Chcete mou knížku?
FOTO: autorka

Chcete mou knížku?

18. 5. 2018

Vlna solidarity a projevu přátelství Libě Křapové mne přivedla na podobnou myšlenku. 

Jsem bezvýznamná a v literárním světě neznámá spisovatelka městského formátu a napsala jsem krátkou povídku o víle Mýdlence. Už to byl několikátý příběh, ve kterém se vždy snažím děti nenásilně vychovávat. Jsem zasloužilá babička, tak o dětském světě ledacos vím. Tato povídka byla o důkladném mytí rukou mýdlem, protože to určitě znáte, že spěchající děti mytí v koupelně bleskurychle odfláknou, ani se mýdla nedotknou.

V létě přijel na prázdniny šestiletý vnouček Matěj a já mu příběh přečetla. Protože moc tesknil, navrhla jsem mu, že hlavní hrdinku pojmenuji po jeho mamince. Chlapeček byl nejdříve nedůvěřivý, jak může babička jen tak měnit v povídce jména. „Protože jsem tu povídku napsala přímo já“, odpověděla jsem.
„A můžu klidně napsat pokračování, jestli chceš.“
Vnoučkovi se nápad líbil. Tak jsem navrhla: „Řekneš mi nějaké slovo a já na něj napíšu další příběh.“
A tak se stalo. Chlapeček řekl slovo, babička připsala další díl, večer přečetla a dostala další slovo, na které mohla pokračovat ve psaní. Příběhy přibývaly a babička do nich vkládala i to, co se malému Matějovi zrovna stalo, například epizodu s vypadnutým zubem.

Na konci prázdnin už z příběhů byla celá kniha O Mýdlence. Možná by zapadla v šuplíku, ale dostala šanci posloužit dalším čtenářům, protože vyšla jako elektronická kniha na Google. Spisovatelka byla spokojená a netušila, co ji čeká. Vedoucí učitelka v bohumínské mateřské školce se zapojila do projektu "Babička a dědeček do školky" a oslovila místní paní spisovatelku. A tak se stalo, že příběhy o mýdlové víle se dostaly k dalším dětem a četla jim je živá spisovatelka. Děti pozorně vždy po obědě poslouchaly a poté k příběhu malovaly obrázky.

A to už by mohl být spisovatelského příběhu konec, ale představte si, že není. Paní učitelce se knížka tak líbila, že ji napadlo, že kdyby se knížka i s obrázky vydala, mohly by ji děti, které odcházejí do první třídy, dostat jako upomínku na školku. Vše by se mělo odehrát na konci června 2018 při slavnostním vyřazování školáčků, kde by se knížka i pokřtila. Učitelka oslovila reklamní agenturu a domluvila brožované výtisky s černobílými obrázky, které si školáčci sami vybarví jako omalovánky. A miláček mi poradil, abych se chopila příležitosti, a na vlastní náklady si přiobjednala taky nějaké výtisky. Naštěstí nebudou tak drahé, jak vázané knížky, ale i tak budou něco stát, a proto teď já, nemajetná spisovatelka, oslovuji své přátele, zda by na tisk nepřispěli a já všem na oplátku za sponzorský dárek knížku s autogramem osobně předám nebo pošlu. Domluvit si můžete i věnování konkrétnímu adresátu. Případným dárcům pošlu na požádání číslo účtu e-mailem.

Na fotu Matěj, který hrdě prohlašuje, že jsme knížku napsali spolu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Děkuji všem přispěvovatelům, dnes dělám poslední korekce, na Foto dne vám ukážu obálku
Libor Farský
Helenko přispěji Ti jako Libušce částkou 1000 Kč a fandím Ti již dávno. Pošli mi buď číslo účtu anebo se, jako Líba, přhlaš na zprostředkovatelskou firmu https://www.hithit.com/cs/home které to pošlu. V jejím případě byla tato firma veleúspěšná!
Jitka Hašková
Helčo, připojuji se k Olze, pošli č.ú..na můj email.
Olga Štolbová
Helen, pár šesťáků ti přidám, knížka s omalovánkami by se mé pravnučce určitě líbila. Přeju úspěch, pošli č.ú. ♥
Helenka Vambleki
První vlaštovička, hurá! Děkuji moc!
Jana Šenbergerová
Přispěla jsem jedné pohádkářce, přispěju i druhé. Můj mail máš. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
OLYMPIJSKÁ TIPOVAČKA 2026

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

Tipovací soutěže se může zúčastnit každý registrovaný čtenář (registrovat se můžete zde), který bude soutěžit pod svým jménem, anonymní profily (přezdívky) či vícečetné profily nejsou přípustné. Rovněž není přípustné, aby z jedné I.P. adresy soutěžilo více soutěžících (to platí i pro rodinné příslušníky). Soutěžící odpovídají na redakcí vypsané tipovací příležitosti, které po celou dobu olympiády najdou soutěžící v sekci Soutěže, rubrice Tipovačka. Tipovat lze vždy až do zahájení jednotlivých sportovních klání (uváděno v SEČ, časy jsou přibližné, protože se starty jednotlivých disciplín mohou posouvat). Za správný tip obdrží soutěžící body - počet bodů je vždy uveden u tipovací příležitosti. Body se postupně sčítají, vyhrávají soutěžící s největším počtem bodů, které se sečtou po skončení zimní olympiády.

Všechny odpovědi musí být číselné, vyjma otázky "Která země získá nejvíce olypijských medailí". Například na otázku "Získá někdo z českých sportovců zlatou medaili? (ANO 1, NE 2)?" odpovídejte číslem 1 v případě, že si myslíte ANO, v případě, že si myslíte NE, vložte do políčka pro odpověď číslo 2. U výsledků hokejových zápasů odpovídejte také čísly a to bez mezer, tedy např. 6:2 (číslo, dvojtečka, číslo bez mezer). POZOR - špatně zapsaný tip nebude uznán!

Redakce si vyhrazuje právo tipovací příležitost zrušit, například z důvodu zrušení závodu kvůli nepřízni počasí.

Pro tři soutěžící s největším počtem bodů máme připraveny věcné ceny. Vítěz získá sportovnín náramek měřící čas, puls, kroky atd., další dva soutěžící pak knižní ceny. V případě zisku shodného počtu bodů rozhodne o vítězích los.

V olympijské tipovačce se zaměříme především na české reprezentanty a samozřejmě na disciplíny, kde lze očekávat zisk některé z medailí. 

Tak neváhejte, zkuste si i vy olympijskou tipovačku.Tipovat můžete už nyní na tomto místě.

 

 

Kvíz i60 - 5. týden

Tento týden budeme relaxovat v lázních. České lázeňství je tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.