O Kampě a poodhaleném tajemství dvou zavěšených válečků
Kampa. FOTO: Pixabay

O Kampě a poodhaleném tajemství dvou zavěšených válečků

11. 7. 2025

Dostala jsem před lety od kamarádky do e-mailové pošty překrásnou prezentaci o Kampě. Zaujala mě natolik, že jsem si udělala poznámky, které jsem nedávno našla. Dovolte mi tedy, po nějakém tom „učesání,“ se o ně s vámi podělit.

Kampa – jedno z nejromantičtějších a nejkrásnějších zákoutí Prahy. První zmínky o této lokalitě se datují do roku 1169, ale tehdy to byl jen ostrov se zahradami. Od 14. století zde započalo budování mlýnů a od poloviny 16. století vznikala další zástavba.

Současný název Kampa je používán od r. 1770, tedy cca 255 let. Byl zřejmě odvozen od jména Tycho Ganze z Kampu. Jednalo se o majitele jednoho ze zdejších domů v 17. století. Podle jiné verze je odvozen od latinského „campus,“ který označuje pole a vinice, které zde také dlouho byly.

Přestože je Kampa v centru města, skýtá poměrně klidné místo se spoustou zeleně, ale také s hojností kulturních a historických památek.

Severní část ostrova, u toku Čertovky, je nazývána Pražské Benátky. Čertovka je umělý vltavský kanál, který odděluje ostrov Kampu od Malé Strany. Je zde dům Jana Wericha, který sdílel s Jiřím Voskovcem, nyní Werichova vila, také domek Jiřího Trnky. Mnoho umělců zde žilo, pobývalo, tvořilo nebo navštěvovalo místní kavárny a restaurace, a některé známé osobnosti tu stále bydlí.

 

Měšťanský_dům_U_sloupu_Panny_Marie_(Malá_Strana),_Praha_1,_Na_Kampě_9,_Malá_Strana.JPG
Měšťanský dům U Obrazu Panny Marie. FOTO: Michal Kmínek, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia

 

Nyní se dostaneme ke dvou záhadným zavěšeným válečkům.

Nejen zde pobývající umělci a osobnosti, ale také jen procházející návštěvníci mohli a mohou z Karlova mostu na straně Kampy pohlížet na pověstmi opředený dům "U Obrazu Panny Marie“, který má domovní štít s balkonem s tepanou mříží, pod štítem okénko a pod ním starodávný obraz Panny Marie, který sem prý přinesla voda při jedné dávné povodni. Vedle zaskleného obrazu visí dva zavěšené válečky – v domě byla totiž kdysi prádelna a mandl.

Kdysi se nedaleko mostních pilířů nakupily hromady dřeva, trosky stavení a dokonce i nebohá zvířata. Byly obrovské povodně, a naplavené věci tak bránily průtoku vody, a tím pádem se řeka vylila i do nedalekých ulic. Jednou z nich byla i ulice Na Kampě.

Voda kolem domů proudila v divokých vírech, nejdivočejší však byla ve svém původním korytě. „Pražané celou povodeň sledovali, ale z bezpečných vzdáleností. Někteří se snažili pomoci lidem i zvířatům, kteří v korytu uvízli,“ popsala v knize "77 pražských legend" Alena Ježková. Vltavou plul i strom s obrovskou korunou, kde byl zaklíněn kus dřevěné stěny nějaké chalupy, na které dosud visel obraz Panny Marie. A jelikož byl majitel domu Na Kampě 9 velice pobožný, rozhodl se, že se pokusí krásný obraz zachránit. Vzal loďku a vydal se do nebezpečných peřejí. Málem dokonce přišel i o život, nakonec ale obraz vylovil a dostal se zpátky na břeh. Podle tehdejších lidí prý v okamžiku, kdy byl obraz vytažen z vody, začaly povodně ustupovat. „Zachráněný obraz pak pověsili na čestné místo ve štítě, který je obrácen ke Karlovu mostu. Říká se, že Panna Marie na obraze přinesla štěstí nejen majiteli domu, ale pokaždé vyslyšela i prosby ostatních, kteří se k ní v neštěstí obrátili,“ vysvětlila spisovatelka.

