Bylo to takové naše tajné přání, navštívit toto německé město. Přání se nám vyplnilo, když jsme od našich dětí dostali k narozeninám voucher na tuto zajímavou plavbu.
Vypluli jsme ráno v sobotu 14. června v 9 hod ráno z děčínského přístaviště. Na lodi nás bylo asi 150, plus členové posádky, barman, servírky, kuchař, dva muzikanti a příjemná paní průvodkyně. Lepší počasí jsme si ani nemohli přát. Něco ale způsobilo, že jsme do Drážďan připluli s víc, jak hodinovým zpožděním. Nejspíš slabý tok vody.
Prohlídka Drážďan, tak to byl spíš běh mezi památkami. Ještě nikdy jsem tak rychle nepořizovala fotografie. Nakonec jsme to zvládli, a to, co bylo v plánu, jsme viděli. Všechny památky města jsme si ale nestihli prohlédnout, chtělo by to aspoň jeden celý den. Ani vyjímečnou drážďanskou galerii Zwinger jsme neviděli. Užili jsme si ale hezké přírody na obou březích řeky Labe a atmosféru plavby, kterou nám zpříjemňovala dvojice muzikantů a hbité servírky, které se snažily o to, aby nám během plavby nic nechybělo. Také paní průvodkyně se starala, abychom se toho co nejvíce dověděli. Na zpáteční cestě, proti proudu, jsme měli zpoždění ještě větší. Pro ty, co pospíchali, bylo nás asi 60, přijel ještě na německé území autobus. Na nás čekal v Hřensku zeť s autem. Loď připlula do Ústí nad Labem až po 22. hodině.
Teď si můžeme naši plavbu zrekapitulovat na mých fotografiích:
Nástup na loď pod děčínským mostem
Dvojice muzikantů a paní průvodkyně v oranžové halence
Bylo nám přiděleno místo u prvního stolečku před barem
Blížíme se do Hřenska
Náš pan kapitán
Kousek za hranicemi v Sasku, lázeňské město Bad Schandau na pravém břehu Labe
Výtah do skal
13 km za hranicemi se nad řekou tyčí pevnost Königstein, která patří mezi nejoblíbenější místa v Sasku
Skalní útvary se vypínají hlavně na pravé straně řeky
Na řece bylo pořádně živo
Vinice nad řekou
Zámek Pillnitz leží na pravém břehu Labe v předměstí Drážďan. Sloužil jako rezidenční sídlo saských kurfiřtů a králů. Svým vzhledem je zámek příkladem evropského stylu, zvaného Chinoiserie, který napodobuje čínské exteriéry a interéry. Zejména v období rokoka v 18. století byl tento styl populární
Další zámeček na předměstí Drážďan
Betonová telekomunikační věž postavená v roce 1969, která slouží k vysílání televizních a rozhlasových signálů.
Drážďany (Dresden) jsou zemské hlavní město spolkové země Sasko. Žije v něm přibližně 566 tisíc obyvatel. Jsou druhým největším městem v Sasku po Lipsku a sídlí zde státní vláda, zemský sněm a další úřady. Město na Labi je dopravním uzlem a hospodářským centrem. V roce 2004 bylo zapsáno do kulturního dědictví UNESCO, ale v roce 2009 bylo ze seznamu vyškrtnuto kvůli kontroversní stavbě mostu, který slouží jako dálniční přivaděč.
Königsuffer - Landesregierung
V září 2024 došlo k částečnému zřícení mostu Calorbrücke, který byl jednou z dopravních tepen města, a vedla přes něj i tramvajová linka a cyklostezka. Ke kolapsu došlo v noci, kdy se na mostě nenacházely žádné osoby, ani žádné tramvaje, takže nedošlo ke zraněním. Na jeho opravě se podílí i jedna česká firma.
Kostel Frauenkirche (česky "Mariánský kostel") je asi nejznámější dominantou Drážďan a hlavním evengelicko-luteránským kostelem v Sasku. Patří k nejvýznamějším barokním stavbám v celém Německu. Další zajímavostí je neobvyklá, přes 26 metrů vysoká kopule, které se říká "Kamenný zvon". Při velkém bombardování na konci druhé světové války byl kostel zničen a po válce ponechán v rozbombardovaném stavu, jako připomínka této události. Rekonstruován byl až po znovusjednocení Německa jako symbol obnovení a uzavření minulosti. 50 % materiálu na rekonstrukci kostela pochází z původní ruiny. Větinu nákladů pokryla národní sbírka a soukromé dary. Původní je jen ta černá část na fotografii.
Účastníci zájezdu
Muzeum sportu
Zajímavé průčelí
Nějvětší nástěnná malba v Drážďanech je Průvod králů (Fürstenzug), který se nachází na vnější zdi Stallhoru, který je součástí drážďanského zámku. Zobrazuje 34 saských panovníků z dynastie Wettinů, kteří vládli 1127-1873. Měří 102 metrů a skládá se z 23000 kousků porcelánu.
Zahrádky a kavárničky
Dopravní prostředky v Drážďanech
Ještě na skok k řece
Zřícený most z druhé strany
Už musíme pospíchat na loď
Vyplouváme. Někteří tam, jiní zpátky
Míjí nás parník, na palubě je živo
Bude ochutnávka vín
Posádka plavidla v mojí dlani
K večeři byl výborný guláš
Máme před sebou dlouhou cestu, a máme zase zpoždění
Asi šedesát nás vystoupilo ještě na německém území, přijel pro nás autobus. My jsme měli zajištěný odvoz z Hřenska. Loď připlula do Ústí nad Labem po 22. hodině
,
Použité informace: naše paní průvodkyně a Wikipedie