Museum Kampa vzniklo ve výjimečných prostorách historické budovy Sovových mlýnů. Koncem devadesátých let získala celý areál pro využití jako galerie moderního umění Meda Mládková, respektive Nadace Jana a Medy Mládkových. V letech 2000 a 2001 proběhla kompletní, náročná rekonstrukce (vedená Magistrátem hlavního města Prahy), která upravila budovy do dnešní podoby. Přestože byly Sovovy mlýny v srpnu 2002 zasaženy stoletou vodou, díky obrovskému nasazení zaměstnanců muzea a dobrovolníků se podařilo muzeum ve velmi krátké době opět otevřít veřejnosti.
Nadace Jana a Medy Mládkových byla zřízena dr. Marií Mládkovou v roce 1999 za účelem podpory výtvarného umění a zpřístupňování sbírky moderního umění shromažďované Janem a Medou Mládkovými od padesátých let 20. století až do současnosti. Pilířem jejich sbírky jsou díla Františka Kupky (1871–1957) a umělecké plastiky Otto Gutfreunda (1889–1927). Obojí je součástí stálé expozice muzea.
V roce 2012 vstoupil do správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových JUDr. Jiří Pospíšil, český politik a současný poslanec Evropského parlamentu. V roce 2016 se stal předsedou správní rady Nadace, v dubnu 2023 pak rezignoval. Díky jeho zásluze ještě ve funkci předsedy Nadace aktuálně od 9.12. probíhá v muzeu výstava pod názvem Michael RITTSTEIN – Nohy na stole (obraz pod stejným názvem z let 2021 až 2022 je na obrázku v úvodu článku). Po retrospektivních výstavách v Jízdárně Pražského hradu a pro Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově je tato výstava třetím unikátním výběrem z malířova díla, tentokrát s důrazem na stěžejní práce ze soukromých sbírek v kombinaci s výběrem z tvorby posledních tří let. Většina obrazů zde má výstavní premiéru, některá se po desítkách let vrátila ze zahraničních kolekcí.
Michael Rittstein (narozen 17.9.1949) patří k nejvýznamnějším představitelům expresivní figurální malby. V letech 1964 až 1968 studoval na Vyšší odborné škole Václava Hollara a v letech 1968 až 1974 na Akademii výtvarných umění v Praze. První samostatnou výstavu měl v roce 1976. Jeho díla jsou zastoupena nejen v tuzemsku v Národní galerii, Galerii hl. města Prahy či v Českém muzeu výtvarných umění v Praze, ale též v zahraničí v Centre G. Pompidou v Paříži, v bratislavském Danubiana Meulensteen Art Museu či ve vídeňském Albertinu, a dále v soukromých sbírkách v Česku, Evropě, USA a Austrálii.
Obrazy jsou rozmístěny ve dvou výstavních sálech muzea v přízemí. V prvním sále lze upozornit na dílo Rok vleže z roku 1986 z majetku Muzea Kampa, které je ještě olejomalbou (podobná díla, ještě olejomalby ze 70. a 80. let minulého století, jsou vyobrazena např. na odkazu www.artlist.cz/michael-rittstein-2371/).
Později totiž přesedlal Rittstein na tvorbu akrylovými barvami, a když v polovině 90. let přešel z expresivního figuralisty v krajináře, ustoupil též od drobnopisné malby a nadšeně se začal koupat ve vrstvách barevné hmoty, kterou lil na plátno rovnou z plechovek a k jejich roztírání používal mimo jiné i smetáky a košťata. Ve druhém sále tak návštěvníka ohromí dvě ohromná díla velikosti 4 x 6 metrů, tj. o plochách 24 m2, které jsou složena (i pro možnost přepravy) vždy ze čtyř dílů 2 x 3 metry (viz druhé a třetí foto za článkem, díla z roku 2022 Genetická zelenina a Dvě klády). Následující fota za článkem dokladují ukázku dalších vystavených děl (v pořadí Údiv a Tlustý malíř) a zakončena jsou posledním fotem, triptychem obrazů z roku 2023 Cestou I + II + III.
Dojem z výstavy je skutečně hluboký a tak, pokud půjdete na procházku na pražskou Kampu, zkuste zajít do Muzea Kampa i na tuto příležitostnou výstavu, která tam potrvá až do 10. března 2024. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin (24.12. jen do 15 hodin a 25.12. je zavřeno). Pro seniory 65+ je vstupné do celého muzea na všechny výstavy 190 Kč, jen na výstavu Michaela Rittsteina pak 130 Kč. POZOR!!! Každé první úterý v měsíci je vstup pro seniory do celého musea za pouhých 50 Kč!
P.S. Jen taková zajímavost: článek jsem zde zadal v pondělí 18.12. a jakoby ho v deníku Metro již četli, protože tam v úterý 19.12. na straně 10 vyšel na toto téma hodně podobný článek...
Zdroje: