Sport jako můj koníček
a později také obživa

Sport jako můj koníček
a později také obživa

12. 6. 2014

Jako malou holčičku mě vodili do Sokola, později jsem tam nacházela spoustu kamarádek, cvičilo se na akademiích, hrály se hry, provozovala se atletika i pověstná rytmika s bubínkem. Později byla celonárodně vyhlášena soutěž TOZ, tj.Tyršův odznak zdatnosti. Cvičil celý národ. Soutěž probíhala ve všech kategoriích, od nejmladších žáků až po kategorie dospělých i veteránů. To si myslím všichni, nebo skoro všichni pamatujeme, ale ne každý z nás ví, že tato soutěž probíhala i při slavných spartakiádách na Strahově. Podmínky byly přísné, každý okres musel mít obsazenou každou kategorii po dvou mužích a po dvou ženách. Těžko se leckde sháněli starší všestranní lidé, kteří měli jen 3 discipliny, jízda na kole, vrh dle výběru a plavání. Za každého závodníka se získávaly body, alespoň nějaké, za neobsazenou se ubíraly.

A tady začíná můj příběh.

Vedoucím výpravy našeho okresu byl veterán Radek, který se zúčastňoval různých cyklistických soutěží a který věřil, že vybojuje zlatý odznak. Měl přesně vypočítané body za své výkony a věděl, že na kole vše dožene. Byl tedy mimořádně i technicky vybaven, závodní kolo, přehazovačky, odborné termíny, znalost trati, jezdila se 4 kola, což je dost podstatné pro poentu příběhu. Za Radkem přišla na Strahov stará tetička z Prahy, přinesla milovanému Radečkovi nastrouhanou mrkvičku s citronkem, pomerančovou šťávu, masáž lýtek už si udělal Radeček sám a se svým závodním Favoritem byl připraven vybojovat zlato.

Druhým favoritem v této kategorii byl na poslední chvíli přemluvený nějaký pan Josef. Nikdo neví, kdo ho kde objevil, ale byl hrdý a choval se statečně. Přijel s kolem, které pamatovalo možná Rakousko-Uhersko, další vybavení ani nebudu popisovat.

Závod začal. Radek v předklonu na beranech se zprvu držel v prvním pelotonu, později odpadal do druhého, bojoval ze všech sil, radost na jeho styl pohledět. Zato pan Josef, záda vztyčená, hezky se rozhlížel krajinou, i když šlapal, co to dalo, začal odpadat, odpadat, až byl úplně poslední a čím dál se vzda-loval i tomu poslednímu pelotonu, nakonec se vzdálil tak moc, že ho dohonili v třetím kole ti nejlepší a on s nimi byl komisí omylem zachycen mezi prvními, s časem takřka shodným. Zatím dojeli ostatní závodníci, mezi nimi Radek, nepomohla mu ani mrkvička, zlatý odznak mu těsně unikl. Pan Josef nevěděl, že ho v cíli zachytili mezi prvními, tak si objížděl sám samotinký ještě to své poslední kolo, síly ho už opouštěly, a když přijel, bylo mu jen divné, že už tam žádná porota nebyla.

Večer byly známy výsledky, Radek se vztekal, nakonec pochopil, že zlatý odznak by stejně nezískal, a tak pan Josef byl hrdinou dne. Všichni Radkovi jen připomínali, ať si vymění s Josefem kolo, ať se od něj učí. Byla z toho velká legrace, místo mrkvičky si Radeček objednal vínko. Dlouho si ho všichni dobírali. Mně také postihla smůla, v zatáčce jsem přehazovala na vypůjčeném kole a spadl mi řetěz, takže jsem neměla daleko k tomu pana Josefa následovat, dopadlo to dobře.

Ale díky panu Josefovi jsme jako okres dopadli dobře.

 

Sportovní slavnost

V mém městě jsem stála při zakládání sportovních atletických tříd, kde jsem také tělocvik učila. Byla to nádherná práce s talentovanými nadšenými dětmi. I když technické podmínky nebyly ideální, podařilo se vbrzku nemožné, vyhráli jsme tehdy v celé ČSSR nejvyšší soutěž Pohár československého rozhlasu. Samozřejmě velká radost. A začaly přípravy. Pohár přijedou předat vý-znamní představitelé ministerstva školství, novináři z tehdejších deníků, zástupci rozhlasu a několik významných sportovců, v našem případě Dana Zátopková, Ludvík Daněk a další. Ve škole začaly velké přípravy. Mimo jiné také že bude kulturní program, který připraví žáci sportovní třídy, aby se vidělo, že také umějí i zpívat a recitovat, že jsou všestranní.

Kolegyně nacvičila písně, samozřejmě radostné a hledaly jsme spolu nějakou báseň se sportovní tématikou. Nic, nikde nic. Konečně jsme jednu objevily, jmenovala se Osamělý běžec. Název dobrý, jenomže….on místo sportu potká v polích dívku a pak..pak se nám to zkrátka zdálo mládeži nepřístupné. Nevadí, trochu to předěláme, mládeži zpřístupníme a bude vystaráno. Ještě jsme zjistily, že autorem je nějaký novinář, myslím, že jméno dnes mohu uvést, Pavel Vitouš z Mladé fronty. Program nacvičený, klavír, sborový zpěv, sólo, recitace.

Recitace…Osamělý běžec..a jeden z řady hostů, redaktor Mladé fronty, zpozorněl..Samozřejmě byl to Pavel Vitouš. Bylo nám trapně, začalo omlouvání, ale on byl nadšen, že slyšel prvně recitovat svou báseň, nepřipraveně. A protože byl gentleman, konstatoval, že se mu líbila ještě líp. Recitátorku pochválil a nás také. Dnes by byl průšvih, dnes platí autorské právo, mohl by si nás podat. Skončilo to moc hezky, vzpomínáme my a možná i on.

 

Věnovali jste se v mladí sportu? Rekreačně nebo dokonce vrcholově? Sportujete ještě nyní? Jakému sportu fandíte a jste fanouškem nějakého klubu či sportovce? Npište nám cokoli na toto téma "Já a sport", nejzajímavější příspěvek opět oceníme.
sport
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Enenkelová
Děkuji za hodnocení,město Příbram.HE
Miroslav Štorch
Moc pěkně napsaný článek. Rozhodčí občas dělají chyby, když se jim připlete závodník, který je o kolo zpět. Také jsem učil ve sportovních třídách na základní škole v Ústí nad Labem, ale ve Vašem článku jsem nenašel v jakém městě jste působila. Mezi dětmi, které jsem ve škole učil a odpoledne vedl na tréninku jsem měl kdysi i nynější modelku Terezu Maxovou. Její maminka tehdy učila na stejné škole jako učitelka. Dodnes na to Tereza vzpomíná.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.