Místo, kam se ráda vracím - LES
FOTO: Elena Valeriánová

Místo, kam se ráda vracím - LES

23. 5. 2021

Dovolte mi, abych vás pozvala zcela netradičně do lesa. Do lesa tajemného, do lesa pro někoho i nebezpečného či hrůzostrašného. Ač je to k nevíře, jsou lidé, kteří do lesa neradi, děsí je zvěř, brouci a všelijaká lesní havěť.

Já chodím do lesa nejraději ráno, po východu sluníčka, kdy ještě tak moc nepálí, mouchy nebzučí, komáři již neštípou, zato ptáci vyzpěvují, protahují se a létají nade mnou hledajíce pro sebe to nejlepší stanoviště. Odtud pozorují svět. Lesní svět, který je kouzelný a plný života.

Ten můj les, kam šlapu v ranních hodinách třikrát nebo čtyřikrát za týden, se nachází pod bývalým vojenským prostorem nad starou pekárnou v katastru naší obce. Moje cesta nejdříve vede kolem čapího hnízda. Netrpělivě každý den hledím, zda se neobjeví tenký krček s hlavičkou mladého čápa. Ale hnízdo je hluboké, a co ukrývá, zatím není vidět. Vyběhnu kopeček za doprovodu nevychovaného štěkotu místních psích hlídačů, kteří v tuto nekřesťanskou hodinu spolehlivě vzbudí své páníčky, a pak už jsem v zeleném ráji. Ráji, který utrpěl bezmála smrtelnou ránu od mrňavé potvory – kůrovce. Co nezničil kůrovec to dokonala lidská ruka a těžká mechanizace těžebních společností. Byznys je byznys. A proto slovy pohádkového krále volám: BIJTE NA POPLACH!

Bijte na poplach, aby se i naši vnuci a jejich děti mohli toulat kouzelným snovým lesem plným zvěře a zdravých stromů, sladkých plodů, různorodé květeny, aby mohli dýchat voňavý lesní vzduch.  

Mám ráda tu houževnatost lesa, který to nevzdává a začíná nabírat sílu k novému životu. Kde jinde bych mohla pozorovat datla černého, jak svým silným zobákem buší do pařezu a jeho duté rány se ozývají po celém lese, z jeho práce ho vyruší jen zajíc, který kolem něho neslyšně proběhne. Na strom usedne strakapoud a vtom ho bleskurychle vyžene brhlík, protože zrovna tam má své hnízdo. Přinesla jsem brhlíkům na přilepšenou semínka slunečnic, vysypu je na pařez stromu hned u hnízda, snad je najdou. V příštích dnech provedu kontrolu. Pozoruji srnku v mlází, jak se bezstarostně pohybuje a míří k lesní cestě. Ani nedýchám s připraveným fotoaparátem a poslušným Rexem u nohy. Srna zvysoka našlapuje, své štíhlé nohy klade jednu před druhou jako modelka na vysokých podpatcích. V tom se zarazí a udiveně na nás hledí ozářená ranním sluncem. Ty oči, ty krásné srnčí oči! Nehýbeme se, jen fotím. Srnečka klidně a noblesně pokračuje ve své cestě a mizí v hustém podrostu.

To jsou má rána, to je místo kam se ráda vracím. LES

A co vy, máte také svůj les?

 

Místo, kam se rád/a vracím - to je téma naší soutěže. Napište o místě, které je vašemu srdci blízké, na které se rádi vracíte. Popište, co je na tom místě zajímavého, čím vás okouzlilo, co je v jeho okolí k vidění, jak se na toto místo lze dostat. Více info o soutěži najdete zde.

příroda Soutěž - Místo, kam...
Hodnocení:
(5.1 b. / 30 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Lazarová
Les mám ráda čím dál tím víc. Článek je moc pěkný, podnětný, okořeněný krásnými fotkami. Ráda jsem se prošla, díky.
Marie 00000
Krásný článek, škoda, že opravdový les mám x km daleko. Příměstský les "Bělák" má bezdomovce, neukázněná děcka, a psy bez vodítka a páníčci někde daleko. Je mi moc líto, když vidím pramen Odry, který byl v hlubokém lese, v současnosti je vlastně na louce..... (údajně kvůli poškození lesa kůrovcem) les vykácen. Krásné fotky.
Dana Divišová
Lenko, to je hrozně smutné...
Lenka Kočandrlová
Velmi zdařilé fotky musím ocenit! Já mám své lesy asi 5 minut od baráku. Ta nejkrásnější místa si dřevaři vyberou co rok ke svému dílu....Nestačilo pokácet několik uschlých stromů,oni museli vybrat celé stráně,aby se jim vyplatilo tam "těžit" a splnili nějaké normy,tak přibrali i krásné zdravé smrky a borovice z kraje lesa,které by měly zůstat jako stráž a zdroj samovýsevu.Co je nejhorší,tak u nás v lesích se většinou nic neuklízí,doslova jak jim to upadne od pil,tak to nechají na hromadě.Zůstane tak plno ještě dobrého dřeva,jen zaházené pod větvemi.Rozryjou terén tak šíleně,že do vyhloubených koryt nateče voda a dodnes (skoro tři roky po),je to tam smutné,kořeny stojících stromů obnažené a zem stále jak po výbuchu. V druhém lese,ano právě na místech,kde rostlo plno nádherných hřibů,zajel harvestor....No co po sobě zanechal,je zcela k pláči. Snažila jsem se aspoň odtahat větve na hromady,zašlapat zpět mechy...Spousta dřeva zůstala zajezděná do země,stroj řeže stromy na určité délky a ty si hned ukládá do přívěsu.To co je kratší ,se nechá spadnout a rozjezdí se. Asi po 3 měsících pak na tu paseku přijel nějaký jiný stroj,asi buldozer,a tím sem-tam nahrnuli ty hromady větví a všeho na strany. Než se tohle vzpamatuje,tak to už tady nejspíš nebudu.....
Alena Velková
Nádherné fotky!!!
Danka Rotyková
Les je moje nejmilejší místo, kde mohu být šťastná a spokojená, aniž bych se o to jakkoli zasloužila. Je to ideální lékař smutku a deprese. Prostě úžasné místo pro život.
Dana Kolářová
Kouzelný les přenesený na kouzelné snímky. Také se ráda vracím do lesa, ovšem tak brzy ráno ne. Jedna výjimka existuje, sběr hub. :-)
Jitka Hašková
Krásné fotky a zajímavý článek. lesy mám moc ráda, ale často se tam z domova nedostanu. Teprve ve stáří si uvědomuji tu krásu, když jsem v dětství jezdila v létě k tetě do Černošic, spolu s dalšími dětmi jsme chodili do lesa, sbírali houby, chytali raky a pouštěli je. Když jsem se do toho lesa dostala po 50 letech, po racích nebylo ani stopy. Je důležité tu přírodu chránit. Nic úžasnějšího neexistuje.
Irena Mertová
Krásné fotky z přírody. Les je pro mne moc důležitý, nepotřebuji moře, ale bez lesů si to nedovedu představit... snad se ty vykácené zase obnoví, pro zvířata, hmyz i pro nás lidi.
Daniela Řeřichová
Eleno, děkuji za citlivé vyznání a sugestivní fotografie. Každý les má své tajemství, i ten v Praze.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.