Za zajímavými stavbami Kladna
Všechny fotografie: Martina Růžičková

Za zajímavými stavbami Kladna

20. 5. 2025

Přiznávám, že Kladno jsem měla dlouhou dobu spojené s těžbou uhlí, výrobou oceli a aférou kolem Poldovky. To mě k návštěvě města nelákalo. Můj přístup se změnil v okamžiku, kdy jsem narazila na článek o Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. 

Byl to jeden z nejvýznamnějších barokních architektů v Čechách a právě podle jeho plánů vzniklo na Kladensku několik pozoruhodných staveb pro řád benediktinů.

Poprosila jsem kamarádku, která kousek od Kladna bydlí, aby mě po městě provedla. Souhlasila, a tak jsme spolu jednoho dubnového dne vyrazily na procházku, při níž mě dovedla nejen k Dientzenhoferem projektovaným stavbám, ale vodila mě od jedné zajímavé budovy ke druhé.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-1-.jpg

Na cestu jsme vyrazily z autobusového nádraží. Jen kousek od něj jsem si vyfotila nevšední secesní budovu bývalého Okresního domu, postaveného jako sídlo samosprávných orgánů kladenského okresu podle projektu Josefa Maříka a Karla Šidlíka v letech 1909-1911. Od roku 1954 se v objektu nachází knihovna, dnes Středočeská vědecká knihovna v Kladně.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-3-.jpg

Na nároží ulic Dukelských hrdinů a Huťské stojí rozsáhlý komplex bývalého okresního hejtmanství, poté závodního ředitelství Poldi.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-2-.jpg

Kamarádka mě upozornila na známé logo železáren s profilem paní Leopoldiny, manželky zakladatele podniku Karla Wittgensteina, na nároží.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-4-.jpg

Jen kousek dál je v tiché ulici ukryta jedna z architektonicky nejcennějších kladenských památek Dům hostů, tzv. Poldihaus. Je dílem věhlasného vídeňského architekta Josefa Hoffmanna, po němž je nyní pojmenována ulice, v níž tento dům ve stylu architektonické moderny stojí. V současnosti slouží jako hotel.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-5-.jpg

Dověděla jsem se, že chátrající vile ve stylu anglického romantismu z 60. let 19. století se říká Bachrovna, podle jednoho z báňských ředitelů, který v této služební vile bydlel.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-11-.jpg

Naše kroky pak směřovaly na nejstarší náměstí ve městě. Dnešní název - náměstí Starosty Pavla, nese na počest kladenského starosty Františka Pavla, jedné z prvních zdejších obětí nacismu.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-12-.jpg

Dominantou severní části náměstí je trojlodní novorománská bazilika Nanebevzetí Panny Marie. V letech 1897 - 1899 byla vystavěna podle projektu Ludvíka Láblera na místě bývalého gotického kostelíka, který začal být pro rostoucí město nedostačující. V 80. letech 20. století se v neudržované bazilice zřítil strop. Teprve na konci 90. let se dočkala rekonstrukce.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-15-.jpg

V jižní části náměstí už mohla obdivovat první stopu architekta Dientzenhofera. Mariánské sousoší v jižní části náměstí podle jeho návrhu vytesal sochař Karel Josef Hiernle.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-16-.jpg

Moc se mi líbila novorenesanční radnice s bohatě vyzdobeným průčelím. Později jsem si našla, že ji nechalo vystavět v letech 1897 - 1898 městské zastupitelstvo podle návrhu Jana Vejrycha a k výzdobě průčelí a obřadní síně pozvalo Adolfa Liebschera. Na radnici dnes sídlí orgány Statutárního města Kladna a Magistrát města Kladna.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-17-.jpg

Kamarádka dávala pozor, abych nepřehlédla sochu rytíře na jednom ze štítů. Prý znázorňuje rytíře Rolanda, který byl symbolem městského tržního práva a je považován za ochránce města. Sochu zhotovil Antonín Popp a na střechu ji usadili v roce 1898.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-18-.jpg

