Velikonoce na vsi
V jižních Čechách se udržují tradice. Všechny fotografie: z archivu Daniely Řeřichové

Velikonoce na vsi

29. 3. 2024

Jak říkají místní, na Velikonoce se vrací dobří holubi, čápi a Pražáci.

Kdysi byl náš příjezd ostře monitorován. Z útrob standardní škodovky se jako v pohádce Hrnečku, vař! valily objemné tašky a za nimi vícero dětí s plyšáky.

Sotva hospodář otevřel vrata, byli jsme v obležení capartů, kteří nás oslovují teto a strejko.

Ještě než se v houfu vydají objevovat neznámá území, otevřou klec králíčkovi Zrzkovi a také andulák Daidalos získá na chvíli svobodu.

Otevřenými okny vpouštím do chalupy jaro a uklízím vánoční aranžmá zdobící stavení po dobu naší čtyřměsíční nepřítomnosti.

Důstojnou modrou barvu nahradí žlutá a zelená. Je všude kolem nás.

 

p1020386.jpg

img-5719.jpg

p1000796.jpg

img-7163-3.jpg

 

Většinou přijíždíme na Škaredou středu, říká se jí také sazometná. Kominíci odvedli svoji práci a snad nám i přinesou štěstí.

S manželem se nedočkavě vydáme na zahradu sčítat ztráty a nálezy.

Krtek, který má u nás bezplatný nájem, se během zimy opět činil. Nevyháníme ho, je tady doma. A zemina se hodí na záhony.

Mladé vysazené stromky jsou okousané zajíci, na trámu pod stříškou se objevilo nové hnízdo a sýkorky ocenily dávku slunečnicových semen. Čtyři krmítka jsou zábavnější než televize, kterou zde fakt nepostrádáme.

 

img-7087-1.jpg

img-2555-1.jpg

p1070236-1.jpg

p1060829.jpg

 

V poledne přiběhne vnuk pro řehtačku. Na Radenínsku se dodržují některé lidové zvyky, a obchůzky partou dětí třikrát denně dům od domu k těmto rituálům patří.

A patří k nim i všelijaké situace. Jednou, když mrzlo až praštělo, se vrátil klouček, který si v sedm ráno přehodil bundu přes pyžamo, s otázkou. „Babi, můžu říct něco sprostého?“ Nejistě jsem kývla a on vypustil hlášku starších parťáků. „Kurva, to je zima.“

Byla. A ne jednou.

 

img-7220-1.jpg

 

 

p1020403.jpg

20200321-084149.jpg

 

Nejkrásnější Svatý týden bývá v dubnu.

Sundáme růžím kabátky z chvojí, zryjeme záhony a pilně zaléváme.

Na Zelený čtvrtek jedeme do blízkého zahradnictví pro kytičky, které nás budou těšit celou sezónu. Zastavíme se u Božího hrobu a kocháme se svěží krajinou.

Soused přinesl zamluvená bílá vejce. Z jednoho plata dnes budou francouzské omelety se špenátem. Dělám je na etapy, strávníků stále přibývá. Ucucávají i zelené pivo a hrají si na dospěláky. Kopřivový čaj ale odmítají.

 

 

img-7230-2.jpg

 

img-7234-2.jpg

 

img-7133-1.jpg

 

Na Velký pátek se nemá hýbat se zemí. A tak v domě smýčíme, pečeme, vaříme. Postní pstruhy jsme vylovili v kádi u Knížecího rybníka.

Odpoledne se chalupa otřásá v základech.

Místní, přespolní, holky, kluci, je hodně veselo.

Zmizely jidáše, snědly se chlebíčky i mazance, cestičky mezi pokoji jsou posypány bramborovými chipsy.

Úspěch má demižon domácí limonády s kohoutkem, ale ne vždy se čepující  strefí do skleničky.

Venku začíná boj o Nerfku. Dvanáct zájemců na čtyři pistole. Náboje létají k sousedovi a lezení přes plot je vítaným adrenalinem.

Můj romantický muž dává do košíku lahvinku a dvě sklenky.

I dospělí mají svá tajemství a místečka k rozjímání.

 

p1000077-4.jpg

20230521-111028.jpg

20230521-101522.jpg

 
Bílá sobota voní po dešti.

Moc toho neuděláme, kamarádi se chtějí podělit o novinky, kamarádky o velikonoční nádivku.

