Se sebou
Úvodní foto: Pixabay

Se sebou

5. 1. 2023

Pocítili jste někdy, že je vám nepříjemné, že se sebou musíte stále být? Já ano. Někdy bych si chtěla od sebe odpočinout. Tak jako můžu od ostatních lidí, včetně těch, které mám moc ráda. Jenže to nejde.

Někdy se ze své přítomnosti raduji, jindy se sebou špatně vycházím. Převážně ji však beru jako samozřejmost. Neodpočinu si od sebe většinou ani ve spaní. Usínám dlouho, prožívám ošklivé sny, tedy i podvědomě vnímám, že jsem.

Stanislav Jerzy Lec řekl: „Lidé by občas potřebovali den volna od života“. Myslím, že je to podobné, jako volno od sebe sama. Nad vztahem k sobě se zamýšlel například Jean-Paul Sartre: „Chci být člověkem, který se mi nehnusí.“ nebo Mark Twain: „Nejhorší osamělost je být se sebou nespokojen.“  Sokrates řekl: „Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe.“ Podobně se vyjádřil Sebastian Roch Chamfort: „Je velmi nesnadné nalézt štěstí v sobě. A najít je jinde je nemožné.“ Blaise Pascal byl hodně tvrdý: „*Já* jest nenávisti hodno.“

Napadlo mě, co je lepší – nevycházet občas dobře sama se sebou, nebo s druhými lidmi? Pro mne určitě se sebou. Sebe pokárám a brzy na to zapomenu. Zatímco neshody ve vztazích snáším špatně a trápí mě dost dlouho.

V nedávné době jsem si uvědomovala, jak je těžké vycházet sám se sebou, když se člověk ocitne v náročné životní situaci. Kdy má takový strach o blízkého přítele, že je jím téměř paralyzován. A přitom musí fungovat, jinak a víc než běžně, dělat pro toho druhého, co je v jeho silách. Potácí se mezi jiskřičkami naděje a hlubokou beznadějí. Zlobí se na sebe za sebelítost, hledá vnitřní sílu.

Přestože se sebou občas nevycházím dobře, nelíbí se mi představa, že nastane den, kdy už se sebou nebudu moct být.

„Je strašné pomyslet, že přijde den, kdy již nebudu moci říci: Já.“

Michail Jurjevič Lermontov (osmnáctiletý)

 

Zdroje:

Hartl, B.: Inspiromat. Praha. Mladá fronta, 1967.  
https://citaty.net

 

 

 

 

glosa Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 32 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Věro, moc se mi líbí nejen článek, ale i úvodní foto k článku. Děkuji.
Jana Kollinová
Dosud jsem se nezabývala tak trochu hamletovskou otázkou, zda se sebou být či nebýt. Ani jsem nedospěla na vyšší úroveň vnímání sebe, které je mnohdy zjednodušeně napsáno jako JÁ. Jednoduše jsem si sama se sebou zbyla se všemi slastmi i strastmi žití. Možná je to mé alter ego, které se ve mě sváří, nevím, ale naštvaná sama na sebe jsem dost často a to je v kontextu následujícího citátu dobře. „Nespokojenost se sebou samým je ctnost. Nespokojenost s jinými je chyba a počátek velkého trápení.“ — Konfucius
Soňa Prachfeldová
Život lidský je moc složitý a kdo o něm moc přemítá, nemá to jednoduché. Nejde někam odložit strach o své drahé, někdy si myslím, že hodně věcí jsem mohla udělat jinak. Potřebuji se občas odpoutat od jednotvárnosti, abych se opět vrátila k tomu, co je podstatou mého života. Chmury, bolesti, opravdu nedají člověku usnout a znovu se opětně vyčerpává. Ale člověk vydrží hodně. Jdu dál a beru pokorně, to, co mi život naděluje. Dokud svíčka hoří a dá se hezky žít. Nechci myslet na poslední zvonění. Věrko díky za článek, vedoucí k zamyšlení.
Ilona Erika Kolář
Věrko, úvaha se mi moc líbí a velice vhodně je dopněná Lermontovovým citátem. Líbí se mi také příspěvek Zuzky.
Zuzana Pivcová
Milá Jitko, můj Posuzovatel není nikdo z lidí, nýbrž Nejvyšší. Ten je Někde jinde a já jsem plnitelkou jeho vůle, i když působím jako svá vlastní posuzovatelka. Ale to třeba neplatí u každého.
Jitka Caklová
Milá Zuzko, Tvůj příspěvek mě zavedl ke krátkému zamyšlení. Neuměla jsem vycházet sama se sebou, natož s Radkem, o kterého pečuji, a to do té doby, dokud jsem byla v zajetí sebelítosti a dokud jsem žila v domnění, že můj posuzovatel je někde jinde. Posuzovatelem jsem sama sobě, protože vím, že nikdo jiný to neudělá dobře. Moje spokojenost se sebou samou je moje výhra a kladně se odráží i na našem společném soužití. Co se děje "za plotem", jde mimo mě, ale nežiji v izolaci, abych ztratila možnost se k lecčemu vyjádřit.
Lidmila Nejedlá
Zajímavá úvaha. Já jsem se nad sebou nikdy nezamýšlela. Neměla jsem a vlastně stále nemám na to čas. Jsem ve víru života, starám se o dobro kolem sebe a sama sebe opomíjím. Myslím si, že je to tak dobře, jsem jen malým článkem ve velké společnosti pro kterou jsem stále užitečná.
Věra Ježková
Děkuji za vaše názory. Jsem ráda, že vás článek zaujal. Obecně jsem se sebou spokojená; mj. i proto, že vím, jak jsem na sobě pracovala a že se na sebe můžu spolehnout.
Zuzana Pivcová
pardon - přede mnou
Zuzana Pivcová
Milá Věrko, napřed něco napíšu a pak si teprve přečtu, co napsali všichni pčede mnou. U mě je to tak, že jak vycházím sama se sebou, tak vycházím s druhými. Mohu též říct, že tak dávám druhým prostor, aby oni vycházeli dobře se mnou. To se v různých životních etapách docela dost radikálně měnilo. Nyní jsem v takové sebepozici, že se BERU. Nehodnotím to, zda se snáším či nesnáším. Můj posuzovatel je někde jinde a já vím, že jsem přišla na svět s nějakým posláním, s nějakými úkoly, které se mi více či méně daří tu plnit. Asi mám ještě rezervy, proto tu ještě jsem. Omlouvám se lidem s jinými postoji.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 23. týden

Máte rádi kávu? Pijete ji denně? A co o ní víte? To odhalí kvíz tohoto týdne.