Vychází nově objevená
vystoupení Jiřího Šlitra

Vychází nově objevená
vystoupení Jiřího Šlitra

30. 10. 2014

Dvě prakticky neznámá vystoupení Jiřího Šlitra z podzimu roku 1969 vydala společnost Supraphon. Jde o ztracenou nahrávku pořadu Plakala panna, plakala. "Po pětačtyřiceti letech tak mohou fanoušci divadla Semafor slyšet v dobré zvukové kvalitě autentické vystoupení jedné z významných osobností české kultury", řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota. Jiří Šlitr tragicky zemřel pár měsíců poté 26. prosince 1969.

Na podzim toho roku se rozhodl vytvořit pro Československou televizi neformální pořad s anonymními mladými lidmi. Seděl u klavíru, hlouček mládeže jej obklopoval a společně otevřeně a neškrobeně rozprávěli a zpívali písničky z Reduty, Semaforu a Osvobozeného divadla. Samozřejmě i oblíbené písně Jiřího Šlitra s texty Jiřího Suchého - Hluboká vráska, Černá vrána, Magdaléna včetně úvodní skladby, jež dala celému pořadu jméno. Pořad režíroval Jiří Menzel, jeho spoluautorem byl textař a básník Pavel Kopta.

"Vzniklé dvě půlhodiny, odvysílané až po smrti Jiřího Šlitra, měly u publika mimořádný ohlas. Amatérské zvukové záznamy televizního vystoupení se pak v letech normalizace staly doslova pokladem, protože oba pořady televize nereprízovala a smazala. Jen díky nabídce několika nadšenců a sběratelů se podařilo obě vystoupení zrekonstruovat a vyčistit," doplnila informace k novému titulu producentka Supraphonu Naďa Dvorská.

Letos v únoru uplynulo 90 let od Šlitrova narození. Před svou předčasnou smrtí o Vánocích roku 1969 se stačil výrazně zapsat do českého uměleckého prostředí. Vynikl takřka v každém oboru, kterému se během života věnoval. Působil jako kreslíř, karikaturista, ilustrátor a scénograf, hudebník, skladatel, zpěvák, autor a herec.

Poté, co poprvé jako herec a zpěvák vystoupil v pořadu Jonáš a tingltangl, používal své nemotornosti k nesmírně úspěšnému prototypu zasmušilého komika v buřince a šlích. Ve dvojici s Jiřím Suchým stvořili partnerský tým, jenž podle teatrologů patří k vrcholům české divadelní a hudební tvorby minulého století.

divadlo
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Tahle písnička - to byla síla... http://youtu.be/YInf-5P3boM Zpívali jsme ji při táboráku v osadě v Pikovicích
Hana Rypáčková
Ty nádherné chvíle v Semaforu s nimi. http://youtu.be/Hy8I_mWFmNM Stále je poslouchám...
Zuzana Pivcová
Je to zvláštní, jak někteří lidé vlastně tady s námi svým dílem, které je známo i mladým, zůstávají stále, stejně jako Waldemar Matuška a další, moderátor řekne, že teď zazpívá Walda, a je to, jako by stále žil. Pana Suchého jsem viděla nedávno při křtu jedné knihy o Praze v kostele Na Prádle a potěšilo mě, jak byl stále duševně svěží. Pro mě, která jsem neznala živě dvojici V + W, byli S + Š vrchol.
Marie Magdalena Klosová
Dvojici Suchý - Šlitr jsem milovala!Pro humor a písničky.Dobrá zpráva o dobré věci.
Eva Balúchová
Jiřího Šlitra jsem si velmi vážila,jeho smrt byla velká ztráta.
Jana Šenbergerová
Dobrých zpráv není nikdy dost. A tahle mi jako dobrá připadá. Dvojici Suchý - Šlitr jsem měla ráda.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
OLYMPIJSKÁ TIPOVAČKA 2026

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

Tipovací soutěže se může zúčastnit každý registrovaný čtenář (registrovat se můžete zde), který bude soutěžit pod svým jménem, anonymní profily (přezdívky) či vícečetné profily nejsou přípustné. Rovněž není přípustné, aby z jedné I.P. adresy soutěžilo více soutěžících (to platí i pro rodinné příslušníky). Soutěžící odpovídají na redakcí vypsané tipovací příležitosti, které po celou dobu olympiády najdou soutěžící v sekci Soutěže, rubrice Tipovačka. Tipovat lze vždy až do zahájení jednotlivých sportovních klání (uváděno v SEČ, časy jsou přibližné, protože se starty jednotlivých disciplín mohou posouvat). Za správný tip obdrží soutěžící body - počet bodů je vždy uveden u tipovací příležitosti. Body se postupně sčítají, vyhrávají soutěžící s největším počtem bodů, které se sečtou po skončení zimní olympiády.

Všechny odpovědi musí být číselné, vyjma otázky "Která země získá nejvíce olypijských medailí". Například na otázku "Získá někdo z českých sportovců zlatou medaili? (ANO 1, NE 2)?" odpovídejte číslem 1 v případě, že si myslíte ANO, v případě, že si myslíte NE, vložte do políčka pro odpověď číslo 2. U výsledků hokejových zápasů odpovídejte také čísly a to bez mezer, tedy např. 6:2 (číslo, dvojtečka, číslo bez mezer). POZOR - špatně zapsaný tip nebude uznán!

Redakce si vyhrazuje právo tipovací příležitost zrušit, například z důvodu zrušení závodu kvůli nepřízni počasí.

Pro tři soutěžící s největším počtem bodů máme připraveny věcné ceny. Vítěz získá sportovnín náramek měřící čas, puls, kroky atd., další dva soutěžící pak knižní ceny. V případě zisku shodného počtu bodů rozhodne o vítězích los.

V olympijské tipovačce se zaměříme především na české reprezentanty a samozřejmě na disciplíny, kde lze očekávat zisk některé z medailí. 

Tak neváhejte, zkuste si i vy olympijskou tipovačku.Tipovat můžete už nyní na tomto místě.

 

 

Kvíz i60 - 5. týden

Tento týden budeme relaxovat v lázních. České lázeňství je tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.