Thomas Mann: velký muž
i kritik německého národa

Thomas Mann: velký muž
i kritik německého národa

12. 8. 2015

Jeho romány, povídky a eseje jsou pro obyčejné čtenáře často příliš složité, lahůdku však znamenají pro germanisty, z nichž mnozí označují Thomase Manna za jednoho z největších německých spisovatelů. Tento mistr ironie a nositel Nobelovy ceny, od jehož úmrtí uplyne 12. srpna 60 let, pronikl až na dno duše člověka i celého německého národa, který v jednom ze svých vrcholných děl Doktor Faustus podrobil nelítostné kritice. 

Mannův osud nebyl jednoduchý, značnou část života byl přes slušné materiální zajištění vyhnancem uprostřed vlastního národa. Kritizoval neduhy měšťácké společnosti, sám bojoval se skrývanou homosexualitou. Rozporuplné reakce vzbudil již svým prvním románem Buddenbrookovi aneb Úpadek jedné rodiny (1901). Za rozsáhlou ságu, kterou nastavil zrcadlo maloměšťanské vrstvě přelomu 19. a 20. století, ale nakonec v roce 1929 obdržel Nobelovu cenu. 

Mimořádným Mannovým dílem je i román Kouzelný vrch, k němuž ho inspirovaly návštěvy ve švýcarském plicním sanatoriu, kde se léčila jeho manželka Katia. S ní měl tři dcery a tři syny, všichni se více méně věnovali literatuře. Nejvíce prosluli filozof a historik Golo a Klaus, který perem i zbraní bojoval proti fašismu. „Nacisté, jak to vypadá, nikdy neexistovali, všichni teď objevují svou minulost demokratů a pokud možno nějakou neárijskou babičku,“ napsal po válce otci Klaus, jenž, stejně jako později jeho bratr Michael, spáchal sebevraždu. 

Thomas Mann byl zastáncem německého císařství a uvítal začátek první světové války. Ve 20. letech se však rozhodně postavil na stranu demokracie. Po nástupu nacistů musel emigrovat do USA a do své vlasti, za jejíž úpadek za Hitlerovy diktatury se nesmírně styděl, se nevrátil ani po válce. Od roku 1952 žil ve Švýcarsku, kde také v roce 1955 zemřel. 

osobnosti spisovatelé
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
Děkuji, Vando, za milá u uznalá slova. Proseč je 7km od rodné obce manžela. Jezdím tam 45 let. Fakta o Mannových, která jsou teprve v posledních letech publikována a o kterých se dříve nesmělo mluvit, jsem znala již dříve.Kdyby Mannovým Proseč domovské právo tehdy neudělila,byli by nuceni se vrátit zpět do Německa.
VANDA Blaškovič
Vladko, děkuji za úžasné doplnění článku. Jsou to velice zajímavé informace a vydaly by skoro na nový článek...dokonce to vypadá, jako by jsi k Proseči měla osobní vztah? Svazků Th.Manna si važ, dnes je to jistě vzácný poklad! Starosta musel být charakterní člověk. Kéž by bylo dříve i nyní více takových lidí. Děkuji, Vladko.
Vladka Steinová
Ad): Odkaz na chrudimský deník je ze září 2014, kdy skutečně vnuk T.Manna v Proseči byl. Dlouhá léta po 2.sv.válce se tam o hrdinském činu pánů R.Fleischmanna-podnikatele a starosty J.Herynka nemluvilo, i když starosta byl za války pro udělení domovského práva břím Mannovým vyslýchán na pardubickém gestapu. Vzácné autogramy a knihy spisovatele byly sice spáleny,přesto nad Prosečí visela douho hrozba pomsty. Starosta však nic neprozradil.
Vladka Steinová
Doplnění: Po zavedení říšských německých zákonů nemohli v Německu bří Mannové zůstat.V Čechách požádali o udělení domovského práva a byla to PROSEČ, malá obec na Vysočině, proslulá výrobou dýmek a spjatá spíše se jménem spisovatelky Terezy Novákové, která jim vyšla vstříc. R. 1935 občanství obdržel Heinrich Mann s rodinou a v r. 1936 Thomas Mann a jeho rodina.
Vladka Steinová
Jako součást dědictví po babičce mám všechny svazky Th. Manna ve své knihovně.Před Hitlerem varoval a odešel z Německa do Švýcarska v r. 1933. Pro získání občanství však zvolil Československo v r. 1936, kde pobýval on i větší část jeho rodiny v městečku Proseč. Ale již v r. 1938 odjel do USA,-občanství získal až v r. 1944. Celý život platil dluhy za své děti.
Jana Šenbergerová
Zuzko, možná tě tento odkaz potěší. http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/vnuk-thomase-manna-nalezl-dokumenty-o-sve-rodine-20140930.html
Zuzana Pivcová
Thomas Mann mi dal zabrat. Tedy přesněji řečeno má německá diplomka Postava umělce v raných novelách Th. Manna. Určitě se někomu vybaví film Smrt v Benátkách ze 70.let. Umělci, kteří ztvárňují krásu, život, a přitom jako lidé nesmírně trpí, jsou doslova neschopni žít ten běžný normální život, který je převálcuje. Thomas Mann ale původně před Hitlerem utekl do Československa, pokud jsem ho nezaměnila s jeho bratrem Heinrichem.
Hana Rypáčková
Souhlasím s tím, je to pan spisovatel.....

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

ŽELEZNICE V ČESKU. To je téma vědomostního kvízu tohoto týdne.