Nostalgie
Úvodní foto: Pixabay.com

Nostalgie

29. 6. 2022

Tak jsem se podíval do Wikipedie, jak charakterizuje často frekventovaný pojem – nostalgie. Hodně takových termínů nám odkázala řečtina a latina. Antika byla ve všech směrech mimořádná doba. A odkázala nám toho daleko víc, než jen pár slov a termínů.

Ale vraťme se k nostalgii. Řecké slovo "nostos" znamená stesk po domově a slovo "algos" znamená bolest. Když obě slova sečteme dohromady, vychází nám chorobný stesk po domově, v širším slova smyslu, stesk po dávno minulém a ztraceném.

Já se nedokážu upřeně dívat neustále dopředu v očekávání nějaké světlé budoucnosti. Ostatně, mám už na to léta. Není to však životní pesimismus, to ne, všichni jsme jednou svou budoucnost pomáhali spoluvytvářet. Holt, pokud není vytvořena k obrazu našemu, není na místě pesimismus. Možná, spíše trochu té nostalgie. Stesk po tom, co se nikdy nevrátí.

Před časem jsem si přečetl, zde na íčku, poetický článek přítelkyně Věrky – Dívám se do oken. V něm se dívá ze svého bytu naproti do oken, kde bydlela dlouhá léta s rodiči a posléze se svou matkou a z celého článku čiší krásná nostalgie.

Trochu jsem se přitom zamyslel a v tom virtuálním zrcadle času jsem se zadíval daleko zpět, až do oken, kdysi našeho, bytu v nelahozevském Dvořákově památníku. A opět jsem spatřil matku, jak hledí z okna prvního poschodí a znepokojeně vyhlíží, kdy se konečně vrátím z hospody u řeky. A na široké římse pod oknem důstojně kráčí velký, zrzavý kocour se zdviženým ocasem a předvádí návštěvníkům Památníku své mohutné tělo. Nostalgie minulého.

 

*

glosa
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Naštěstí mne nostalgie málokdy přepadne. Zajímavý článek.
Soňa Prachfeldová
Je to tak, jsou to prožitky milé, které se k nám už nikdy nevrátí, jen člověka rozesmutní. Stačí pozastavení a jde se dál.
Alena Švancarová
Paní Věro souhlasím s Vámi.
Jana Kollinová
Zajímavé téma článku. Čtu a marně se snažím vybavit si okamžiky, které mám uložené hluboko ve svém podvědomém labyrintu informací a které mě občas bolestivě zasáhnou. Hledala jsem pod heslem NOSTALGIE mezi skladbami, knihami, obrazy, výtvarnými díly a nic. Vím, že nostalgie ve mě vězí a čas od času mě vnitřně ničí, ale není abstraktní, je ukotvena v několika konkrétních hluboce uložených prožitcích a ještě nenastal její pravý čas. Hýčkám si ji, ale potlačuji ji, protože by mě devastovala. Marně hledám antonymum ke slovu nostalgie, možná by to bylo "stéblo, kterého se dá chytit.." :-)
Dana Puchalská
Hezké a zajímavé zamyšlení. Děkuju.
Věra Ježková
Jendo, tahle tvá krátká zamyšlení mám moc ráda. Nostalgie je příjemná – ale, jak praví známé moudrosti: všeho s mírou a nic se nemá přehánět. Aby se v ní pak člověk moc dlouho neutápěl.
Jana Šenbergerová
Moc pěkné, i když nostalgické. Nebo právě proto?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"