A je to tady! Začíná astronomické jaro, přičemž rovnodennost bude i v příštích letech vycházet místo 21. března na den dříve. Jarní bude i počasí, meteorologové hlásí teploty nad 20 stupňů.
Jarní rovnodennost nastává ve čtvrtek v 17:56 hodin středoevropského času, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. „Dříve byla rovnodennost často i 21. března, ale v 21. století jsme ji měli naposledy v roce 2011. Znovu bude toto datum aktuální až od roku 2102,“ uvedla Zuzana Mašátová z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.
K posunu data dochází proto, že dobu oběhu Země kolem Slunce nelze vyjádřit celým počtem dnů. Mezi tím, než Slunce znovu projde takzvaným jarním bodem, uplyne 365 dnů pět hodin 48 minut a 45,7 vteřiny.
„Současný kalendář používá ke korekci tohoto problému přestupné roky – jenže ani to není úplně ideální. Zjednodušeně řečeno, tři roky máme den o 5 hodin 48 min kratší a každý čtvrtý rok přidáme 24 hodin,“ vysvětlila Mašátová. Ve skutečnosti by se však mělo přidat jen 23 hodin 15 minut a 2,8 sekundy. Analogicky tomu se posouvá i podzimní rovnodennost a letní a zimní slunovrat.
Astronomickému jaru se přizpůsobí i počasí. „Dnešní proměnlivé a větrné počasí s přeháňkami se do zítřka změní ve slunečné a teplé. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat nejčastěji v intervalu 17 až 21 stupňů Celsia, zcela jistě ale budou naměřeny i vyšší hodnoty. Na tuto dobu velmi teplé počasí vydrží až do soboty, ale hranice pro letní den (25 stupňů Celsia) pravděpodobně překročena nebude,“ dodal Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).