Ve stejném domě pak později sloužila chudá vesnická dívka. Obraz brala velice vážně a každý den jej zdobila čerstvými květinami. Dbala také na to, aby věčné světýlko pod ním nikdy nezhaslo. Jednou dívka žehlila prádlo na starodávném těžkém mandlu a při chvíli nepozornosti se její ruce dostaly pod válce obrovského stroje. Vesničanka v bolesti a strachu zavolala na pomoc právě Pannu Marii a vtom se stroj sám od sebe zastavil. Dívka z něj ruce  ihned vyprostila a neměla na nich ani škrábnutí. Na památku této příhody pak majitelé domu zavěsili po stranách obrazu dva válečky z mandlu, které dodnes zázrak připomínají.

Další legenda z těchto míst začíná stejně – v domě byla kdysi prádelna a mandl, kde pracovaly dvě krásné dívky u zlé tety, která je nikam nepouštěla. Jednou večer utekly od špinavého prádla. Když se vrátily, bylo vše čisté a vymandlované. Další den utekly znovu, zázrak se opakoval, a tak to šlo celý měsíc. Až jednou přišel za tetou kamenný Turek z Karlova mostu a začal si stěžovat, že každou noc volá Panna Maria z obrazu jeho lidi a oni utíkají z podstavců na mostě a ráno se vracejí celí zmožení. Jeden svalnatý dře prádlo o valchu, Démon od sv. Prokopa na prádlo dýchá, aby uschlo, Saracén mandluje, další žehlí, někdo dohlíží na práci a všechny kontroluje. Tím se vše prozradilo. Tetku z toho málem klepla pepka. Začala být na dívky hodná a pouštěla je ven. Děvčata přestala s nočními výlety a než teta umřela, odkázala jim celý dům a dívky na památku pověsily válečky, jimiž kamarádi z Karlova mostu mandlovali prádlo.

Věřte nevěřte, jak to vlastně bylo, ale dodnes tam ty válečky po obou stranách obrazu Panny Marie visí.

Tolik o zastavení se na kouzelné Kampě.

 

prague-2806728_1280.jpg
Válečky (pod květinovou výzdobou) vedle obrazu Panny Marie. FOTO: Pixabay

 

 

 

historie města a obce Praha
Autor: Iva Bendová
Hodnocení:
(4.7 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Daniela Lender Chaloupková
Moc pěkný článek, děkuji :-) Pražské pověsti jsem četla už jako dítě, o těch válečcích tam bylo také, tak jsem si zavzpomínala. Je to krásné zákoutí :-)
Jan Zelenka
Rád jsem na Kampu chodíval, projít se, posedět. Moc hezké místo.
Iva Bendová
Děkuji za reakce a za dovysvětlení od Ali Vel. To je tedy 3. možnost původu názvu :-D
Ingrid Hřebíčková
Kampa je moje srdcová záležitost. Ještě dlouho, když už jsme bydlely na vesnici, jsem do Prahy jezdila se po Kampě projít. Kampa a orloj, ty mám z Prahy nejraději. Hezký článek, děkuji.
Blanka Lazarová
Ivo, pěkný článek. Na Kampě je krásně. A dík za vysvětlení těch válečků :-) :-)
Daniela Řeřichová
Hezký článek, Kampa je půvabná v zimě v létě. Když byly děti malé, chodila jsem tam s nimi každý den, nyní sama aspoň jednou týdně.
Michaela Přibová
Ivo, děkuji za milý článek. Jsou to roztomilé pověsti. Říká se, že Panna Marie z obrazu dodnes chrání všechny lidi v domě. A je to krásné zákoutí.
Alena Velková
Ivo, ale název Kampa vznikl přeci úplně jinak...to takhle jednou do těch míst zabloudili dva Plzeňáci a ptali se: "Kampa jsme to přišli?" a název byl na světě. :-) Jinak moc zajímavý článek♡

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 28. týden

K nejnavštěvovanějím zemím patří v letních měsících Řecko. Už jste tam byli? To pak bude pro vás vědomostní kvíz tohoto týdne hračkou...