Konec výmluv, nordic walking zvládne opravdu každý, i vy. Jak na to?
Ilustrační foto: Pixabay

Konec výmluv, nordic walking zvládne opravdu každý, i vy. Jak na to?

16. 5. 2024

Sport, který zvládne každý, nehledě na věk či hmotnost. To je nordic walking. Ve srovnání s klasickou chůzí umožňuje přibližně o 20 % vyšší energetický výdej a zapojení až 90 % svalů celého těla.

Zároveň šetří bederní páteř a kolenní klouby. Díky větší kalorické spotřebě je dobrou volbou při redukci váhy, a to i pro lidi s určitými zdravotními limity.

Chůze se speciálními holemi pochází z Finska, kde ji zprvu využívali běžci na lyžích jako letní sportovní přípravu. V současnosti se už nordic walking neboli severská chůze těší velké popularitě u široké veřejnosti, bez ohledu na pohlaví, věk či kondici. Je tomu tak právě proto, že ani jeden z popsaných faktorů není pro člověka limitujícím. „Nordic walking je ve své podstatě obyčejná chůze, která je člověku přirozená a prospívá celému pohybovému aparátu i funkcím vnitřních orgánů. Nemusejí se ho bát ani lidé s určitým zdravotním omezením, spíš naopak, nabízí pro ně jednoduchou variantu, jak své svaly, kosti a klouby udržovat aktivní. Jako každá aerobní aktivita i nordic walking zlepšuje srdeční činnost, pomáhá regulovat krevní tlak a vyžaduje intenzivnější dýchání. Je proto ideální sportovní aktivitou například pro kardiaky a působí kladně proti nemocem dýchací soustavy jako astma bronchiale nebo chronická bronchitida,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Oproti běžné chůzi nordic walking víc trénuje svaly na rukou, ramenní svaly a záda. Stabilizuje opěrnou soustavu a díky rozložení zátěže na celou kosterní soustavu ulevuje od bolestí nosných kloubů. „Základem správné techniky je schopnost udržení vzpřímeného postavení, tzv. postury, ze které pohyb vychází. Pro větší zapojení horních končetin je nutné mít dostatečně napřímenou hrudní páteř, která umožní rotaci horního trupu a tím i lepší souhyb paží. Dosáhnout napřímené a ohebné páteře je jedním z hlavních cílů terapie například u osteoporózy,“ potvrdila fyzioterapeutka.

K provozování nordic walking přitom není třeba žádné obsáhlé vybavení – stačí jeden pár holí, kvalitní sportovní obutí a pohodlné oblečení. Na svižnou procházku s holemi lze vyrazit téměř kamkoli. „Našim nohám je prospěšnější měkký povrch, ovšem terénní nerovnosti zvyšují riziko pádu a úrazu. Proto bych doporučila především starším ročníkům, které už mívají horší stabilitu, bezpečnější, i když tvrdý asfalt. Při pěší turistice hole oceníte hlavně v náročném terénu, kdy slouží jako opora k udržení rovnováhy, a také při každém sestupu, kdy trpí zejména kolenní klouby a díky holím je část zátěže přenesena na horní končetiny,“ popsala Iva Bílková.

Při nákupu holí na nordic walking je zásadní jejich délka a materiál. Pro začátečníky nebo nahodilé turisty je dostačující levnější varianta z hliníku, bývá ale oproti kvalitnějším holím těžší, křehčí a rázy z dopadu hole na zem přenáší do ruky. „Trvalejším materiálem, nicméně s podobnými vlastnostmi, je sklolaminát. Nejlepší hole, vhodné i pro běhání, jsou z karbonového materiálu, který tlumí nárazy nejlépe ze zmiňovaných, je nejpevnější a nejlehčí. Správnou délku hole si lze orientačně spočítat jako výška těla minus cca 55 cm. Tedy člověk s výškou 170 cm by měl mít hůl o délce 115 cm. Přesnější výpočet je výška těla krát koeficient 0,68. Tedy člověk s výškou 190 cm x 0,68 = 129,6 cm by měl mít hole dlouhé 130 cm,“ poradila Iva Bílková.

