Tip na výlet: Zámek Chyše, kde se inspiroval Karel Čapek k napsání Krakatitu. Co se tenkrát stalo?
Všechny fotografie: Jan Raška

Tip na výlet: Zámek Chyše, kde se inspiroval Karel Čapek k napsání Krakatitu. Co se tenkrát stalo?

15. 4. 2023

V roce 1994 Vladimír Lažanský, potomek českého šlechtického rodu, náhodou objevil inzerát na prodej zámku v Chyši, kde žili jeho předkové. Zdevastovaný objekt, ve kterém mimo jiné sídlilo zemědělské učiliště, o dva roky později koupil za deset milionů korun a postupně zrekonstruoval.

Historie zámku Chyše ve stejnojmenné obci sahá až do 12. století. Z původně gotického hradu, vladyckého sídla, se postupně zrodil renesanční, pak barokní a nakonec novogotický zámek. V průběhu staletí se v něm vystřídalo několik šlechtických rodů - Berkové z Dubé, Michnové z Vacínova, Kolovratové a naposledy Lažanští z Bukové.

V roce 1766 získal předlužené panství ve veřejné dražbě Prokop I. Lažanský z Bukové. Tím byla sloučena dohromady tři velká panství v této oblasti – Chyše, Manětín a Rabštejn. Po smrti Prokopa I. roku 1804 došlo k rozdělení majetku mezi jeho dva syny Prokopa II. a Jana, čímž došlo v Čechách k rozdělení rodiny Lažanských na dvě linie – manětínskou a chyšskou. Po smrti Prokopa II. roku 1823 dědí celé panství jeho syn Prokop III.

Lažanští, kteří se významně uplatňovali v zemských úřadech, prosluli také jako barokní mecenáši s vazbami na přední umělce z různých oborů. Patřili mezi ně například sochař Jan Brokoff, malř a architekt Jan Baptista Mathey či malíř a portrétista Petr Brandl. A právě jeho stropní olejomalba je určitě nejvzácnějšm dílem na zámku, který rozhodně stojí za vidění.

4.png

1.png

 

Karel Čapek v Chyši

Prokop III. zemřel roku 1868 bezdětný. Následně díky sérii předčasných úmrtí přešlo podle řádu primogenitury panství na hraběte Vladimíra Lažanského, který v roce 1917 zaměstnával coby domácího učitele svého syna Prokopa IV. Lažanského spisovatele, novináře a dramatika Karla Čapka. Tomu se ale údajně na zámku moc nelíbilo - jednak byl malý Prokop poměrně zlobivým dítkem, především ale Čapkovi nedělalo dobře prostředí zámku, zejména vlhko a chlad, které měly nepříznivý dopad na Čapkovu rozvíjející se Bechtěrevovu nemoc.

Přesto - podle milé průvodkyně zámku - pobyt v Chyši Čapka inspiroval k napsání některých děl. Jednak jím měla být povídková kniha Zahradníkův rok (spisovatel často navštěvoval zahradníka chyšského zámku), ale hlavně jeho stěžejní román Krakatit. V době Čapkova pobytu na zámku totiž došlo k explozi muničního skladu Škodových závodů ve čtyřicet kilometrů vzdáleném Bolevci. Následky celkem tří po sobě jdoucích výbuchů byly tragické - 202 mrtvých, z toho 33 dětí. 

IMG_5780.JPEG

3.png

 

Devastace za období komunismu a následná obnova

Prokop následně v roce 1925 panství zdědil a vlastnil jej až do roku 1945, kdy mu bylo zkonfiskováno. V roce 1946 se majitelem objektu stává Ředitelství lesů a statků, později tu je Střední zemědělská škola. Největší zkáza zámku nastala v letech 1967 – 1989, kdy se správcem stává ONV Most. Prostory zámku byly do roku 1967 využívány jako škola v přírodě pro děti z pánevní mostecké oblasti. Dřevěné podlahy správce překryl linoleem, malby na stěnách přetřel barvou, stejně tak byly přelakovány dveře místností i některý nábytek. Po roce 1976 byl zámek kompletně vyklizen a uzavřen, čímž nastalo období největší devastace. V červnu 1989 se vlastníkem zámku a přilehlého parku stala společnost Balnex, která o čtyři roky později nabídla celý areál k prodeji.

Inzerátu v médich si v roce 1994 náhodně všiml Vladimír Lažanský z Děčína, potomek rakouské větve šlechtického rodu. Na počátku roku 1996 zámecký areál zakoupil s manželkou Marcelou s cílem zachránit tuto významnou kulturní památku. V roce 1996 byla zahájena celková obnova a oprava zámecké budovy, v roce 1999 byla otevřena první zámecká expozice, jež byla v roce 2009 rozšířena o prostory rezidence majitelů panství v 1 patře zámku.

V roce 2003 odkoupili manželé Lažanští i vedlejší pivovar, kde nyní vaří nejen vynikající ležáky, ale i tradiční česká a moravská jídla. Ideální tečka za prohlídkou skromného, ale hezkého a na historické události bohatého zámku.

 

 

cestování hrady a zámky Tip na výlet
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Proč je v článku několikrát chybný název CHYNĚ ???? Prosím opravit !!! Chyši znám,byla jsem tam několikrát,ne přímo v zámku.
Marie Měchurová
Manětín a Rabštejn jsme navštívili vloni. Škoda, že jsme nepřidali ještě Chyše. Tak třeba někdy příště. Obdivuji ty, kteří vracejí zdevastovaným památkám zašlou slávu.
Anna Potůčková
Místo neznám, nebyla jsem tam a dík za tip zámku, který by stál za to jej někdy navštívit.
Naděžda Špásová
Tak tam to dobře znám, žila jsem nedaleko. Myslím, že jsem o tomto zámku taky kdysi psala. Hezké fotky.
Antonín Nebuželský
Byl jsem tam asi před patnácti lety. To tam nebyl skoro žádný mobiliář, snad se tomu tak říká, no a majitelé tehdy doplňovali čím mohli. Zřejmě se jim to povedlo, což je hodno obdivu. Jen na okraj. Jestli si to dobře pamatuji, tak pan Lažanský je původně inženýr z Děčína, dokonce snad ani potomek rodu. Ale to už si nejsem jist. Každopádně smekám.
Alena Tollarová
Na zámku jsem před pár lety byla a obdivovala, jak se vylupuje do krásy. Velká lípa na nádvoří tehdy kvetla a bzučela milióny včeliček, pilných stejně jako rodina Lažanských, která zámek vzkřísila.
Blanka Lazarová
Ne každá památka dopadne dobře. Tady se to povedlo, Lažanským patří veliký dík. Honzo, pěkný tip na výlet, byl bys dobrý průvodce, vlastně jsi výborný průvodce. Už se těším na další poznávačky. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"