Jak jsem vařila myslivecký hrnec
Foto: Elena Valeriánová

Jak jsem vařila myslivecký hrnec

3. 10. 2023

Budete potřebovat: jednoho myslivce, kterého nejdříve musíte sundat z posedu, čím bude starší, tím se bude déle vařit, řádně ho zbavte všech nečistot a nežádoucích částí, jako třeba kloboučku i s pírkem, holínek a hlavně nezapomeňte na fajfku, případně cigaretu, pokud to je kuřák. Pleskačku s rumem opatrně odeberte a na zdraví vypijte.

Ne, nezbláznila jsem se v této bláznivé době, je to jen pokus o trochu myslivecké latiny, ale teď už nasazuji vážný tón.

Na víkend se nám ohlásila mláďátka, takže nás ke stolu mělo být šest. A to přišla ta pravá chvíle pro dlouhé stolování při povídání a dobrém jídle. Mám to velmi ráda, ale jak i ty malé děti nabírají čím dál více povinností a z malých dětí se stávají velké děti, je těch společných obědů čím dál méně. Doba je uspěchaná, vaří se úsporně rychle, ale já jsem ze staré školy a mám ráda poctivou klasiku. A tak jsem přemýšlela, čím ty moje milované překvapím a hlavně čím se jim zavděčím.

V tom jsem si všimla komentáře na chatu Recepty, kde se Beáta zmiňovala, že bude vařit „polovnický hrniec“. Hned jsem zabrousila na recepty na internetu, co to asi je? Sdílené recepty mě nijak nenadchly, jelen ani kanec se v našem mrazáku nenachází. Zlaté íčko. Beáta mi poskytla stručný návod a tak jsem věděla, že to bude to pravé ořechové. Možná jsem nedodržela daný postup, něco si přidala, něco zaměnila, ale výsledek byl famózní. A tak se o ten recept na myslivecký hrnec s vámi podělím.


Tak jsem to vařila já:

1 kg krkovice
½ kg libové kotlety (pro děti)
30 dkg pěkného uzeného bůčku
4 klobásky
1 velkou cibuli
2 stroužky česneku
1 kg kysaného zelí
asi 20 dkg lesních hub
koření: saturejka, pepř, mletá paprika, sůl, kmín 

(cukr v případě, že máte raději sladší zelí, nepřehnat množství.)

Při vaření jsem se držela víceméně receptu od Beáty, takže ještě jednou Beáto, děkuji.


Na sádle jsem zpěnila pokrájenou cibuli, přidala na větší kusy pokrájené vepřové maso, na kostky pokrájený uzený bůček a na špalíčky pokrájené klobásy. Pořád se krájí. Přidala jsem sůl a ostatní koření (bez papriky) – přiměřeně podle svého uvážení a chutě. Vše jsem orestovala a na konec zaprášila mletou paprikou. Neměla jsem sladkou chilli omáčku, a tak jsem přidala vlastní rajčatové čatní, mírně pikantní. Asi po necelé hodině restování jsem masovou směs přendala do pekáče a na troše „výpeku“ jsem orestovala kysané zelí – bez zelné vody, myslím, si, že by jinak bylo jídlo moc kyselé. K masu jsem přidala houby z mrazáku, určitě se mohou použít i sušené houby a nebo žampiony. Já mám houby vlastnoručně nasbírané v lese. Přidala jsem orestované zelí, promíchala a vložila do trouby a pekla ještě asi hodinu při teplotě 150 stupňů.

Pak jsem pekáč s jídlem odnesla do špajzu a na druhý den jsem upekla v troubě brambory, dala rozehřát myslivecký hrnec a jen se tetelila, jak jim všem chutnalo.

Poznámka na konec: příště si směs ke konci podleji trochou vývaru, nejlépe z uzeného masa, aby bylo více šťávy.

Dobrou chuť.

 

gastronomie recepty
Hodnocení:
(5 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 16. týden

Tento týden se ve vědomostním kvízu podíváme do evropských měst.