Při vyslovení jména Milena Jesenská si někteří vybaví další jméno, Franz Kafka, neboť do povědomí lidí vstoupila jako jeho milenka. Vztah Franze Kafky a Mileny Jesenské je popisován jako vztah dvou spřízněných duší.
Milena se poprvé setkala s Kafkou ve Vídni. Je to setkání krátké, trvající několik málo dní, ale šťastné. Během druhého setkání v pohraničním Gmündu Milena pochopí neslučitelnost obou povah a navíc odmítá odejít z nepříliš šťastného manželství a opustit záletníka Ernesta Pollaka. Ze vztahu Milena a Franze vzniká epistulární dílo pod názvem Dopisy Mileně. Milostná korespondence trvala čtyři roky.
Všichni jsme na ni pohlíželi jako na zázrak a Kafka jí psal své nejúchvatnější milostné dopisy. Píše o Mileně Johannes Urzidil ve své knize To byl Kafka.
Ona je živoucí oheň, jaký jsem ještě nikdy neviděl. Přitom nanejvýš jemná, moudrá, a všechno vrhá do oběti,nebo chceš-li, obětí získala. Takto je popsána Franzem Kafkou v dopise Maxi Brodovi.
Milena Jesenská s Kafkovým svolením přeložila do češtiny některé kratší prózy – Topiče, Ortel, Proměnu a Rozjímání. Při překládání Kafkových povídek a novel pociťuje Milena naplnění. Překlad je nejhlubší způsob čtení.
Milena také napsala jediný český nekrolog do deníku Národní listy 6. června 1924.
O Franzi Kafkovi se v poslední větě v nekrologu zmiňuje: Byl člověkem a umělcem tak úzkostlivého svědomí, že doslechl i tam, kde druzí, hluší, cítili se bezpečni.
O Mileně Jesenské bylo napsáno několik knih.
První knihu napsala německá žurnalistka Margarete Buberová-Neumannová. Poznává ji v koncentračním táboře Ravensbrück. Zde v tomto tíživém prostředí Milena nachází útěchu právě v náručí Grety, jak ji sama nazývá.
Milena pomáhala utéct Židům do bezpečí. R 1939 je zatčena gestapem a odvezena do koncentračního tábora Ravensbrück, kde umírá. V r. 1995 jí byla udělena cena Spravedlivá mezi národy.
Jednu z nejpůsobivějších knih o Mileně Jesenské napsala její dcera Jana Černá Adresát Milena Jesenská. Jana Černá je dcerou z druhého Milenina manželství s arch. Jaromírem Krejcarem.
Poslední knihu o Mileně Jesenské napsala Monika Zgustová. Tato spisovatelka, též překladatelka do španělštiny a katalánštiny, rekonstruuje život této statečné a mimořádné osobnosti na základě písemností, článků a dopisů. V této knize je také zmíněna Milenina bisexualita.
Román Jsem Milena z Prahy líčí její nevšední život rozdělen autorkou do čtyř kapitol: Cizinka, Překladatelka, Novinářka a Trestankyně. Zde je Milena Jesenská líčena nejen jako mimořádná, nevšední žena, ale také jako nesmírně statečná žena, která zasvětila svůj život boji za práva žen a hlavně obětem bezpráví.
Chtěla bych tímto článkem poděkovat redakci za knihu Moniky Zgustové, kterou jsem dostala za výhru v soutěži. Moc se mi líbila a moc mě potěšila.