Povídka: Kamila
Ilustrační foto: Pixabay

Povídka: Kamila

2. 7. 2023

Dneska je tedy den. Autobus mi ujel před nosem, a tak budu muset čekat nejméně půl hodiny, než přijede další. U lékaře jsem byl objednaný na 9.30 hodin, ale na dveřích ordinace visí nepřehlédnutelná cedule: „POŘADÍ PACIENTŮ URČUJE SESTRA“. Sestra mě zavolala v 10.15 hodin.

A takové podobné situace prožívám skoro každý den. V Lidlu je zase fronta u pokladen, venku slunce pere přes 30°C a je nesnesitelné vedro.

Vystupuji na Roztylech z metra a v tom jsem ji zahlédl. Krásná štíhlá blondýnka, asi třicetiletá, jde přede mnou. Jistým krokem stoupá po schodech nahoru. V hale trochu znejistí, než opustí prostor metra a vyjde na autobusové nádraží. Šmátrá bílou holí po zemi a hledá štěrbinku, úzký kanálek, drážku pro nevidomé, aby se bezpečně dostala ven. Žlábek jistoty a cestu k samostatnosti.
Přijdu k ní a nejistě a opatrně jí nabídnu, že jí pomohu, ale nevím, bojím se, jak bude reagovat. Otočí se na mě a usmívá se. 

„Mám vás vzít za ruku?“ tak nějak neobratně se ptám. 

„Né, já se vás chytnu a budu ráda, když mě vyvedete ze dveří.“ 

Nabídnu jí rámě a ona se okamžitě zaklesne do mojí paže. Jdeme spolu, jako bychom šli do divadla nebo na koncert. Vyjdeme ze dveří a jsme venku na nádraží. 

„Já jedu do Benešova,“ říkám, „kam vás mohu odvést nebo chcete ještě nějak pomoct?“ 

„Jéé, já jedu taky do Benešova z céčka a tam na mě čeká kamarádka,“ říká s úsměvem.
Tak jdeme ještě spolu na zastávku autobusu a najednou se ze stojícího hloučku lidí otočí paní nebo slečna přibližně stejného věku jako „moje“ blondýnka. 

„Ahoj Kamilo!“ 

„Ahoj Věrko!“

Obě se pozdravily, objaly, mně poděkovaly a já se pomalu přesunul k autobusu. Smály se, vyprávěly si a byly šťastné, že se potkaly.
Nastoupil jsem, sedl si a pozoroval je obě. Věru i Kamilu. V autobuse seděly kousek přede mnou. Radostně se dotýkaly, držely se za ruce a zřejmě se delší dobu neviděly.
Autobus se rozjel, zavřel jsem oči a začal jsem přemýšlet o sobě a o mých problémech. Jak zase budu muset čekat u pokladny v Lidlu a u doktora, nadávat na politiku, na to, jak je všechno drahý… A venku zase svítí to rozžhavené slunce.

Autor: Zdeněk Hart
Hodnocení:
(4.9 b. / 35 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Moc hezké, ani jsi nemusel moc vymýšlet, takové příhody se dějí denně.
Soňa Prachfeldová
Moc hezké, jak si člověk leckdy uvědomí, že ty všední otravné starosti, ani nestojí zato, aby senad nimi člověk rozčiloval. Měla jsem nevidomého kamaráda od mládí, byl skvělý, hrál na basu a nikdy jsem jej neslyšela si na něco stěžovat.
Zuzana Pivcová
Nevidomého jsem vedla skutečně jen výjimečně. Ale pokud jsem někoho takového znala, mohu potvrdit, že to byli lidé, z nichž byl cítit optimismus a chovali se velmi spontánně. Proč ne, oni přece také vidí. A narozdíl od nás vnitřním zrakem a hlavně srdcem. Moc děkuji.
Zdeněk Hart
Vážení čtenáři, netušil jsem, jak velkou odezvu vyvolá moje krátká povídka, kterou jsem si vymyslel opravdu v autobuse. Velice mě to těší. Obzvlášť děkuji paní Řeřichové za její poděkování.
Dalibor Polanský
Ano, někdy stačí málo, aby člověk prohlédl.
Marie Měchurová
Pohlazení i zamyšlení nad smyslem života. Někdy do nevážíme toho, co nám dal.
Daniela Řeřichová
Pane Harte, děkuji za Vaši citlivou povídku. Máme v širší rodině nevidomého chlapce, dcera pracovala v ústavu pro osoby se zrakovým postižením a tak jako Jana J. obdivuji lidi, kteří navzdory handicapům si váží života.
Jana Jurečková
Jak malé a nicotné jsou naše problémy proti tomu, co musí zvládnout a vyřešit slepý člověk. A přesto to nezdává a dokáže s tímto hendikepem žít. Smekám před ním až do hluboké propasti.
Vladislava Dejmková
Moc pěkné a výstižné. Děkuji.
Alena Velková
Moc hezká povídka...ke štěstí stačí "tak málo".

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"