O seniorské spokojenosti
Ilustrační foto: Pixabay

O seniorské spokojenosti

5. 4. 2023

Hodně se teď mluví o důchodcích, o valorizaci důchodů, která ze zákona měla být, ale kvůli nedostatku financí bude trochu jinak. Nejen od vlády, ale i od mladých mohou senioři slyšet, že je jich více než těch na důchody přispívajících.

Vím, že i část seniorů souhlasí s tezí, že bychom mohli poškodit naše vnuky.

Každý to máme jinak. Říká se tomu úcta ke stáří. Svým rodičům, kteří celý život poctivě pracovali a dnešní terminologií řečeno přispívali, bych nikdy pobírání penze nepřipomněla. Oni si ji dávno odpracovali, nepodváděli na daních a vše řádně odváděli. Není to přece chyba seniorů, že tato situace nastala.

Názory jsou různé. Četla jsem i to, že nejvíce jsou nespokojení ti, co mají důchod vysoký a ti chudší, co dostávají nejméně, jsou spokojení. Nemyslím si, že to tak je. Zamrzel mne i výraz nenajedený důchodce. A vůbec si nemyslím, že více peněz rovná se větší spokojenost lidská.

Znám seniory, kteří žijí sami a po zaplacení nájmu a ostatních plateb jim z důchodu zbyde žalostně málo. Mohou si sice zažádat o příspěvek, ale přiznám se, ani já bych nežádala. Jenže senior šetřit umí, uskromní se, přizpůsobí své požadavky možnostem a zvládne to. Mám na mysli seniora, který je ještě fit.

Hůře na tom jsou ti, kterým je sdělena částka potřebná pro pobyt v některém z pečujících sociálních zařízení, tam jim dost často důchod ani se sociálním příspěvkem měsíčně nestačí. Díky špatné finanční situaci mají opravdu někteří z nejstarší generace ke spokojenosti daleko.

Jenže vztahovat spokojenost seniorů jen k penězům je zjednodušování.


                                                                                                                         FOTO: Miloslava Richterová

 

I když k pozdnímu věku patří hodně strastí, nejsme pořád zdraví, důchodový věk má i svou světlou stránku a z té ta moje spokojenost pramení. Je to skutečnost, že si senior v rámci svých možností může naplánovat různé aktivity podle svého zájmu, umí si užívat své denní radosti a někdy i nad něčím mávnout rukou, umí se těšit z krásné přírody, z domova, z místa, kde žije nebo které nově poznal. Je to určitý nadhled, který senioři díky svým životním zkušenostem mají.

S přibývajícím jarem se těšíme na vycházky, výlety, posezení a práci venku a kdo ví, na co ještě přijdeme. Já se těším, až se projedu na kole, projdu pěknou túru a až zapálíme první ohýnek. Zapadající sluníčko nám bude svítit do tváří, dokud ho nebude už jen kousek, ptáci nad námi budou vyzpěvovat večerku. Ráno budeme zase obdivovat červánky a jen co slunce pořádně zasvítí, bude to hučet v koruně rozkvetlého javoru i v bílých třešních včelkami. Nejdřív ale zasadím ty jabloňky, co jsem pro ně tak pracně vykopala jámy na podzim a čerstvou zeminu navozila, zasadím brambory, pro které jsem si vlastní sadbu vypěstovala. Budu se radovat z rozkvetlé zahrádky a děkovat osudu, že mohu být šťastná a spokojená.

Umím se radovat ze života, ale zároveň mám ráda férové jednání a spravedlnost. Nejdřív dej, až potom ber, tak to znám odmala.

 

 

 

 

 

 

 