Zdejší Židé si nechali v roce 1884 postavit synagogu. Budova v novorenesančním stylu stojí v ulici plk. Stříbrného a je překvapivě označena nápisem Husův sbor. Židovská obec ji totiž roku 1939 postoupila Církvi československé husitské, aby ji nezničili nacisté.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-20-.jpg

Tento bohatě vyzdobený novorenesanční dům v ulici T. G. Masaryka

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-24-.jpg

Pak už jsme došly k architektonickému skvostu - kapli sv. Floriána. Pohled na bohatě členitou stavbu s dvěma jehlancovými věžemi a dozadu prohnutým portálem nezapře svého autora. Projekt si u Dientzenhofera objednal opat benediktinského kláštera v Břevnově Benno Löbl, který také posvětil v roce 1751 základní kámen. Ve stejném roce však jen deset dní po sobě opat i Klilián Ignác umírají. Stavební práce byly přerušeny. Kapli se podařilo dostvět až po více než stu letech.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-26-.jpg

V krásné novorenesanční budově bývalé lékárny U České koruny, kterou zdobí sgrafita navržená Mikolášem Alšem, jsem v Městském informačním centru získala moc hezká místní razítka do sbírky.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-29-.jpg

Když se původní renesanční kladenská tvrz stala majetkem benediktinů, pozvali Kiliána Ignáce Dientzenhofera, aby ji přestavěl na rezidenci břevnovských a broumovských opatů. Tak získaly zámek i zámecká kaple sv. Vavřince dnešní barokní podobu. V současnosti tu funguje Zámecká galerie, jejíž stálé expozice připomínají nejen benediktiny, ale i kladenského rodáka malíře Zdeňka Milera. Zároveň se zde konají příležitostné výstavy, svatby a další společenské akce. Přiléhající zahrada s medvědáriem procházejí aktuálně rozsáhlou rekonstrukcí.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-33-.jpg

Gymnázium je zajímavá secesní stavba ze samého začátku 19. století. Postavili ji podle plánů Aloise Dryáka.  

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-38-.jpg

Za srdce mě vzala socha „Lidická matka“ od ak. sochařky Marie Uchytilové z roku 2000. Připomíná tragické okamžiky, kdy byly ve školní tělocvičně internovány lidické ženy a před transportem do koncentračních táborů jim tu byly odebrány děti.

 https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-39-.jpg

 

V přilehlém parku jsem nesměla minout tzv. „Váňův kámen“. Nad buližníkovým kamenem s černouhelnou žílou, který vykutal objevitel zdejších uhelných slojí Jan Váňa, si podávají ruce bronzoví horníci. Autorem je sochař Ladislav Novák.

https://www.i60.cz/images/thumbs/kladno-41-.jpg

Kamarádčin manžel pro nás přijel autem a dovezl nás ještě do Rozdělova, abych si mohla vyfotit zdejší ikonické věžáky. Architekti Havlíček, Filsak a Bubeníček vytvořili na padesátá léta zcela nezvyklé modernistické stavby, které jsou dnes kulturní památkou. V roce 2020 tu bylo otevřeno Muzeum věžáků.

Moje putování za architektonickými památkami Kladna tady skončilo. Odjížděla jsem s fotoaparátem plným fotek a mnoha zážitky. Moc děkuji kamarádům za bezva výlet.

 

Použité zdroje:

https://www.mestokladno.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kladno

https://poznejdomy.cz/domy/detail/1033-okresni-hejtmanstvi-kladno

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hu%C5%A5_Poldi

https://pamatkovykatalog.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_starosty_Pavla

https://mapy.cz/

https://sever.rozhlas.cz/neznamy-benno-lobl-6833599

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-kladno

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-kladno

https://muzeumvezaku.cz/

 

 

 

 

architektura fotografování města a obce
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

Všímáte si kolem sebe na loukách a pastvinách těch krásných květů? Tak si pojďme tento týden v našem kvízu vyzkoušet, které luční kvítí znáte...