale je to přímo učebnicový příklad toho, že „výuka k laskavosti“ je ve škole přítomna v praxi a ne jen na nějakých zkostnatělých příkladech z minulého století ze starých slabikářů a Pečírkových kalendářů. Tak to bylo váže a bez humoru.
Daniela Řeřichová
Naprostý souhlas s Miloslavou R. 28.4.2022 14:44
Jana Šenbergerová
Nevím, kde žijí ti, kteří mají pocit, že laskavosti není dosti, protože já se s ní stále setkávám. Možná se mi jen vrací, co sama posílám. Glosa se mi líbí nejen proto, že je kultivovaně napsaná, ale také proto, že dala čtenářům příležitost k danému tématu se vyjádřit. To, že se s něčím ztotožňuji a s něčím ne, vnímám jako zcela normální. Tak se "laskavě" do sebe nenavážejme, ale buďme k sobě nejen laskaví, ale také trochu tolerantní. To souvisí nejen s laskavostí, ale i s tou níže uvedenou láskou.
Jan Zelenka
Pane Vrbo, já mám moc rád diskuse, ale diskuse konstruktivní. Tahle diskuse taková nebyla. Plácání po ramenou nesnáším, je to k ničemu. Dál se o tom vyjadřovat nehodlám.
Jitka Caklová
Pokud vím, tak laskavost je odvozená od lásky. Kdo jedná s láskou, je laskavý. Jak vidno z diskuze, bohužel láska ztratila pro mnoho lidí hodnotu a "smrskla" se do úplně jiného významu, než jaký ve skutečnosti má.
Martin Vrba
Pane Zelenko, já jsem si o Vás právě myslel, že Vy sám o věcech rád přemýšlíte a že názory jiných Vám slouží k vlastnímu obohacení. Stejně tak je to u mne. Co Vás zase tak popudilo na mých příspěvcích? Já jsem se v nich ani příliš k Vaší glose nevyhraňoval, jen jsem ji dále rozvinul. Vždyť Vy sám jste se ve své glose také pořádně rozkročil na to téma LASKAVOST. Pokud si vystačíte jen s tím, že někdo napíše „Honzo krásné“, bez toho, aby s Vámi třeba i jen trochu někdo polemizoval a nebo k tomu něco přidal a Vy vše ostatní považujete za něco nenormálního, tak to jste možná laskavý k těm svým věrným „málo psavým“, ale z hlediska diskuze to je slabé. Kdybyste napsal, co na tom, podle Vás, co jsem napsal, je vyloženě špatně a tak moc mimo téma, než kde se zde pohybují ostatní, nebo Vy sám, tak bych to uvítal. To fakt ve Vás není ani špetka smyslu pro humor? I Vám vadí Jára Cimrman?Mějte se pěkně a děkuji Vám za tu glosu, protože mne inspirovala k přemýšlení a k utvrzení i mých předchozích poznatků, tak se stalo i dnes, a to je dobře. Pro paní Richterovou: Já bych zase tu přírodu, že je laskavá, moc nepřechválil, možná jste to konstatovala pohledem z dnešního okna, ale podívejte se sem https://www.youtube.com/watch?v=86ThCibkHQw, stále si myslíte, že je příroda stále laskavá. Ne – není – je to s ní stejně jako s lidmi. A v horách se mění příroda – počasí skoro tak rychle jako nálada u hysterek, ty jsou známé svým opravdovým prožíváním sexu, ale stejně a naplno prožívají jiné maličkosti, nad kterým bychom raději viděli mávnout rukou frigidku. Lidé jsou laskaví na druhé když jsou sami v pohodě, v takovém období mají chuť všechny kolem zlíbat a když ne, tak by všechny okolo zabili. Je to lidské! Někdo si plete ten význam laskavost jen s formalistickým významem, někoho slušně pozdravit a popřát mu hezký den. Laskavost je podle mne například i to, že když vidíme, že se přítel dostal do finančních potíží nevlastní vinou, ale i vlastní vinou a my jsme na tom lépe, tak mu poskytneme třeba i nenávratnou půjčku a ne že mu jen popřejeme hezký den. :)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 24. týden

Jaro kvete všemi barvami a právě česká květena bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.