Výstava: Karkulka, tak trochu jiný příběh
Všechny fotografie: Blanka Lazarová

Výstava: Karkulka, tak trochu jiný příběh

15. 2. 2023

V Brně, na radnici MČ Komín, jsem navštívila výstavu obrazů Jany Juránkové. Tato absolventka Veterinární university Brno se věnuje umělecké tvorbě ve volném čase už od raných školních let.

Inspirací a modelkou pro tuto sérii obrazů jí byla fenka Československého vlčáka Tashi, kterou adoptovala z nevyhovujících podmínek.

Obrazy, malované akrylem na plátně, zobrazují vztah mezi divokou vlčicí a malou dívkou v červeném plášti.

Vlčice provází dívku krajinou a učí ji poznávat nejen přírodu, ale také ji učí úctě a pokoře vůči ostatním bytostem. Vidíme tu jakýsi kontrast se zlým vlkem z pohádky O červené Karkulce. My ho známe jako krvelačnou bestii, vzbuzující v nás strach. Ovšem v dobách dávno minulých byli vlci uctíváni jako posvátná zvířata, od kterých se lidé mohli učit.

Hlavní myšlenkou, kterou vlčice dívce předává je poselství, že žádný tvor není ani hodný ani zlý. Všichni jsou pro zachování rovnováhy v přírodě stejně důležití.

V současné době je toto téma velice aktuální, neboť dochází i na našem území k nárůstu vlčích populací a my bychom měli tyto přírodní zákonitosti respektovat. Myslím, že by se vám tato výstava s příběhem mohla líbit stejně, jako se líbila mně.

Článek je publikován se svolením autorky obrazů.

kultura výstavy
Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Lazarová
Děkuji za vaše komentáře, jsem ráda, že se obrázky líbily.
Martina Růžičková
Blanko, díky za seznámení se zajímavou výstavou.
Jitka Hašková
To je úžasné. Děkuji.
Ludmila Černá
Zajímavý a poučný pohled na svět kolem nás. Měli bychom se od zvířat učit, ne je zabíjet jako trofeje.
Soňa Prachfeldová
Moc hezká výstava. Našla jsem si knihu v mé knihovně, kterou jsem četla už hodně dávno a vrátím se k ní. Jmenuje se Ženy, které běhaly s vlky. Jen krátce: Zdraví vlci a zdravé ženy sdílejí určitou duševní charakteristiku, ostré smysly, hravého ducha a silně vyvinutý smysl pro oddanost. Vlci i ženy jsou si od přírody podobní svou zvídavostí a darem velké vytrvalosti a síly. Náruživě se starají o své potomky, své partnery a blízké, jsou velice odolní a stateční. Pronásledování vlků a žen lidmi, kteří pro ně nemají pochopení, má překvapivě shodné rysy.
Marie Měchurová
Mám ráda přírodu i zvířata v ní. Hezky to autorka obrázků vystihla, ten vztah člověka k přirodě. Blanko, děkuju za zprostředkování.
Libuše Heulerová
Blani, moc zajímavá výstava....pro mne nejhezčí je 215.
Dana Puchalská
Musela to být moc zajímavá výstava.
Alena Velková
Hlavní myšlenka a poselství výstavy se mi moc líbí.
Věra Ježková
Blanko, zajímavé téma, hezké obrázky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 23. týden

Máte rádi kávu? Pijete ji denně? A co o ní víte? To odhalí kvíz tohoto týdne.