Fenomén jménem šátek. Ideální doplněk pro dámy vyššího věku
FOTO: archiv redakce

Fenomén jménem šátek. Ideální doplněk pro dámy vyššího věku

20. 9. 2020

Obdélník, čtverec, či trojúhelník. Kus látky hladící kůži krku, ramen, či boků, lahodící oku nositelky i kolemjdoucích diváků. Šátek měl vždy významné místo v historii a je součástí mnoha kultur i v současnosti.

Nahrazuje oděv, klobouk, vplétá se do vlasů. V zimě hřeje, v létě chladí. Obléká i cudně odhaluje. Je kreativní a nadčasový. Nepodléhá módním trendům. Nebo že by přece jen?

Šál, nebo šátek?

Módní řetězce jsou dnes plné „tunelů" čili obřích šálů. Z méně či více kvalitních materiálů, různých barev a vzorů. A tak se kolem krku dívek a žen každého věku pyšní „obří" chomout. Jen ledabyle omotán, protože s ním se dá jen pramálo tvořit. Nosí se ať je teplo či zima, ke kozačkám i žabkám, ke každému stylu, při každé příležitosti. Tunel je prostě „in“. Škoda, že klasická podoba šátku mu není konkurencí. I když asi každá žena má ve svém šatníku nějaký ten kousek, zvláštní oblibě se v současnosti netěší. Může za to davové šílenství jménem „tunel“?

Renomované značky sice dál vyrábí kolekce skvostných šátků, jsou to ale originály, pro většinu žen cenově nedostupné. Pár dobrých butiků nabízí šátečky, šátky i šály jako doplněk k oblečení. I v některých nápaditých second handech můžete získat nádherné šátky z „druhé ruky“. Zkrátka najít obchod pouze se šátky je u nás rarita. Co se nenabízí v nákupních centrech, jako by nebylo.

K mému potěšení jsou šátky stále součástí většiny uniforem a zdobí též mnoho dam ve formálním oblečení. Ženy, které stejně jako já milují šátky, si vždy najdou svého prodejce. Ty také vědí, proč tento článek píši.

Šátek jako šperk

I když kdysi byl šátek víc doplňkem muže nežli ženy, dnes jej kvůli zdobnosti nosí více dámy. U mužů většinou symbolizoval jejich postavení a měl tedy vlastní vzor, tvar i velikost. Dnes reprezentuje jisté bohémství a tak bezesporu spoustě pánů nesmírně sluší.

Dámy, šátek je jako šperk! Jednoduché i fádní oblečení mění v zajímavé. Pár obyčejných triček či svetříků a pár dobře vybraných šátků vám pomůže vytvořit mnoho nápaditých modelů pro každou příležitost. Barevně lichotící vaší pleti, či souznívající s oděvem, podtrhne vaši krásu. Způsob vázání a materiál ještě zvýrazní efekt. Romantický volán, velkolepé fiží, mašle či uzel? Těmito prvky můžete změnit styl vašeho oblečení podle svých představ.  Vše záleží na vás, jak si pohrajete, co vykouzlíte. Šátek podporuje vaši tvořivost i fantazii. Můžete být pokaždé jiná, ač v tom samém oblečení i bez velkých finančních výdajů a zbytečného hromadění oblečení.

Šátkem také můžete korigovat postavu. Prodloužit krk, rozšířit ramena, zúžit boky nebo také zvýraznit poprsí. Uchrání vás před sluncem, oděje na pláži. Můžete si uvázat turban, udělat růži nebo nápaditý náhrdelník či náramek. To vše lze s trochou šikovnosti, trpělivosti a s vhodným šátkem vytvořit. Hodí se k němu jak klasická brož, tak i módní bižuterie.  

Se šátkem prostě nic nezkazíte. Budete vždy elegantní a stylová. A také originální, a ne jen„ jedna z davu“.

móda
Hodnocení:
(4.5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Občas nosím šálu i šátek.Také mi chybí obrázky .Uvázat šáteček tak,aby slušel,bývá umění...
Alena Várošová
Šály a šátky nosím velmi zhřídka i když jich mám neméně na 50 ks.Když jsem aranžovala ještě před rokem na prodejně figuríny tak i za výlohou s oblibou jsem je doplňovala různými druhy šátků. Nerada se chlubím,ale výlohy prodávaly a přitahovaly pozornost nejvíce žen.Nyní je to katastrofa.
Jana Kollinová
Uvítala bych, kdyby byl článek doplněn fotografiemi žen s vkusně uvázanými šátky.
Marcela Pivcová
Šátky se mi líbí, ale tento doplněk oblečení nosím jen účelově, abych se zahřála.
Jana Šenbergerová
Mám spoustu šátků a šál, ale asi nejsem ten správný typ pro jejich nošení. Nosím je hlavně pro zahřátí. Těšila jsem se na fotky ...
Hana Čadová
Šátky nosím ráda. Také na kabelce mám uvázaný šátek.
Elen Zajíčková
Dobrý večer! Je příjemné vidět na Portále vlastní šatek, který mám v šuplíku a vázání, které tak ráda a často vážu. A jak je krásné přečíst si vlastní článek, který jsem napsala před pár léty a téměř zapomněla, kdy to bylo. Nevadí ani to, že autor je neuveden, Já vím, že toto byl možná můj první článek. Tak jsem začínala na Portále. A po létech , se dnes připravuji v jiné roli , na zítřejší módní přehlídku v Pelleho vile. Akci nezrušili, takže se tam možná s někým z vás zítra uvidíme. Děkuji, že jsme stále spolu na Portále. Krásný večer.
Eva Mužíková
Právě jsem přinesla z balkonu všechna vyprané šátky a šály, ale jen ty slabé. Zimní mám uložené ve vacích s ostatním ošacením na zimu. Mám jich opravdu velké množství, nosím je ráda nejen kvůli teplu, ale jako hezký doplněk. mám to moc ráda.. bez šátku ani ránu..
ivana kosťunová
S ukázkami různě uvázaných šátků by byl článek zajímavější
Daniela Řeřichová
Bez šátků ani ránu, vždy oživí jakýkoliv oděv.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 16. týden

Jaro je v rozpuku, lidé vyrážejí na výlety, túry, výšlapy. A tak si vyzkoušíme znalosti z českých a moravských hor.