Diskriminace věkem i v dobrovolnictví?
FOTO: Z osobního archivu Jaromíra Berky

Diskriminace věkem i v dobrovolnictví?

11. 11. 2025

Rád pomáhám lidem, ale řekl jsem si, že pomůžu také přírodě. Jsem aktivní senior. Na sociální síti jsem objevil, že Český svaz ochránců přírody, základní organizace Kosenka, hledá pomoc při kosení horských luk v Bílých Karpatech, kde rostou chráněné orchideje, které jsou ozdobou tamních strání. Jinak by tam zhynuly. Protože umím dobře zacházet s kosou, choval jsem několik desítek let ovce, a proto jsem musel nasušit každý rok 40 q sena na zimu, tak jsem nezištně nabídl svou pomoc. 

Ihned mi přišla pozvánka. Na kosení jsem se těšil. Odpověděl jsem a uvedl, že ač mám sedmdesát, tak na práci stačím. Komunikace okamžitě z jejich strany skončila. Bylo ticho. Žádná odpověď. Byl jsem pro toho pána, co mi psal (vedoucího organizace) starý. Mladým bych asi překážel. Zajímavé bylo to, že jsem ho podle fotky na jejich webu poznal. Hovořil na hřebeni Bílých Karpat s hercem Miroslavem Vladykou v pořadu České televize „Stezka Českem“. Žádný mladík. Chlap kolem šedesátky. Možná si myslel, že je manažer lidských zdrojů. Neznal mě, nevěděl, jak umím kosit a hlavně se mýlil.Myslíte si, že mladý člověk s elánem, kterému kosa překáží, toho pokosí víc než zdravý sedmdesátník, který skolil kosou za život tuny trávy? Možná, že pan předseda má rád přírodu, ale starší lidi nikoliv, ač se již mezi ně sám může za chvíli také počítat? Nevím. Nemohu ho hodnotit. Neznám ho, ačkoliv on si myslel, že mě ano. Spíše to byl jeho předsudek, že starší  na to již nestačí? Nebo si možná myslel, že bych mezi mladé nezapadl. Jako učitel na penzi, znám jejich mentalitu a stále se mezi nimi pohybuji. 

Myslím si, že kdyby dále se mnou komunikoval, tak jsme se mohli domluvit na tom, že si seženu a zaplatím v okolí ubytování. Nepřekážel bych. S financováním nemám problém. Ještě částečně pracuji a důchod mám nadprůměrný. Na kosení bych docházel. Hlavně by to pro mě mělo smysl, takto trávit svůj volný čas. Chtěl jsem jen pomoci přírodě. Jak vidíte, předsudek zvítězil. Jedna paní se těšila v diskuzi mého jiného psaní na článek z kosení. Omlouvám se. Nebude. Nechtěli mě. Prý jsem starý.        

 

diskriminace dobrovolnictví práce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Tento týden bude vědomostní kvíz věnován našim íčkařským fotografům. Poznáte autory snímků z rubriky FOTO DNE a místa, která vyfotili?