Povídání o svaté Pavlíně a Svátku města Olomouce
Ilustrační foto: Pixabay

Povídání o svaté Pavlíně a Svátku města Olomouce

17. 3. 2026

Svatá Pavlína Římská žila za vlády císaře Diokleciána někdy kolem roku 302 po Kristu. Jejím otcem byl žalářník Artemius. Hlídal uvězněné křesťany, a oni se za něho tolik modlili, až uvěřil v jednoho Boha a dal se s celou rodinou pokřtít. Netrvalo dlouho a byli za svoji víru umučeni.

Mladičká dívka Pavlína byla se svou matkou Kandidou ukamenována. Její tělo bylo pohřbeno v římských katakombách. Atributem téhle světice je palmová ratolest, znamení mučedníků, hromada kamení a lampička na olej. Proto, že zemřela mladičká, stala se ochránkyní dětí a dospívajících.

Papež Řehoř XV. o třináct století později daroval relikvii sv. Pavlíny olomouckým jezuitům. Bylo to v roce 1623, kdy ve městě řádil mor. A proto, že svatí pomáhají lidem svojí přímluvou u Boha, pořádala se procesí s relikvii sv. Pavlíny. Nesli ji v slavném průvodu z Jezuitského kostela Pany Marie Sněžné do kostela svatého Mořice. Tam se konala mše. A stal se zázrak. Mor polevil.

 Z vděčnosti se městská rada rozhodla, že svatá Pavlína bude patronkou a ochránkyní města a na její počest bude se konat každým rokem slavná procesí, vždy v pátou neděli po Duchu svatém. Tato tradice je v Olomouci dodnes. Totiž, byla přerušena, procesí se nekonali, ale hned po roce 1989 byla obnovena.

Letos budou Svátky svaté Pavlíny a Města Olomouce  5. - 7. června. V pátek podvečer kolem šestý, vyrazí slavnostní průvod od městské radnice. V čele budou historické  kočáry s koňským spřežením. Probošt z kostela sv. Mořice ponese s relikviář sv. Pavlíny, olomoucký arcibiskup požehná městu a jeho obyvatelům. Bude tam paní primátorka města jako zástupce světské moci, a taky rektor Palackého univerzity. Za nimi půjdou představitelé fakult a městská honorace. Pak, hanačky v krojích, skauti, legionáři a hasiči. Kapela jim k tomu vesele zahraje do kroku. Podotýkám, že tam bude skutečně pan arcibiskup s panem proboštem, paní primátorka, a představitelé Palackého university, ne nastrojení herci .

A to se už do průvodu začnou řadit lidé postávající na chodnících. Hezky pošlapou, z Horního náměstí na Dolní náměstí, bůhví proč je to dolní výš jak horní, pak průvod zatočí kolem Mariánského morového sloupu, a půjde se do kostela svatého Mořice. Tam už všechny přivítají Svatomořické varhany. Je to unikátní  hudební nástroj, největší na Moravě. Pan probošt něco hezkého řekne , všichni se usadí v kostelních lavicích a začne koncert k poctě svaté Pavlíny.

Svátky Města Olomouce jsou veselé. Na Dolním náměstí je Flerjarmark s ukázkami dobových řemesel, na Horním zas divadelní představení a koncerty. Ten, nejslavnější, pod hvězdným nebem, bývá v sobotu. Před radnicí stojí veliká písková socha. Už tam byla Svatá Pavlína a taky Marie Terezie a Alegorie Svobody a Demokracie, loni zase představovala Sloup Nejsvětější Trojice, který je právě v rekonstrukci.

Otevírají se kulturní památky běžně nedostupné, kupříkladu Komenium, sál nazývaný taky olomoucká sixtinská kaple pro svoji bohatou freskovou výzdobu a historické prostory university, každý rok je něco nové. Program je na internetu. Můžete si vybrat co vás zajímá.

A proto, že sv. Pavlína byla mladičká, je patronkou dětí. Slaví v Smetanových sadech, kde je pro ně také bohatý program.

V olomouckém rozáriu je festival Vyznání růžím, s výstavou a floristickou show.

V neděli je v Rudolfově aleji první promenádní koncert.

Město slaví. Nejsou tady zástupy turistů a každý si najde to své. V Olomouci se všude dostanete, jenom na některé prohlídky nebo představení se raději zaregistrujte.

I když historici zjistili, že vzácná Olomoucká relikvie nejspíš nepatří oné svaté Pavlíně Římské  z roku 302, ale jiné Pavlíně pohřbené v katakombách sv. Hermeta, vůbec to nevadí. Vždyť byla křesťankou, městu pomohla v těžkých časech a možná byla taky svatá. (Miroslav Herold).

Čerpala jsem z webu www.ostrovolomouc.cz a z vlastních procházek a zkušeností.

 

 

historie města a obce
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Daniela Lender Chaloupková
Paní Vlastimilo, děkuji za pěknou pozvánku. Mám to hodně z ruky, i když díky Vašim článkům bych chtěla někdy do Olomouce zavítat. Byla bych velice ráda, kdybyste z olomoucké slavnosti mohla vytvořit fotoreportáž a seznámit nás všechny s tím, jak to probíhalo. Moc děkuji :-))

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 12. týden

Uplynulou sobotu byly uděleny ceny filmové akademie Český lev. O českém filmu bude i vědomostní kvíz tohoto týdne.