Fejeton na radostné sdělení "jsem doma"
Úvodní foto Pixabay.com

Fejeton na radostné sdělení "jsem doma"

12. 2. 2023

Co to vlastně znamená, když řekneme – jsem doma? Co to je – být doma? V charakteristice domova je určitě důležité, jestli člověk žije sám, v úplné rodině, či jen s partnerem nebo partnerkou. Může to pak v detailech vnímat rozdílně. Ale pořád je doma.

Také jsem si občas, zejména v  horší náladě, tuto otázku položil. A položil jsem si ji i poté, co mi jedna kolegyně s úsměvem řekla v mé oblíbené kavárně – vždyť ty jsi tady vlastně doma, ne? A řekla mi to poté, kdy jsem dostal od servírky skoro vynadáno, že jsem tam už dlouho nebyl. A tak jsem se musel nad pojmem doma více zamyslet. Není to totiž pouze abstraktní pojem, ale také příjemná realita.

Vědomí domova je totiž pocit silně konzervativní. A násobený časem. Být doma, to je určité vědomí bezpečí, které člověk nosí ve své hlavě. Pocit, který sílí s přibývajícím věkem.

Důležité je vědět přesně strukturu svého domova. Hlavně, kde co doma je. Já, na příklad, abych nerušil malou Britney v nočním odpočívání, mohu klidně chodit po bytě i potmě. Noční cesty do lednice mám dobře vyšlapané. Když si jdu pro něco dobrého, tak nebloudím.

K  pocitu domova patří i tolerance mírného nepořádku. Hlavně moc neuklízet.  I ten největší slušňák a zarytý optimista občas sprostě zanadává a stává se až divokým v okamžiku, kdy si jde pro nějakou důležitou věc a najde ji teprve až po hodinovém usilovném hledání. Pocit domova se v tom okamžiku radikálně mění. A na vině bývá přehnaný úklid. Stává se to, když se nám v hlavě usídlí neodbytná myšlenka, že máme doma binec a začneme uklízet a přerovnávat věci. Takové zdůvodnění našeho hledání je ale pořád lepší, než si přiznat počínající seniorský hosip.

Pocit domova bývá nejsilnější v místech, kde máme svůj, až skoro intimní kout, kde máme uchovány všechny své životní radosti i starosti. Tam, kde na nás nečíhá zákeřná past, tam, kde se vyznáme i potmě, kde jsou uloženy naše vzpomínky i naděje. Tam je velký úklid krajně nežádoucí. V mém případě je to moje pracovna. Nedokážu si představit, jak bych bez ní žil.

V momentě, kdy dostaneme zvláštní a zaplaťpánbůh i řídký záchvat srovnat v onom svém intimním koutku knihy, rozdělit je, v  zájmu lepší orientace, podle velikosti, důležitosti, a třeba i podle barvy, přerovnat a roztřídit uložené dokumenty, část jich i vyhodit, v tom okamžiku se vědomí domova a pohody mění v něco zcela jiného. To nastává v momentě, kdy nějaký dokument nebo něco jiného hledáme a posléze si uvědomíme, že jsme ho pravděpodobně vyhodili, když pracně hledáme nějakou knihu, kterou právě potřebujeme a nemůžeme ji najít. Já, v tomto případě, jdu napravit paniku ve své mysli do lednice a tam si pořádně loknu léčivého Bechera. Po jedné partii karet se mi pak obvykle vrátí paměť i klid a vše se vrací do starých kolejí. Všem proto radím – pozor na přehnané úklidy.

Jsou ale i jiné, skoro až stresové momenty. Mohou nastat nastat i v okamžiku, kdy, tak zvaně, nejsou doma, tedy s  naším vědomím spřízněné, věci a jevy okolního světa. Kdy člověk venku narazí na problém, se kterým není schopný se identifikovat asi tak, jako by narazil doma na roh čerstvě přestěhované skříně. Nemá v tom případě krvavou modřinu na noze, ale ve své mysli. Ale to už s vědomím našeho domova souvisí jen okrajově.

Moc se mi líbí jeden anonymní citát:

„Domov se skládá z nadějí a snů. Je to místo, kde začíná náš příběh. Místo, které mohou opustit naše nohy, ale ne naše srdce.”

 

                 

bydlení fejeton životní postoj
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Soukupová
Honzo, moc hezký a "silný" fejeton. V práci jsem hodně cestovala a dodnes si pamatuju ten pocit po přistání na Ruzyni nebo při přejezdu hranic zpět do Čech. Už toto pro mě znamenalo doma. A což teprve odemknutí dveří u domu!
Jan Zelenka
Lído, díky za příhodný komentář, všem diskutujícím děkuji za ohlasy.
Ludmila Černá
Honzo, výstižné. Hlavně s tím uklízením. Absolutně si neumím představit, že bych o to své "doma" přišla. Když byly záplavy, pochopila jsem, proč to lidi tak špatně snášeli. Domy vyschnou, všechno jde opravit, ale oni přišli o to, co měli rádi a co nahradit nešlo. Staré fotografie, dopisy, recepty po mamince, oblíbené drobnosti, které dělají náš domov naším domovem.
Alena Tollarová
Doma je doma. Ráda z domova vycházím a ještě radši se do něj vracím. Pojem doma nevnímám jen jako náš byt. Při každém výjezdu někam dál řeknu při návratu "Už jsme doma" pokaždé, když na obzoru uvidím z krajiny vystupovat Říp.
Eva Mužíková
Jendo, ve svém článku o bydlení v novém domově jsem psala, že tady jsem OPRAVDU doma. Přestože jsem se také několikrát stěhovala cítím, že tady je ten pocit opravdového domova nejsilnější.
Soňa Prachfeldová
Krásné vyjádření, "Kde domov můj" ano je to bezpečí, jistota, láska přítomná i minulé vzpomínky. Jsou to blažené chvíle spánku, nebo hlava a nohy v teple, když jsou venku vichry a lijáky. Domov je pro mě celá naše země, dříve, když byly ještě i okresy vyznačeny na značkách aut, vždy jsem se radovala, když jsem viděla známou značku někde daleko. Domov je opravdu tam, kde máme i své srdce, naše já.
Jan Zelenka
Přesně tak, paní Velková. V jedné glose jsem napsal, cituji: "Je až paradoxní, že se člověk musí dostat hodně daleko, třeba až na druhý konce světa, aby se svému domovu přiblížil."
Jana Jurečková
Domov je jen jeden, je tam, kde se cítím šťastně, v bezpečí, v klidu. Mám pocit jako malé dítě u své maminky. V ložnici spí kocourek a já odkládám vysávání, abych ho nevzbudila....Děkuji za krásné dojemné vyprávění.
Alena Velková
Hezká úvaha a úplně chápu to hledání lejster :-)) ... a pro pocit, že jsem doma mi někdy stačí i to, že přistanu v Praze na letišti nebo překročím hranice a řeknu si: "Konečně doma!"
Věra Ježková
Jendo, hezké zamyšlení. U tebe doma se mi líbí. I v tvé milované Lilii. :-) O svém domově jsem napsala, jak víš.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.