Večerní dilema, zda jít na vigilie Vzkříšení do ztišeného kostelíku nebo na buřty k hasičům,  je jedna ku desíti.

Muž dává do placu slivovicu z Moravy, já pečený bůček.

Před půlnocí si nás vyzvedávají zklamaná vnoučata. Neřekli jsme jim pohádku na dobrou noc.

 

 

20230407-120109.jpg

 

p1040087.jpg

20230410-075213.jpg

Velikonoce jsou  pokaždé jiné. Někdy slunečné, jindy šedivé, občas i bílé.

Ale pokaždé to v pondělí brzo ráno vypukne.

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný…

Za devatenáct let se u nás vystřídala generace koledníků.

Chodí ve skupinkách, obejdou všechny domy i samoty.

Jako poslední přicházejí ti nejmenší, stydliví, v doprovodu rodičů.

A někdy zaklepou na vrata i opozdilci. Nikdo neodejde s prázdnou.

 

20230410-125609.jpg

 

20220418-085425.jpg

 

p1020362-kopie.jpg

 

 

velikonoce-2018-chalupa-022.jpg

velikonoce-2018-chalupa-017.jpg

velikonoce-2018-chalupa-041.jpg

 
Na přestupný rok se po ranních koledníčcích dostaví parta sousedek. Díky jejich aktivitě je ve vsi stále živo. Fašankové maškary, Kravinky u kravína, Na kole přes kořeny, minifotbal, zábavy, soutěže, legrácky, grilovačky.

Jednou ale byly Velikonoce a setkávání zakázané.

Pár kluků si na tajňačku aspoň rozdělalo ohýnek za stodolou. A pak se na terase odehrál nelítostný turnaj v Člověče, nezlob se.

Ani tehdy  jsme si sváteční atmosféru nenechali vzít.

 

20160328-134245.jpg

20200320-173304.jpg

20230410-084639.jpg

 

Roky ubíhají, ztrácejí se lidé i zvířátka.

Z některých koledníků se již stali rodiče a učí své potomky plést pomlázky nebo tvořit ozdoby.

Příroda má věčný rituál.

Zničehonic začnou rašit pupeny a s nimi nový život.

Přeji všem radostné a prosluněné svátky jara.

 

img-20240324-wa0009.jpg

Můj příběh rodina Velikonoce
Hodnocení:
(5.2 b. / 33 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Danielo, Tvůj článek mi připomenul moje dětství, když k nám spolužáci chodili na šibačku. Na vsi je to úplně o něčem jiném, má to svoje kouzlo. Hezky jsi přiblížila tu atmosféru.
Zdenka Soukupová
Danielo, moc krásně popsaná velikonoční atmosféra. Podobně si to pamatuju z dětství. U nás už ale tyhle krásné tradice většinou zanikly, bohužel. Je to škoda. Děkuju za to, žes mi je připomněla.
Daniela Řeřichová
Ještě jednou děkuji za Vaše hezké řádky. Moc si jich vážím.
Jaroslav E. Sýkora
Úžasné!
Marie Seitlová
Danielko, moc hezké povídání o Velikonocích a doplněné krásnými fotkami. Máš to tam asi moc ráda.
Jana Kollinová
Tak kouzelnou dávku velikonoční nálady si nepamatuji. Mojí doživotní a asi jedinou vzpomínkou jsou velikonoce v Brně, kdy jsem jako malá holka v červené sukýnce s kšandami s "háčkem," v bílé halence, bílých podkolenkách utíkala před kluky s mrskačkami. Církevní svátky neslavím, přesto můj obdiv k tradicím vztahujících se k těmto svátků mají můj obdiv, respekt a jsou se mnou spjaty víc, než si připouštím.
Libuše Heulerová
Danielo, krásné velikonoční vyprávění...díky!!!
Zdenka Jírová
Moc hezky jste své Velikonoce na chalupě popsala. Také jsem měla chalupu, kam jsme na jaře zahájili svou sezónu. Naše dcera se stala nedílnou účastnicí velikonočního koledujícího kolektivu místních dětí. Byly to krásné roky.
Eva Mužíková
Danielo, z celého článku a fotek na mne dýchá pohoda, takto si pŕedstavuji ty správné svátky velikonočni. Děkuji Ti za něj. .
Daniela Řeřichová
Přátelé, děkuji za vaše milé ohlasy na malé velikonoční ohlédnutí. Vaše citlivé komentáře mě dojaly.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden

Tento týden se ve vědomostním kvízu podíváme do evropských měst.