Láskyplnost
Ilustrační foto: Ingimage

Láskyplnost

12. 5. 2023

Nezajímá mě, co právě vyvádějí celebrity. Rád pozoruji obyčejné lidi ve svých přirozených pozicích. Co právě dělají, co prožívají, co je trápí, a naopak co je rozesměje. Jejich život je mnohdy zajímavější než důležitých lidí.

Jel jsem s dortem ke tchyni. V trolejbusu nebyly jen šedivé tváře, ale i mnoho přitažlivých. Na další zastávce přistoupili starší manželé. Tak kolem osmdesátky. Starší pán s pomocí své ženy dosedl přede mě. Asi se špatně učesal, protože mu vlasy trčely do stran. Jeho paní mu láskyplně neposlušnou kadeř dlaní srovnala. Byl to něžný dotyk a jistě svého muže milovala. Nad sedadly dopravního prostředku se vznášela člověčina. Kam se hrabe Hollywood. Láska a něžnost není ohraničena časem ani věkem. Láskyplné je i když ráno prohodím pár hezkých slov se starou paní (92) a pomohu jí přes cestu. Ona kráčí z kostela a já spěchám do školy. Z obou z nás je to cítit. Hned je ten den hezčí.

Přiznám se, že mě nepohoršuje, když dívka na veřejnosti pohladí svého chlapce. Nebo, když se políbí. Je to důkaz jejich lásky. Mám rád jeden hudební klip zpěvačky Céline Dion, kde se mladí lidé něžně mazlí. Pořád je to lepší než televizní noviny se svým násilím. Také když se k vám před spaním žena přitulí a pohladí je láskyplnost. Ve tmě hledá tvou ruku a konečně usíná. Pak se probudí o 50 let později a pořád ji něžně svírá, ale on už nedotírá. To je ta lepší polovina našich životů. Když vezme žena své dítě do náruče, tak láskyplnost viditelně přetéká.  Děti i dospělí, kterým se se to nedostává, tak strádají. Také když pohladíte zvíře je láskyplné.

Může se jednat i o věc. Nemusí to být člověk, zvíře nebo něco živého. Mohu být naplněn láskou z krásy přírody, také sportování mám rád, co hudba? Pro někoho i jízda autem je omámení. Hlavně láska k něčemu člověka obohatí. Ne. Nemyslím tím závislosti. No dobře. Snad jen závislost na lásce.

láska přátelství
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Klidně věřte učencům, jsem jedna z posledních, kdo by vám to chtěl vyvracet a klidně si z lásky, nebo pro pocit láskY?, dejte přes hubu :-)
Martin Vrba
Učenci na lásku mají tento názor: "Láska je soubor emocí a chování charakterizovaných intimitou, vášní a oddaností. Zahrnuje péči, blízkost, ochranu, přitažlivost, náklonnost a důvěru. Láska může mít různou intenzitu a může se měnit v průběhu času." Umělci jsou ve všem mnohem dál, tedy i v různých podobách lásky, protože jsou omezeni jen svou fantazií (někde ale i cenzurou) a tak se procházeli po Měsíci mnohem dříve, než Neil Alden Armstron. Mezi nejznámější (první kosmonauty) patřil Baron Prášil nebo i Pan Brouček. Ale o lásce existují také mnohá inspirující díla i dílka, která dávají naději lidem i v reálném životě, že i oni se dočkají. Nyní jen náhodou se mi vybavil krásný film o lásce "OŽIVLÁ PANENKA" (1991). Komedie o zakleté dívce proměněné do podoby dřevěné panny, jejím vysvobození, lásce a problémech moderní civilizace. Také pohled na lásku jinak ztvárněný představuje komedie Pygmalion (1912) George Bernarda Shawa. Láska na všechny způsoby je asi hlavním motivem všech uměleckých děl. A někde na konci (mimo veřejný svět) stojí i ta má první osobní zkušenost s láskou, kdy jsem ji projevil k mé první platonické lásce Radovaně jen zataháním za její krásný dlouhý černý cop a ona na to jen tiše sykla: "Au - to ale Martine trochu bolí!"
Jitka Caklová
Láska je jen jedna a ničím se nedá nahradit ♥
Martin Vrba
Formy lásky jsou velice rozmanité. Pan Berka tady vždy upadne až do lásky přeslazené, tu já nemám rád, ne proto, že mám cukrovku a že když už chci zhřešit, tak to už raději s indiánkem, než s přeslazenou manželkou. Naše manželství je "italské", létaly v něm i padesátky růží (ty byly z účtu televize) i facky - výbuchy žárlivosti, chovat zvířata jsme nepotřebovali, často jsme se tak v hněvu oslovovali, ale vždy jsme se nějak uklidnili - nejčastěji milováním. A tak u nás zazněla v poslední době i otázka: "Ty už jsi mi dlouho neřekl, když něco zvořu, že jsem kráva, ty mne už nemáš rád?"
Ľubica Šobatová
Veľmi milé.
Jitka Caklová
"Závisláci" na lásce druhého jsou obyčejné "vysávačky" :-(
Jitka Caklová
Závislost na čemkoliv je dobrý sluha, ale špatný pán a závislost na lásce toho druhého je tím nejhorším, co může člověka potkat.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"