Svatá Markyta hodila srp do žita
Mučednictví sv. Markéty, dřevoryt z 15. stol. (fotokopie z knihy Rok se svatými, Karmelitánské nakladatelství 1997)

Svatá Markyta hodila srp do žita

22. 7. 2025

Vrhla jím poměrně nedávno. V Čechách. Naše specialita, protože v západní církvi má Markéta svátek až 20. července. I ji samou proslavil vrh. Podle staré legendy nezbylo drakovi než ublinknout, jak ho její vlasy šimraly v krku, když ji spolkl. A rázem byla Markyta venku.

Jak vidno, i ďábel má reflexy. Od té doby je sv. Markéta Antiochijská řazena mezi drakobijce, stejně jako sv. Jiří. K tomuto dramatickém aktu se ale ještě dostaneme.

Bay 

Svatá Markéta a drak, Il Guercino (1591-1666) - fotokopie z knihy Rok se svatými, Shindler a Schauber, Karmelitánské nakladatelství 1997)

Ve východní církvi se jí říká Marina, v Řecku Margarita a v Maďarsku Margit. Margareta/Markéta se narodila koncem 3. století v Antiochii  Pisidské, starověkém městě poblíž dnešní turecké Antalye. Otec byl pohanský kněz a matka jí zemřela,  když byla ještě malá.  A tak měla chůvu. Tajnou křesťanku, tudíž její výchova skončila křtem. Vzhledem k tomu, že v té době vládl císař Dioklecián, co byl křesťany přímo posedlý,  šlo o život na hraně. 

A tak, když se do krásné Markéty zamiloval místní prefekt Olibrius, přišel průšvih. Ona ho nechtěla, tak ji ze vzteku udal jako křesťanku. Diokleciánovy zákony byly drsné. Markétu uvěznili a chtěli, aby se křesťanství zřekla. Střídavě ji mučili na skřipci, bičováním a ohněm. Vždy se jí rány zacelily. K tomu všemu ji v mezidobí pokoušel ďábel ve formě draka. Když se mu nepoddala, tak ji slupl. Ale jelikož ho její dlouhatánské krásné vlasy šimraly v krku, vyzvrátil ji. Markéta ani chvíli neváhala, přežehnala ho křížem a belzebub se propadl přímo do pekla. Zajímavé je, že na ikonách a koptských zobrazeních Markéta utlouká draka jakýmsi mohutným kladivem. Asi zdůraznění drakobijce. Každopádně ale z osudového zápasu vyšla mučednice zocelená. Dalším torturám pořád odolávala, dokonce ani utopit ji nešlo. Záchrany se ale nedočkala. Svým samovolným uzdravováním popouzela Olibria natolik, že ji nechal stít. A proto je jejím hlavním atributem meč. Dalšími jsou samozřejmě drak, křížek, perla (řecky se řekne margarites), palmová ratolest mučednice a koruna.

Bay

Sv. Marina, ikona (Wikipedia, volné dílo)

Kult sv. Markéty byl u nás velmi silný už od raného středověku. Dramatická mučednická legenda určitě přispěla. První ostatek do tehdejší baziliky sv. Víta přivezl z Itálie král Přemysl Otakar II. Později se zřejmě Markétinu ramenní kost podařilo "rozebrat", jelikož dnes jsou její části ve Zlaté Koruně, v Plasech a v benediktinském klášteře v pražském Břevnově,  kde je světice patronkou místního kostela.

Je tedy nemyslitelné, aby se Karlův most obešel bez ní.  Od roku 1707 tam Markéta stojí na drakovi. V sousoší Jana Brokoffa jí společnost dělají sv. Barbora a sv. Alžběta Durynská.

Podle tradice si Markéta před smrtí přála, aby každá žena, která ji bude uctívat, porodila zdravé dítě. A tak se k ní úpěnlivě modlily hlavně rodičky. Takže je i jasné, proč se u nás a vlastně všude po světě tolik princezen jmenovalo Markéta. Královské manželky nemívaly lehké porody. 

Zmíněná patronace má prý spojitost s onou těžkou zkouškou, kdy Markéta bezproblémově vyšla z ďábloidního draka. Tady bych si dovolila oponovat a připomenout, že drak jen tak trošku ublinknul...

Bay

 

 

Fakta: El Directorio de los Santos,  A. Sandoval (Ed. Aguilar, 1996)

historie
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ludmila Černá
Díky za vtipné a poučné představení sv. Markéty. Tohle nás na náboženství neučili. (Tady by měl být smajlík.)
Naděžda Špásová
Některá rčení znám ještě z mládí.
Zuzana Zajícová
Já mám ráda tvoje články už dávno
Daniela Lender Chaloupková
Šárko, opět paráda, nejen informace, ale i styl psaní - naprosto neotřelý, jedinečný. Nikdy předtím mne nenapadlo, že je u nás tak málo Markétiných soch .. (Mirek H., 10:43). Vida .... ztracený je každý den, kdy se něco nového nedozvíme ;-) Děkuji :-))
Iva Bendová
Děkuji, Šárko ... Trochu jsem teď googlila, a mimo jiné objevila sochu sv. Markéty v Opatovicích - můj rodný kraj i okres /Kolín/, u nohou má dráčka na obojku ... Kostel sv. Markéty zde / v Havířově/ máme, poměrně nedaleko. Vždy mě něčím obohatíš.
Ingrid Hřebíčková
Šárko piš dál. Líbí. Děkuji.
Michaela Přibová
I já patřím ke čtenářům, co rádi čtou tvé poutavé a poučné články. Děkuji.
Šárka Bayerová
Soch tu opravdu nemáme moc. Vím ještě o jedné na kašně v Telči. Markéty Antiochijske. Možná je tu víc zobrazení sv. Markéty Uherské
Mirek Hahn
Občas narazím na kostel zasvěcený sv. Markétě, třeba v Kašperkách je působivý... ale málo vídám jejích soch, ani si nemůžu na žádnou vzpomenout.
Šárka Bayerová
Díky moc, Libuše a Jene, udělali jste mi radost:-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 30. týden

S kvízem jsme "cestovali" v uplynulých týdnech po Chorvatsku a Řecku, nyní se podíváme do další oblíbené turistické destinace - Itálie.