Často také dochází k záměně holí na nordic walking za ty na hiking nebo treking. Speciální hole pro nordic walking mají madla opatřená popruhem podobným rukavici a na konci hole je měkké zakončení, takzvaná botička, nebo kovový hrot. Takováto fixace i při pohybu hole při chůzi umožňuje neustálý blízký kontakt dlaně a hole. Hiking a treking naopak používají hole velmi podobné lyžařským či běžkařským a ukotvení dlaně s holí není tak pevné. „Správná technika nordic walking vypadá tak, že hole při chůzi umísťujeme mírně za tělo pro ideální odraz. A následně hole pouštíme. Zvyšujeme tak výkon i dynamiku pohybu. V tom je další rozdíl oproti trekovým holím, které se naopak umísťují spíše před tělo pro zvýšení stability, průzkum terénu a zmírnění nárazů,“ doplnila fyzioterapeutka.

 

 

 

chůze sport zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Manžel šel kdysi do Compostella tu pouť,tak na začátku cesty kdekdo mlátil holemi,později už byly sem tam odhozené u cesty, a ke konci prý byla obří hromada odložených holí,neb chodci zjistili,že jim to více překáží,než pomáhá.Já osobně chodím do lesa s pravou českou sukovicí s okovaným bodcem a zaobleným držadlem ,hodí se při překakování potoka, při chůzi do kopce i s kopce, na obranu před zvířaty.Když jdu na houby, musím extra dbát na to,abych odešla i s holí,nejen s košíkem, a víckrát se mi stalo,že jsem se vracela i několik km pro zapomenutou hůl.
Alena Vávrová
Hůlky používám již dlouho a taky na ně nedám dopustit. Jelikož bez foťáku nedám odjakživa ani ránu a odkládání hůlek mne zdržovalo a několikrát jsem je někde i nechala a musela se pro ně vracet, vymyslela jsem zlepšovák. Mám je uvázané na šňůře kolem krku dlouhé tak akorát, aby dosáhly na zem. Pustím hole, vezmu foťák, který mám také kolem krku. Při chůzi s NW holemi se zatěžují, a tím pádem posilují, i jiné svalové skupiny, než jen ty namáhané při prosté chůzi. Je to samozřejmě každého věc. Také mám ty skládací.
Jana Jurečková
Jsou i tací, co si je koupili nebo dostali. Hezky doma uložili a tím vše skončilo. Hodně věcí dokážu pochopit, ale tohle opravdu ne.
Naděžda Špásová
Hole sice mám, ale nepoužívám je, jen v nouzi nejvyšší. Při chůzi mi dost vadí, mám ráda volné ruce.
Dana Hošková
S chůzí nordic walking jsem se seznámila před osmi lety. Začala jsem chodit do klubu a chytlo mě to okamžitě. Na hůlky nedám dopustit. Abych se vyhnula problému, že je někde zapomenu (stalo se mi několikrát), pořídila jsem si kromě klasických dvoudílných ještě skládací na 37 cm, které se vejdou i do malého batůžku a nemusím je nikde opírat o zeď.
Svatava Páleníková
Bez holí už dnes skoro nevyjdu ven.
Hana Rypáčková
Mám trekingové a beru je do skalnatého terénu, hlavně sestup. Taky mi překáží a zapomínám je při focení, vracím se . Než si na ně Elina zvykla....
Jarmila Fialová
Pro mě by nebyly, dost fotím a prekazely mi, když jsem je jednou zkusila
Jana Vargová
Děkuji za článek. NW hůlky doporučuji z vlastní zkušenosti. Jen upozorňuji na správnou techniku.
Marie Měchurová
Hodně chodíme na tůry, ale mně vyhovuje jen jedna tyčka, při chůzi hlavně z kopce. Dvě bych nedala.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"