Výlet do Nymburka
Všechny fotografie: Věra Ježková

Výlet do Nymburka

19. 7. 2025

Pro letošní narozeninový výlet jsem si vybrala Nymburk. Přítelova dcera a její manžel rádi souhlasili. Stejně jako já ve městě ještě nebyli. Počasí nám bylo nakloněno. Vyjížděli jsme sice za mírného deště, ale v Nymburce jsme deštník nepotřebovali. A hlavně, mohla jsem fotit.

Rovina kolem Nymburka nám připadala ještě rovinovatější než kolem v písni opěvovaného, nám dobře známého, Kolína.

Nymburk je královské město ležící na řece Labi, 45 km východně od Prahy. Žije zde přibližně 15 tisíc obyvatel. Město bylo založeno ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a po celý středověk patřilo mezi nejvýznamnější města v zemi. Letos slaví 750 let od svého založení. Historické jádro Nymburka se zcela zachovalým středověkým půdorysem bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

 

 Nejprve jsme se rozhlédli po náměstí. Zaujal nás morový sloup a radnice, i lavička s pánem a kočičkami.

 

Mariánský sloup na náměstí Přemyslovců byl postaven po překonání morové epidemie, která postihla město v roce 1713. 

 

Budovu městské radnice nechali nymburští konšelé vystavět v letech 1524–1526, zcela dokončena byla až v roce 1546. V roce 2016 se umístila na prvním místě ze 35 radnic v anketě o Nejkrásnější radnici či obecní úřad.

Poté jsme se podívali na Labe ze silničního mostu, po němž jsme přijeli.

 

Secesní technická stavba pochází z roku 1912. 118 metrů dlouhý, železobetonový most představuje hlavní místní komunikaci přes Labe.

 

Po nedaleké lávce jsme došli jsme ke gymnáziu Bohumila Hrabala. Spisovatel zde maturoval v roce 1934.

Po obědě v příjemné restauraci, kde jsem si dala k pití třetinku místní Postřižinské jedenáctky, jsme došli kolem muzea, Hálkova městského divadla a sokolovny k půvabné Hradební ulici.

 

Cestou do centra jsme si všimli vodárenské věže.

 

Krásná secesní věž ve tvaru kalicha byla postavena v roce 1904. Kulatý železný vodojem je umístěn v nejvyšší části věže: dno je 26,5 m nad terénem, vrchol střechy pak 37 m. Věž je kulturní památka. Dodnes je funkční.

V centru města jsme pak obdivovali majestátní kostel svatého Jiljí.

 

Římskokatolický farní kostel představuje vzácnou ukázku gotické cihlové architektury. Byl postaven v letech 1280–1380. Jeho štíhlá věž se vypíná do výšky 66 m. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zaujal nás nápis na desce vedle dveří na boční straně kostela.

 

 

 

 Naší pozornosti neunikla socha svatého Jana Nepomuckého v sousedství kostela.

 

Od kostela jsme se vydali hledat městské hradby, jimiž je Nymburk proslulý. Cestou nás zaujal bílý domek – Stará rybárna.

 

Stará rybárna na břehu Labe se připomíná již počátkem 14. století. Podle pověsti sem byla roku 1310 na loďce převezena pozdější česká královna Eliška Přemyslovna, která v Nymburce nalezla útočiště před intrikami svého švagra Jindřicha Korutanského. Historicky doložená rybárna byla postavena roku 1737. Současná podoba budovy je z počátku 20. století.

Hradby se nám moc líbily. Příjemně nás překvapilo, že na ně můžeme po točitém schodišti vystoupat. Otevřel se nám tak zajímavý pohled na část města a řeku pod námi.

 

 

 

Opevnění města bylo budováno brzy po jeho založení, zejména za vlády krále Václava II. v letech 1288–1305. Hradební zeď byla dlouhá přes 1 600 m a dosahovala výšky 7–8 m, věže byly ještě o 3 m vyšší. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838. Během 19. století byly postupně rozebrány kvůli budovaným silnicím. Zachovaná část hradeb byla zrekonstruována do romantické podoby v letech 1905–1909. Jejich celková délka dnes činí 205 m. Výška hradby je 6,2 m, šest věží vystupuje nad terén do výšky 15,5 m.

