Rabštejn nad Střelou
Všechny fotografie: Hana Rypáčková

Rabštejn nad Střelou

23. 5. 2024

Nejmenší historické město na světě mne lákalo už dlouho. A když jsem objevila ubytování v hospodě U kamenného mostu, vydala jsem se s věrnou fenkou na cestu.

Nádherné počasí a starobylé městečko na kamenném ostrohu obtékaném říčkou Střelou lákalo k procházkám. Řeka se kroutí v meandrech, voda proudí po  kamenech, prorazila si cestu ve skalách a v lukách se třpytí ve slunci a  rozlévá v tichých alejích. Tam cestám poskytuje mělké brody, kde je jen po kolena vody a poutník nemusí vyhledávat lávky. Starý kamenný most přetíná řeku a cesta stoupá k rozbořeným hradbám, loretě, hradu a zámku, kostelu s klášterem.

Náměstí s původními domy, jsou kamenné, hrázděné a dřevěné. Za druhou bránou je zřícenina a věž hradu Cukštejn, židovský hřbitov a cesta se svažuje  do údolíčka. Naučná stezka nás dovede kolem břidlicových dolů na vyhlídku na město. K řece se opět stáčí kolem četných mlýnů a hamrů. Některé jsou opravené a slouží k rekreaci, z jiných jsou rozvaliny a jen mohutný strom s křížkem vypráví o starých časech... Nové jsou uspěchané, jen chataři mají čas zajít na pivo a pokec. Trvalých obyvatel je podle starých usedlíků jen 21. 

Je to krásné, tiché místo bez světelného smogu, jak sleduje zdejší observatoř pro vědu a výzkum..A má v mém srdci místo.

 

 

 

cestování Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
Přímo poetická pozvánka doplněná pěknými fotografiemi. Nikdy jsem zde nebyl a asi už nikdy nebudu, o to větší dík za seznámení s tímto místem.
Hana Rypáčková
Tak nevím, kde jsem ten název našla. Žili tam hlavně Němci, Sychrov je asi český název . Děkuji za opravu , děvčata. Majitel je Jarmilo prima člověk, radost se tam ubytovat a posedět u dobrého jídla a piva.,..
Jan Zelenka
Hanko, moc hezký výlet. Bohužel, to místo neznám.
Marie Webrová
Je to krásná krajina. Ale válcová věž je zřícenina hradu Sychrov a pozůstatky hradu Rabštejn jsou pod klášterem Servitů. Pěkná fota.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc hezké Hani. Hostinec u Kamenného mostu vlastní syn mé nejlepší kamarádky. Tak doufám, že se ti tam líbilo.
Květuše Pinkasová
Paráda Hani ♥
Dagmar Vargová
Díky za hezký článek a kouzelné fotky. Eliška je roztomilá :-).
Alena Vávrová
Malebné místečko a poeticky popsané i vyfocené. Díky! Viděla jsem kdysi v tv dokument o tomto místě. Jste s Eliškou šikulky cestovatelky.
Elena Valeriánová
Hanko, vůbec se Ti nedivím, že máš toto místo ve svém srdci. Musí tam být krásně. Líbí se mi ten přechod řeky po kamenech, líbí se mi Eliška v náručí - jako plyšáček a líbí se mi i vše ostatní. Děkuji za sdílení.
Jarmila Fialová
Myslím, že to není zřícenina hradu Cukštejn, ale Sychrov.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.