Naše putování Lednicko-valtickým areálem
Všechny fotografie: Marie Měchurová

Naše putování Lednicko-valtickým areálem

7. 5. 2022

Lednicko-valtický areál je jedním z nejnavštěvovanějších a nejzajímavějšímch míst Jižní Moravy. Proto jsme vyrazili s "turisťákem" a  našimi vnuky na zajímavý výlet až na jižní hranici s naším sousedem - Rakouskem.

Do Valtic, kde jsme začali naše putování, se dostanete ze dvou stran a to buď od Břeclavi nebo od Mikulova. My jsme přijeli autobusem přes Uherský Brod, Hodonín a Břeclav. Rychlé spojení je i po dálnici od Brna. Do Valtic a Lednice je i dobré vlakové spojení.

Počasí hlásili pěkné, ale sobotní dubnové dopoledne bylo hodně chladné, foukal studený vítr. Autobus nás vysadil nad Valticemi u zajímavé stavby Kolonády na Rajsně. Tento monumentální památník byl postaven jako vzpomínka na otce a bratry knížete Jana I. z Lichtensteina. Po prohlídce jsme se vydali asi tři km do města Valtice na prohlídku zámku - barokního sídla Lichtenštejnů. Prošli jsme si nově otevřenou prohlídkovou trasu šesti knížecích sálů. V ceně prohlídky byla i prohlídka zemedělského muzea. Byl to zážitek hlavně pro děti, mohly si pouštět různé vědomostní kvízy, přehrát hlasy ptačích pěvců a prohlédnout staré zemědělské stroje. Když jsem potom dorazili na valtické náměstí s velkým kostelem bylo poledne a byl ten nejlepší čas se posilnit. Vybrali jsem si italskou pizzerii a zahřáli se pravou italskou polévkou minestrone. Ještě jsme se podělili o velkou šunkovu pizzu. Sraz u autobusu byl ve 13 hodin a tak jsme zvládli v cukrárně ještě větrníky, kafíčko a limonádu. Potom už jsme se museli s Valticemi rozloučit.

Autobus nás zavezl kousek od Valtic, kde byl start naší pouti Lednicko-valtickým areálem. Počasí se umoudřilo, vylezlo sluníčku a výrazně se oteplilo. Prostě krásné jarní odpoledne. Vyrazili jsem po červené turistické značce mezi obcemi Valtice a Lednice. Asi po dvou km jsme přišli k další zajímavé historické stavbě k čtyřpodlažnímu empírovému zámečku Randez-vous, neboli Dianině chrámu z roku 1812. Pokračovali jsme turistickým chodníčkem přes lužní lesy a užívali jsme si probouzející  se jarní přírodu. Vtom nás začali předbíhat běžci i běžkyně, účastníci půlmaratonu v počtu 440 jedinců. U Kaple sv. Huberta už nás dobíhali poslední, kteří mleli z posledního. Ještě nás čekala zastávka u Chrámu tří Grácií a potom romantická cesta okolo Lednických rybníků. Cílovu tečkou byl zámek v Lednici a zasloužené občerstvení. Po 13 km putování jsme byli hodně žízniví. 

Trošku nás mrzelo, že jsme časově nezvládli navštívit  lednický minaret a Janův hrad. Také prohlídku lednického zámku a skleníku jsme si nechaii napříště. Cestou zpět po dálnici přes Brno jsme unaveni rekapitulovali náš úžasný den a nadšení kluci už spřádali plány na další výlet s babičkou a dědou.

Lednicko-valtický areál je zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

cestování Do stovky 2022 Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eliška Murasová
Maruško , kdysi jsem tam byla s partou na kolech. Všechna ta místa jsme projeli. Díky za přiblížení. Bezva článek i fotky.
Daniela Řeřichová
Maruško, moc hezké fotografie. Jezdila jsem tam s památkáři, ale to ještě nebylo tak pěkné jako ted.
Alena Vávrová
Před mnoha lety jsme vezli do Lednice dceru k přijímačkám na VŠZ. Čekání jsme vyplnili prohlídkou areálu, došli až k minaretu, ale byl tehdy v havarij. stavu. Ani v zámku jsme nebyli. Valticemi jsem jen projížděla a moc by se mi celý ten kraj líbil. Moji mladí tam všichni už byli.
Naděžda Špásová
Tak tam jsme byly s dcerou před lety na zájezdu. Moc se mi to líbilo, dokonce jsme se svezly kočárem. Hezké fotky.
Alena Velková
Nádhera!
Jan Zelenka
Moc pěkné, byl jsem tam kdysi hodně dávno, nepamatuji se.
Vladislava Dejmková
Jsem ráda, že alespoň takto vidím další krásný kus naší země. V Lednici jsem byla dvakrát, pokaždé vydatně pršelo, tak jsem si to moc neužila.
Anna Potůčková
Maruško tam je nádherně, tam jste si určitě užili krásné výletování. A chodníčkem přes Lužní lesy bych se také ráda prošla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 23. týden

Máte rádi kávu? Pijete ji denně? A co o ní víte? To odhalí kvíz tohoto týdne.