Procházku městem jsme zakončili u vodní elektrárny.

 

Architektonické řešení vodního díla v duchu rané moderny navrhl František Roith, který pro Nymburk navrhl i nedaleký silniční most. Podél elektrárny, přes jez a přes plavební komoru vede přechod pro pěší, spojující pravý břeh Labe se sportovně rekreačním areálem a parkem na Ostrově na levém břehu řeky.

V Nymburce se nám velmi líbilo. Klidné město, zejména v sobotním odpoledni, se zajímavými památkami, Labe, spousta zeleně, krásná místa pro procházky.

 

 

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hradby-nymburk
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/mestska-secesni-vodarna-nymburk
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/nymburska-radnice-nejkrasnejsi-mestska-radnice
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/stara-rybarna-v-nymburku
https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/stredocesky-kraj/pojizeri-polabi/nymburk
https://www.mesto-nymburk.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nymburk
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kulturních_památek_v_Nymburce

 

 

 

 

cestování Česko Letní soutěžení 2025 Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Věrko, dík za sdílení narozeninového výletu a bezva fotek. Nymburk bohužel znám jen jako přestupní stanicí svých dříve častých cest do Prahy, případně i návratů odjinud. Na vlastivědný výlet do Nymburka jsem pomýšlela, podruhé bohužel - už na něj nedošlo.
Jitka Hašková
Věro, díky za seznámení se zajímavým a krásným Nymburkem, kde jsem nikdy nebyla.
Jana Šenbergerová
Věro, při čtení tvého hezkého článku jsem se nejen podívala tvýma očima do města, které neznám, ale také mi došlo, že jsem propásla tvé narozeniny. Opožděně ti přeji všechno nejlepší a ještě mnoho krásných narozeninových výletů.
Vlasta Navratilová
Máte chybu. Po nové lávce přes Labe nedojdete ke Gymnáziu B. Hrabala, ale k Tyršově ZŠ. ( Vaše foto). Gympl je v Komenského ulici, poblíž hlavního nádraží.
Vladimír Mrázek
Hezký článek. Návštěvu Nymburka doporučuji spojit i s nedalekým zámkem Loučeň, pár km na sever ve směru na MB.
Daniela Lender Chaloupková
Krásně popisný článek a ještě lepší fotogalerie. Do Nymburka jsem se chystala, když jsem byla před pěti lety v lázních v Poděbradech. Bohužel to časově nevyšlo, tak velice děkuji za sdílení :-)
Alena Tollarová
Věrko, moje kamarádka Alenka bydlí ve vsi kousek od Nymburka. Byla jsem tam na výletě a provedla mě Nymburkem. Bohužel tenkrát poprchávalo a fotopočasí nebylo. Na lavičce Bohumila Hrabala jsme se fotily, fotky mám někde v archívu. A nymburské hradby jsou zajímavé a moc pěkné.
Dana Puchalská
Věrko, děkuju za článek o moc krásném městě. Moc se mi líbí. Nechci se opakovat, ale musím... Umíš krásně zdokumentovat a fotit. .. (⁠✷⁠‿⁠✷⁠)(⁠✷⁠‿⁠✷⁠)
Daniela Řeřichová
Hezký článek. Do Nymburka chodím, když jsem v lázních Poděbrady, ale nikdy jsem toho najednou tolik neviděla jako ty. :-)
Vladislava Dejmková
Věrko, díky za článek s dobře vybranými fotografiemi. Do Nymburka jsem měla v plánu se podivat, když jsem byla na jaře v Poděbradech. Bohužel to nedopadlo, ale ráda se tam někdy podívám. Je tam řada zajímavých památek a na rovinu jsem zvyklá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 29. týden

V uplynulých dnech jsme mohli v médiích sledovat dění na karlovarském filmovém festivalu. Zahrajeme si nyní trochu na bulvár a otestujeme, jak moc znáte české celebrity.