Martin Písařík – muž v pohybu
Martin Písařík a Aneta Krejčíková ve hře Válka Roseových. FOTO: Alena Hrbková

Martin Písařík – muž v pohybu

3. 5. 2024

Každý večer je na jevišti, přes den dabuje a ve „volném čase“ natáčí další díly cestopisného seriálu. Herec Martin Písařík je výraznou postavou současné divadelní, hudební a televizní scény.

V Divadle Na Fidlovačce Vás nyní mohou diváci vidět ve hrách Hoří, má panenko a Válka Roseových. Viděl jste Vy sám oba tyto filmy a byly pro Vás inspirací?
Filmy jsem viděl, ale inspiroval jsem se pouze atmosférou, energií a stylem herectví. U Hoří, má panenko jsem sledoval kolektivní scény, tu opravdovost a naturálnost. Úkolem bylo moc nehrát, což pro mne bylo náročné (úsměv). A co se týká Války Roseových, tam jsem sledoval Michaela Douglase a jeho sebejistotu při ztvárnění právníka. To pro mne byla dobrá inspirace, abych mohl působit naprosto suverénně.

V komedii Hoří, má panenko vystupujete v roli konferenciéra a zároveň zpíváte s kapelou na hasičském bále. Jste znám i jako kytarista a zpěvák. Určitě Vám udělala pěvecká role radost. Jak si toto představení užíváte?
Mít možnost zpívat na jevišti a ještě po boku úžasné Vendulky Příhodové, to je prostě radost a závazek. Navíc jsme si některé písně do inscenace vybrali sami a společně s Petrem Ožanou a Jiřím Hájkem vymýšleli, co kdo bude zpívat. Z výsledku mám radost a užívám si každé představení.

Válka Roseových je všeobecně známý titul. Proč by se na něj měli diváci vydat?
Protože divadlo používá úplně jiné prostředky než film. Vidíte živé skutečné lidi a bavíte se jejich dialogy. Jste tady a teď, a i když třeba víte, jak to dopadne, baví vás sledovat, jakým způsobem k tomu dojde. Můžeme na jevišti používat náznak, projekci, interakci s divákem (což mám trošku zakázané) a divák si tak díky všem těm věcem dokresluje realitu a sám si tvoří příběh a zážitek.

 

Kopie souboru DSC_5749.jpg

Kopie souboru DSC_5724.jpg
Z představení Válka Roseových. FOTO: Alena Hrbková

Kopie souboru DSC_0269.jpg
Z představení Hoří, má panenko. FOTO: Alena Hrbková

 

Které postavě propůjčujete v dabingu svůj hlas nejraději?
Bavilo mě dabovat třeba Teda Mousbyho v seriálu Jak jsem poznal Vaši matku. Točilo se více sérií a já tak s Tedem a celou jeho partou žil několik let a rád se vracel do studia namluvit další řadu. Navíc máme s Tedem hodně společného... :-)

Lidé Vás také znají z obrazovky jako průvodce cestopisem Bedekr. Co Vám přinášejí poznatky z cizích zemí?
Popravdě, točíme poměrně ve velkém tempu, takže nestíhám poznat zemi, tak jak bych chtěl. Ale přeci jen zjistím něco o kultuře, památkách a gastronomii a hlavně získám tipy na případné budoucí výlety třeba s rodinou nebo na motorce. A hlavně je to pro mne odpočinek od divadla a hektického přebíhání z dabingu na jeviště atd…

Zasloužený respekt jste si získal i adrenalinovým seriálem Po jedné stopě. Po čem se Vám z motorkářské výpravy nejvíce stýská a na co byste nejraději zapomněl?
Asi nejvíc mi chybí ta svoboda, dobrodružství, adrenalin z nepoznaného a setkávání s lidmi a jejich kulturou. Zapomenout nechci na nic, i ty špatné nebo nepříjemné či nebezpečné chvíle byla cenná zkušenost. Ale příště bych vynechal některé pády.

Chystáte se na podobnou cestu a kam to bude?
Máme s Igorem něco v plánu, ale bude chvíli trvat, než já v divadle najdu čas na další delší cestu. Navíc točím a plánuju i jiné cestopisy, tak si na další cestu na motorce musím chvilku počkat. Ale chuť máme a rádi bychom našim divákům zase ukázali kus světa.

Na čem nyní pracujete a kde Vás naši čtenáři brzy uvidí?
Nejvíc mě teď zaměstnává divadlo. Hraju několik inscenací v divadle Na Fidlovačce, v Ungeltu, v Hudebním divadle v Karlíně. Takže jsem prakticky denně večer na jevišti. Zároveň natáčíme další řadu Bedekru v Anglii a Skotsku, kterou odvysílá ČT2 letos na podzim. Co se týká televize, tak se různé projekty objevují a zase mizí, takže uvidíme, co bude a kam to nacpu...

 

 

 

 

divadlo kultura
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Lazarová
Pěkný rozhovor s činorodým hercem. Na moto výpravách se mi moc líbil. Děkuji za rozhovor. :-)
Martina Růžičková
Díky za prima rozhovor.
Vlasta Ledlová
Chystám se do Divadla Na Fidlovačce na Válku Roseových. První pokus nevyšel, bylo beznadějně vyprodáno.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.