Marcello Mastroianni v Italském kulturním institutu – výstava fotografií
Všechny fotografie Dušan Brabec

Marcello Mastroianni v Italském kulturním institutu – výstava fotografií

23. 7. 2025

Italský kulturní institut v Praze byl založen v roce 1922 a oficiálně otevřen o rok později. Je oficiálním orgánem italské vlády, který spadá pod Ministerstvo zahraničních věcí. Jeho úkolem je propagovat a šířit italský jazyk a kulturu v České republice.

Současné sídlo Institutu představuje rozlehlý komplex někdejšího Vlašského špitálu z konce 16. století, který zahrnuje ambit a bývalou barokní kapli Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Boromejského s klenbou vyzdobenou freskami od Václava Markovského (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlašský_špitál a https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_Panny_Marie_a_svatého_Karla_Boromejského_(Vlašský_špitál)). Budova, která patřila Italské kongregaci, sloužila zpočátku jako špitál, později jako sirotčinec, a nakonec v roce 1942, kdy byla předána italskému státu, hostila tzv. Italský dům (Casa d’Italia), který byl poté přeměněn na Italský kulturní institut. Další podrobnosti lze nalézt na odkazech https://iicpraga.esteri.it/cs/chi-siamo/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Italský_kulturní_institut_v_Praze. Za článkem jsou čtyři fotografie nádvoří objektu (ambitu) a vnitřku kaple s detaily stropu.

Od 17. července do 17. září 2025 hostí Italský kulturní institut výstavu šedesáti černobílých a barevných velkoformátových fotografií nazvanou „Marcellův pohled“, věnovanou 100. výročí narození Marcella Mastroianniho, italského herce a jedné z největších hvězd evropského filmu 2. poloviny 20. století. Za svůj život Mastroianni natočil cca 150 filmů se 30 režiséry.

Celým jménem Marcello Vincenzo Domenico Mastroianni se narodil 28. září 1924 v Itálii a zemřel 19. prosince 1996 v Paříži. Roku 1950 se oženil s kolegyní z divadla Florou Carabellovou a v roce 1951 se jim narodila dcera Barbara. Přestože se v roce 1970 rozešli, nikdy se nerozvedl. Měl několik milostných vztahů s jinými ženami, např. s americkou herečkou Faye Dunawayovou, s francouzskou herečkou Catherine Deneuve (dokonce spolu měli dceru Chiaru) a od roku 1976 s režisérkou Annou Marií Tatò, kdy tento vztah trval až do konce jeho života. Mastroiannimu byl v roce 1994 udělen rytířský velkokříž Řádu za zásluhy Italské republiky. Další podrobnosti lze nalézt na odkazu https://cs.wikipedia.org/wiki/Marcello_Mastroianni.

Fotografie jsou vystaveny ve foyer a nádvoří (ambitu) Institutu. Na ukázku jsem vybral dvě fotografie, a to z filmů Zvláštní den a Včera, dnes a zítra (fotografie následují po výstavním poutači za článkem).

Zvláštní den (v originále Una giornata particolare) je italsko-kanadský hraný film z roku 1977, který režíroval Ettore Scola podle vlastního scénáře. Snímek měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 17. května 1977. Děj se odehrává v květnu 1938 a více lze nalézt na odkazech https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvláštní_den a www.csfd.cz/film/25583-zvlastni-den/prehled/. Na fotografii je Mastroianni se Sophií Lorenovou.

Včera, dnes a zítra (v italském originále Ieri, oggi, domani) je italský komediální povídkový film režiséra Vittoria De Sicy z roku 1963. Skládá ze tří krátkých příběhů o párech z různých částí Itálie -  Adelina z Neapole, Anna z Milána a Mara z Říma. Na 37. ročníku udílení Oscarů získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Na fotografii je Mastroianni s Vittorio De Sicou a Sophií Lorenovou. Více lze nalézt na odkazech https://cs.wikipedia.org/wiki/Včera,_dnes_a_zítra a www.csfd.cz/film/25587-vcera-dnes-a-zitra/prehled/.

Ještě bych chtěl zmínit francouzsko-italský film režiséra Marca Ferreriho z roku 1973 Velká žranice (La grande bouffe, La grande abbuffata), který je na výstavě promítán na obrazovce. Ve své době byl považován za velmi provokativní a mnozí kritikové jej považovali za samoúčelnou kontroverzi či oslavu estetiky hnusu a ohavnosti, které chybí jakékoli hlubší sdělení. I dnes může film na diváka působit mnohdy bizarně a vyvolávat u něj místy doslova fyzický odpor, v každém případě se jedná o výstižné podobenství tělesného pokušení, chtíče a nenasytnosti, které mohou člověka jednoduše svést na nebezpečnou cestu zkázy. Čtyři muži z vyšší střední třídy (soudce, pilot, televizní producent, šéfkuchař) společně s přizvanými ženami (učitelka, prostitutky) absolvují "gurmánský seminář", jenž převrací smysl požívání. Uspořádají dekadentní hostinu, na níž se hodlají ujíst k smrti. Více lze nalézt na odkazech https://cs.wikipedia.org/wiki/Velká_žranice a www.csfd.cz/film/25586-velka-zranice/prehled/.

Pokud nechcete dojít na výstavu do Italského kulturního střediska pěšky z Malostranského náměstí, lze jet MHD busem 194, který začíná jízdu na Florenci a jede přes Staré město a Malostranské náměstí do následující stanice Šporkova, která je hned u Institutu.

Výstava je otevřena od úterý do soboty od 11 do 19 hodin a vstup na ni je zdarma.

Ponořte se nad fotografiemi do svých mladších let a poznejte zároveň další pěkný objekt na Malé Straně.

P.S. Ještě dodávám, že v Italském kulturním institutu byla prodloužena moc pěkná výstava loutek až do 26. srpna 2025, takže si ji lze prohlédnout souběžně také (viz sedm dodatečně přidaných fotografií za článkem).

kultura výstavy
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 30. týden

S kvízem jsme "cestovali" v uplynulých týdnech po Chorvatsku a Řecku, nyní se podíváme do další oblíbené turistické destinace - Itálie.