Rudá mašina ukazuje
politický rozměr hokeje

Rudá mašina ukazuje
politický rozměr hokeje

15. 4. 2015

Celovečerní filmový dokument Rudá mašina (Red Army) ukazuje na příběhu slavného ruského hokejisty Vjačeslava Fetisova politický rozměr hokeje v období studené války, kdy sport sloužil jako nástroj propagandy. Snímek, jehož autoři byli nominováni na Oscara a získali cenu Emmy, uvede distribuční společnost Falcon do tuzemských kin 23. dubna. 

Základ dokumentu plného archivních záběrů tvoří rozhovor s dnes šestapadesátiletým Fetisovem, který byl dlouholetým kapitánem "sborné komandy" a který je považován za nejlepšího obránce všech dob. V roce 2001 byl zařazen do Hokejové síně slávy v Torontu. 

„Natáčení snímku Rudá mašina mi poskytlo příležitost nejen k seznámení se svými kořeny, ale také k prozkoumání vlivu hokeje na kulturu, politiku a odkaz Sovětského svazu," uvedl režisér Gabe Polsky, který jako potomek ruských přistěhovalců vyrůstal ve Spojených státech. 

Ve snímku ukazujícím obrovskou konkurenci v armádním hokejovém týmu CSKA Moskva, tvrdé tréninkové metody i nevraživé přijímání ruských hokejistů po roce 1989 v kanadsko-americké NHL, hovoří řada významných hráčů a trenérů. Rozhovor však odmítl trenér Viktor Tichonov, na něhož hráči vzpomínají jako na člověka, který je nerespektoval jako lidské bytosti. 

Rudá mašina dokumentuje obrovské úspěchy sovětské hokejové školy, kde platilo heslo, že "zbabělci hokej nehrají". Vrací se i k velkým nezdarům, ke kterým patří vystoupení na olympijských hrách v Lake Placid v roce 1980, kde sovětští hráči ve finále podlehli americkým amatérům. O tom pojednává známý film Zázrak na ledě z roku 1981. 

Cenou diváků na filmovém festivalu v Chicagu ověnčená Rudá mašina mapuje osud Fetisova i jeho slavných spoluhráčů z hvězdné hokejové pětky Fetisov, Igor Larionov, Vladimir Krutov, Sergej Makarov a Alexej Kasatonov, která je některými odborníky považována za nejlepší formaci v dějinách hokeje. Nabízí pohled na první krůčky Fetisova přes jeho vyvzdorované působení v NHL v mužstvech New Jersey Devils a Detroit Red Wings až po jeho návrat do Ruska. 

Film je také paralelou vzestupu a pádu armádního týmu CSKA s vývojem Sovětského svazu. Přináší svědectví o sledování hráčů příslušníky KGB i politickém působení na sovětskou hokejovou reprezentaci a vysvětluje, proč přes všechny problémy Fetisov odmítal nabízenou emigraci. 

„Mým záměrem bylo natočit film, který bude poctou sovětskému utrpení a oslavou umění, jež byla produktem tak napjatého a výjimečného historického období," podotkl režisér Polsky. 

Fetisov se stal členem klubu CSKA Moskva v deseti letech. Třikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem SSSR. Mimo jiné se stal s týmem Sovětského svazu sedmkrát mistrem světa a dvakrát olympijským vítězem. V letech 2002 až 2008 byl ruským ministrem sportu a sehrál klíčovou roli v organizaci loňských olympijských her v Soči. 

film hokej
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šorejsová
Míro, velmi dobře jste to popsal, bohužel některé informace jsme ani nevěděli. Až teprve nyní.
Libor Farský
Velmi zajímavé vyprávění, pane Štorchu.
Miroslav Štorch
Stále ještě trochu sbírám podpisy zajímavých lidí - nejen sportovců. V roce 1972 jsem chtěl získat podpisy ruských hokejistů na mistrovství světa v Praze, ale mimo oficiální akce se nepodepisovali. Potkal jsem je v Praze na náměstí Republiky, ale byli evidentně rozladění, protože tehdy se nestali mistry světa, ale naši domácí. Šli s Tichonovem všichni společně (vse v meste) v kožených bundách a někteří s vojenským sestřihem vlasů z CSKA. Zamračení a nepříjemní jakoby důstojníci Čeky, jen brigadýrky jim chyběli. Nepodepsali se mi. Nevadí. Valerij Charlamov, kterého jsem obdivoval se později zabil v autě. http://cs.wikipedia.org/wiki/Valerij_Charlamov Bohužel v socialistických státech byly sportovní vásledky považovány za součást politického boje. Např. bývalá NDR vítězila ve sportu, aby byla teprve až později diplomaticky uznána jako samostatný stát.Bohužel za tím byl i státem řízený doping, na který mnoho sportovců doplatilo zdravím a někteří i smrtí. Navíc se jim někdy narodily těžce postižené děti - fyzicky i mentálně. U nás to bylo podobné, ale nemluvilo se o tom. Až teď byl natočen celovečerní film "Fair play." Byl nominován z Čech do soutěže zahraničních filmů na Oscara, ale v USA vybrán nebyl. Americký zázrak bylo vítězství USA nad SSSR na olympijských hrách v roce 1980.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...