Neveselá vzpomínka
Ilustrační foto: Pixabay

Neveselá vzpomínka

26. 4. 2024

Blíží se opět ten DEN, kdy stalo, to, co se nikdy nemělo stát. Koncem dubna roku 1986 vybuchl jeden z bloků jaderné elektrárny v Černobylu. Proč si na to vůbec vzpomínám? Konečně, díky televiznímu pořadu na stanici ZOOM, jsem se dozvěděla název toho reaktoru, který tuto děsivou situaci spustil. Překvapuje vás, proč já ,naprostý laik v atomové energii, se o to zajímám?

Bydlela jsem v Brně, kterým hýbaly tiché „šeptandy“, že se v Dukovanech bude stavět atomová elektrárna dle Sovětského svazu, a pro mne atomová elektrárna byla totéž jako atomová puma z druhé světové války. To, že se Rakousko i na mezinárodní úrovni bránilo umístění jaderné elektrárny v takové blízkosti svých hranic, nám pomohlo alespoň v tom, že v Dukovanech neměl být použitý reaktor ruské výroby. Byl, nebo nebyl, nevím. Měl to být ten stejný jako v Černobylu a v jiných ruských zařízeních rozmístěných na Ukrajině. Dukovany zahájily provoz v roce 1985.

A já díky čtyřem dílům odvysílaných na stanici ZOOM jsem se konečně dozvěděla název toho reaktoru a současně doufám, že konečně i pravdu o celé události. Na základě rozhodnutí mezinárodní agentury pro jadernou energetiku byli dva inženýři, nejdůležitější osoby zodpovědné za provoz Černobylské elektrárny, zbaveni obvinění a v devadesátých letech minulého století rehabilitovány.  

Na závěr bych ráda poděkovala za odvysílaný program, který také ukázal těžko uvěřitelné příběhy zaměstnanců elektrárny, kteří s vypětím všech sil se snažili zvládat neobvyklé situace v boji s děsivým živlem.

 

 

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Našim kočkám také nechutnalo mléko z pytlíku, ale od našich krav, které byly na volné pastvě, jim chutnalo :-) :-) :-)
Anna Potůčková
Když se to stalo tak pod mým srdcem jsem začala nosit svou mladší dceru, která přišla na svět na začátku ledna 1987. Opravdu jsem se moc bála, aby jsem ji donosila a aby se narodila zdravá. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla nějaké onemocnění díky ČERNOBYLU. Co však bude dál, nevíme nikdo. Sama je už maminkou tří dětí a i ony jsou zatím zdravé.
Libuše Křapová
Jen ještě jedna zajímavost. Mým dětem tehdy bylo 4 a 3 roky. Nikdy nebyly v jídle vybíravé, snědly, co dostaly. Z ničeho nic mi najednou nechtěly pít mléko, prý jim nechutná. Naštěstí jsem je nenutila, mávla jsem nad tím rukou, že je to přejde. Že zrovna bouchl Černobyl a nad Československem táhl radioaktivní mrak, jsme se dozvěděli až po několika dnech. Až poté, když se SSSR nepodařilo světu vysvětlit, proč se náhle zvýšila radioaktivita na severní polokouli zeměkoule. Pak najednou se to mohlo oznámit i u nás, a moc dobře pamatuji, že se likvidovalo mléko krav z nejpostiženějších oblastí, i to, jak honorace vykoupila jodové tablety z lékáren ještě předtím, než tu radiaci oznámili.
Libuše Křapová
Pane Dvořáku, v té době jsem pracovala jako zdravotní sestra v ambulanci. Koncem roku 1986 se náhle prudce zvýšil výskyt nově diagnostikovaných případů rakovin. Takže i náš vedoucí lékař polikliniky, komunista, jen mlčky přikývl, když jsme se o tom kolektivně bavili.
Jitka Caklová
Strach je pro "mocné" ideální stimulátor jak posílit své pozice. Nevím, co se stalo v Černobylu, nebyla jsem u toho, ale jsem docela zvědavá, zda k nám na 1.Máj doputuje "pouštní písek ze Sahary" jako tomu bylo o letošních Velikonocích.
Petr Dvořák
Paní Měchurová, chcete snad říct, že vás v plavkách ozářil výbuch v Černobylu? A přimhouřit oči v důsledku záblesku, jste v tom okamžiku nemusela?
Jan Zelenka
Moje žena pocházela z Humenného, z východního Slovenska. Celá její rodina zemřela postupně na rakovinu, včetně jejího bratra. Nakonec zemřela na rakovinu i ona.
Marie Měchurová
Měla jsem ten den volno. Byl krásný jarní den, který přímo lákal k opalování na balkoně. Zaplatila jsem za to rakovinou. Nikdy jsme ji v rodině neměli, a genetické testy potvrdily, že nebyla genetická. Všechno dobře dopadlo.
Petr Dvořák
K Rakušákům nutno dodat, že oni blbnou periodicky, zejména při výstavbě Temelína to bylo v médiích propagováno obzvlášť viditelně. Což jim nikterak nebrání od nás tu energii klidně odebírat. Jako polehčujícím okolnost nutno Rakušákům přiznat, že jim rozhodování, zda od nás odebírat energii ulehčuje zařízení, které mají všechny rakouské domácnosti. Je to malá krabička před zásuvkou, která propustí pouze „čistou“ energii a tu „špinavou“ nám vrátí zpátky.
Petr Dvořák
Od narození bydlím v Brně, ale z doby výstavby Dukovan si nevzpomínám na žádnou „šeptandu, že se v Dukovanech bude stavět atomová elektrárna dle Sovětského svazu“. Za prvé mi není vůbec jasné, podle koho bychom to v té době měli stavět (Fiala a Pávek přišli až mnohem později) a za druhé, naštěstí většina obyvatel má o elektrárně jiné vědomosti, než že je „totéž jako atomová puma z druhé světové války.“ Pochopitelně tam byly a jsou dodnes instalovány reaktory sovětské výroby, protože výstavba reaktoru není jako si jít koupit večerní šaty nebo elektrokolo. Stejně tak výměna reaktoru fakt nejde provést jako výměnu drhoucího zámku ve dveřích. Ovšem v Černobylu byl reaktor zcela jiné konstrukce, než jsou v Dukovanech. Co bylo na Prima Zoom, nevím, snad to budou opakovat, rád se podívám na další verzi. Pozitivní ale je, že nyní konečně znáte název reaktoru.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

ŽELEZNICE V ČESKU. To je téma vědomostního kvízu tohoto týdne.