Řetězový most Stádlec – zachráněná unikátní kuriozita
Všechny fotografie: Dušan Brabec

Řetězový most Stádlec – zachráněná unikátní kuriozita

9. 5. 2024

Stádlecký most přes řeku Lužnici je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v Česku. Poblíž samoty a jezu U Marků propojuje území městyse Stádlec, které leží na pravém, severozápadním břehu Lužnice a patří k němu i koryto řeky a většina délky mostu, s katastrálním územím Dobřejice, ležícím na levém, jihovýchodním břehu Lužnice a patřícím k městysi Malšice. Městys Stádlec leží přibližně v poloviční vzdálenosti mezi Táborem a Bechyní v jižních Čechách.

Původně tento most postavil v letech v letech 1847 až 1848 přes Vltavu v Podolsku Vojtěch Lanna na silnici z Tábora do Písku na důležité obchodní cestě z Bavorska do Haliče. Most překlenoval Vltavu až do roku 1960. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen národní technickou památkou a zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek. Od konce třicátých let stál ale již přímo nad tímto mostem v Podolsku most nový, železobetonový. Po napuštění přehrady Orlík by byl řetězový most potopen, a proto se před stavbou orlické přehrady rozhodlo o jeho pečlivém rozebrání, dokumentaci a uložení na místě mimo zatopený břeh. Ze zahraničí přišla v 60. letech nabídka na odkoupení mostu, byla však zamítnuta a bylo rozhodnuto o pozdějším přestěhování a znovusestavení řetězového mostu.

K tomu došlo v letech 1960 až 1975 a ve spolupráci podniků Silnice České Budějovice, Hutní montáže Ostrava a Stavby silnic a železnic byl řetězový most přemístěn na dnešní místo na Lužnici. Přemístění mostu bylo velice náročné a v evropském srovnání unikátní. Most byl slavnostně otevřen byl 25. května 1975. Celková délka mostu je 157 metrů, šířka je 6,8 metrů a brány jsou vysoké 13 metrů. Mostovku tvoří dubové fošny, nově instalované v roce 2007. Most je určen pro pěší a vozidla do hmotnosti 1,5 tuny, sloupky u vjezdů na most omezují šířku vozidel na 2 metry. Most byl v roce 1977 zapsán jako kulturní památka v nové poloze. Nařízením vlády byl pak v roce 1989 prohlášen za národní kulturní památku.

Kuriozitou mostu je to, že je starý a železný. Má zděné empírové brány, v nichž jsou upevněná kovová lana, která most nesou. Když přes most jdete nebo když po jeho prknech rachotí auto, konstrukce mostu se chvěje a řve úzkostí. S omezeným dovoleným zatížením slouží most veřejnosti dosud a pokud tato místa navštívíte, doporučuji k němu zajít, most přejít tam a zpět a se zatajeným dechem vzdát hold všem, kteří prosadili a realizovali jeho záchranu. A pokud na most budete vjíždět autem, dejte si pozor, ať si neodnesete šlincy na bocích svých miláčků. Vejít se totiž mezi sloupky na začátku a konci mostu není vůbec jednoduché.

S využitím zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stádlecký_most

 

 

 

01-retezovy-most.jpg  02-pametni-deska-na-moste.jpg 03-turisticky-rozcestnik-pred-mostem.jpg   

 

 

 

 

 

 

architektura města a obce mosty
Autor: Dušan Brabec
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Také jsem přes něj už jel.
Alena Velková
Most je opravdu moc hezký. Vloni jsem přes něj omylem jela, když jsem se ztratila. Naštěstí mám malé auto a vešla jsem se.
Blanka Lazarová
Zajímavá kuriozita. Dobře, že byl znovu složen. Děkuji za sdílení. :-)
Zuzana Pivcová
O historii mostu jsem se dočetla až poměrně nedávno, už jsem tu stačila navštívit Zvíkov i Orlík, ale Stádlecký most ještě ne, i když přes Malšice jezdím do Tábora a odtud pak v případě potřeby do Prahy.
Dana Straková
Moc velká nádhera. Jsem.vžfy Moc velká nádhera. Vždycky mě potěší, když se něco tak unikátního podaří zachránit a zachovat pro budoucí generace. Děkuji za hezký článek.
Zdenka Soukupová
Asi před třemi týdny jsem tam byla. Je opravdu krásný. Ale o historii jsem moc nevěděla. Tak děkuji, Dušane.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

ŽELEZNICE V ČESKU. To je téma vědomostního kvízu tohoto týdne.