Otevřít Okno na západ nebo ne?
Ilustrační foto: Pixabay

Otevřít Okno na západ nebo ne?

15. 7. 2025

V současné  záplavě románů z let padesátých se může jevit osvěžujícím sáhnout po knize z doby, kdy už socialismus v naší zemi lapal po dechu a blížily se změny, které pro někoho nemusely být vůbec sametové.

Hlavními hrdiny nového románu Pavly Horákové Okno na západ nejsou lidé. Hlavním hrdinou je zboží, které v osmdesátých letech minulého století nebylo v socialistickém Československu k dostání jinak než pod pultem, v Tuzexu nebo z dovozu z kapitalistické ciziny. Druhým hlavním hrdinou, či spíše antihrdinou, je pak spotřební zboží, které zde k dostání bylo. Naprosto vedlejšími hrdiny jsou pak David a Marta, kteří svým třinácti až čtrnáctiletým rozumem analyzují život téměř výhradně tímto úhlem pohledu. 

Román, který se stejně jako jeho hlavní hrdina stává v současné době téměř nedostatkovým zbožím, vede žebříčky prodejnosti, v knihkupectví nestačí doplňovat regály a v knihovnách jsou na něj pořadníky.

„Už jsi četla Okno za západ?“ Tuto otázku jsem dostávala tak často, že už jsem podlehla, odložila životopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, do kterého jsem se zamilovala při nedávné návštěvě hradu Pecka, a knihu si běžela vypůjčit. Povedlo se, ale přiznám se, že v tom, obdobně jako v době tímto „retropisem“ zmapované, sehrála značnou roli protekce u paní knihovnice, jinak bych si pěkně počkala.  

Kniha rozhodně potěší všechny milovníky časů minulých, kteří pravidelně slzí u sociálních sítí nad obrázky céček, žvýkaček Pedro, sifonových lahví,  volkmanů a mrkváčů. Pokud však někdo očekává víc, než podrobný výčet všeho, co „Husákovy děti“ musely nosit a jíst a tím, co toužili nosit a jíst,  s čím si mohly hrát a s čím si toužily hrát, zažívá v první polovině knihy značné rozčarování. 

Je to skutečně nutné, říkám si, vždyť pro toho, kdo si tu dobu pamatuje, to není žádné obohacení (tedy s výjimkou těch zmíněných retromilovníků) a kdo ne, tomu to nic neříká a zajímat ho to přece nemůže. 

Ale nevzdala jsem se, četla jsem dál a postupně už na mě skrze všechen ten reálný i vytoužený konzum začal prosvítat i vnitřní svět Davida a Marty, tedy hlavně Marty. A došlo i na příslušné společensko-politické souvislosti doby.

Konec odehrávající se v současnost pro mě, na rozdíl od jiných čtenářů, překvapivý nebyl, jen přišel tak nějak náhle. Ale to určitě byl autorčin záměr, věřím, že už se jí nechtělo podrobně vypisovat, jaké zboží máme tady dnes a jestli ještě po nějakém toužíme.

Takže ano, otevřít knihu Okno na západ určitě smysl má, nenechte se odradit. Třeba zde najdete, co mě uniklo, třeba vás skutečně potěší, že si někdo tak dobře pamatuje naši konzumní realitu před sametovou revolucí.

Rozhodně sez totožňuji s komentářem na zadním přebalu knihy: Román očima dospívajících pohlíží na marasmus osmdesátých let v Československu a poodhaluje, že na snobství, materialismus, konzumerismus, klientelismus, nepotismus atd. připisované kapitalismu bylo v české společnosti založeno dávno před listopadem 1989.

 

Snímek obrazovky 2025-07-14 v 22.00.32.png
FOTO: Nakladatelství ARDO

 

 

knihy kultura
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Daniela Lender Chaloupková
Jarko, moc děkuji za představení a recenzi knihy i autorky, které neznám. V posledních letech už si pořizuji pouze minimum nových knih. Mám poměrně rozsáhlou knihovnu, kterou průběžně třídím a posílám dál, a stejně mi ještě zbývá mnoho nepřečtených. Retro vzpomínky mám od autorů Michala Petrova a Martina France, osobně je to pro mne doba 50. až 70. let. Přijde-li mi do ruky, určitě si ráda přečtu, i zde zmiňovanou Teorii podivnosti. Tobě držím zítra palce k autorskému čtení :-)
Irena Mertová
Teorie podivnosti se mi líbila, Okno na západ si přečtu.
Dagmar Vargová
Autorka za Teorii podivnosti obdržela cenu Magnesia Litera 2019. Bohužel často knihy takto oceněné nejsou příliš čtivé a oblíbené u čtenářů, odborná porota to samozřejmě vidí jinak... mně se kniha kupodivu líbila, je plná originálních myšlenek a nápadů. A není to žádná oddychovka :-).
Jarka Jendrisková
Dagmar, Teorii podivnosti mám v plánu číst v nejbližší době, ta je, pokud vím, autorčina nejoceňovanější.
Dagmar Vargová
Díky za článek. Knihu si určitě přečtu. Moc se mně líbila kniha Pavly Horákové Teorie podivnosti.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 29. týden

V uplynulých dnech jsme mohli v médiích sledovat dění na karlovarském filmovém festivalu. Zahrajeme si nyní trochu na bulvár a otestujeme, jak moc znáte české celebrity.