aktivní senioři důchody životní styl
Hodnocení:
(5.1 b. / 36 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Miloslava Richterová
Paní Škopanova, nelze vzít na svá bedra všechny maléry světa, zkuste se víc radovat ze života a připustit i to, že lidé mají názory různé, hezký den a hezké svátky :-)
Olga Škopánová
Paní Richterová nemusíte věřit panu Jurečkovi a jeho poradcům a navzdory vašim hezkým myšlenkám se řítíme do velkého maléru, protože ať se vám to líbí či nikoliv současné zadlužení našeho státu už je neúnosné.
Miloslava Richterová
Moniko, máte pravdu a paní Olga je neúnavná, hájí a hájí, můžeme to rozjet a točit se v kruhu pořád dokola, co z toho, můžeme si taky přečíst moudra p. Jurečky, jeho poradců, expertů, kteří konečně objevili objevené, zase to nějakou kačku stálo, souhlasím s Jitkou a jdu radši ven, mrzne, slunko svítí jak o závod a já přijdu na hezké myšlenky :-)
Jitka Caklová
Nyní se mám také dobře a vím to jen proto, že pamatuji, jaké to bylo, kdy jsem se dobře neměla, přestože jsem tvrdě pracovala. Není nejlepší ztratit paměť.
Jitka Caklová
21:20 Prima příspěvek. Nic méně - ZDARMA školy, školní pomůcky, státní byty, zdravotnictví, rekreace, příspěvky na dovolené ......, proto byla naplánována revoluce 1989, aby se tomuto "blahobytu" udělala přítrž. A podpora pro nezaměstnané?, to byl "poslední hřebíček do rakve", jak lidi odnaučit pracovat a ztratit poslední pud sebezáchovy vlastním přičiněním. Je mi líto
Olga Škopánová
Paní Moniko každý je schopen uvést x případů, kdy se peníze vynakládaly neúčelně. Někomu vadí nezaměstnaní, jinému Ukrajinci a třetí se rozčiluje u neziskovek. To ale nic nemění na tom že už jsme vrchovatě zadlužení a že to takto nemůže pokračovat dál. Jistě každý souhlasí s tím, že je nutné šetřit, ale u někoho jiného než u něj. Každý vám hravě zdůvodní proč on ty peníze potřebuje a proč jinému by se měly sebrat. Takto se ale nikam nedostaneme.
Jana Vargová
Má být ☆☆☆☆☆, omlouvám se.
Ludmila Černá
Je mi přes sedmdesát a ještě loni jsem chodila sem tam na brigádu. Mám 15 včelstev, zahradu, děti, vnoučata, jednu pravnučku. Nikdy jsem se neměla tak dobře, jako teď. Ne, neměla jsem se nikdy nijak špatně, ale teď vím, že každého 14. mi na účet dorazí peníze. Jestli marodím nebo ne. A to je super. Když se koukám, jak jsou na tom jinde, jsem šťastná, že žiju tady. Neplatím lékaře ani pobyt v nemocnici (naštěstí tam nemusím, ale co kdyby), nemusím běhat do krytu ani chodit zahalená v burce. Kdykoli si mohu koupit jídlo. Mám manžela, s kterým si rozumím. Co si víc přát? Někdy se nemohu zbavit dojmu, že lidem chybí pokora. Když jsem kdysi dávno byla v Egyptě, nechápali tam, že u nás lidi berou peníze když nedělají(podpora pro nezaměstnané) a mysleli si, že si děláme legraci. Školy zdarma? Státní byty? Volné cestování? Atd.
Jitka Caklová
Paní Kobylková, manžela sice mám, ale ze zdravotních důvodů je dlouhodobě neschopný s čímkoliv mi pomoci. Váš podezíravý názor mě povzbudil, protože ho vnímám jako poklonu, co všechno jsem ve svém věku schopná zvládnout. Nic nemusím, ale jsem ráda, že zvládám, co je třeba a ještě mám čas jen pro svoje "mimopracovní" aktivity pro udržování tělesné i duševní kondice.
Monika Monca
@Olga Škopánová : Lidé v produktivním věku platí, to je v pořádku, že platíme, tak jako předchozí generace. Jen by bylo (z mého pohledu) fajn, kdyby ty peníze šly fakt na důchody (souhlasím, kdo si důchod odpracoval nebo odpečoval, ať pobírá důstojnou částku), nebo na postižené. Jenže tady se prachy rozdávají do prázdna - 5000 plošně všem rodinám s dětmi? Proč?Čeho tím kdo dosáhnul? Podpora pro Ukrajince? Ze začátku možná, ale snad jsou tu už dost dlouho, aby začali normálně fungovat...ti, kteří chtěli, už dávno pracují. Jako máma postižené dcerky jsem těch blbýcch 5000 oželela, bylo by mi blivno si je vzít když vydělávám.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

ŽELEZNICE V ČESKU. To je téma vědomostního kvízu tohoto týdne.