Důchod jako výzva? Tak určitě!
FOTO: vytvořeno s pomocí AI

Důchod jako výzva? Tak určitě!

21. 1. 2026

Po krátkém, ale o to strategičtějším přesluhování jsem se rozhodla uzavřít jednu významnou kapitolu svého profesního života a otevřít kapitolu ještě významnější – kapitolu důchodovou.

Nebylo to impulzivní rozhodnutí. Bylo zralé, promyšlené a plně v souladu s mou životní vizí: být sama sebou, vstávat bez budíku a mít čas říct si „tak určitě“ pokaždé, když se mi nechce.

Moje práce mne neskutečně obohatila. O zkušenosti, dovednosti, zážitky i hluboké pochopení toho, že slovo flexibilita znamená „přizpůsob se, my pak uvidíme“. Byla to výzva. Každý den. Naučila jsem se zvládat stres, změny, nové systémy a větu „od teď bude všechno jinak“. Posunulo mě to dál. Kam přesně, to dodnes zpracovávám.

Odchod do důchodu vnímám jako přirozený krok v rámci osobního rozvoje. Jako plynulý přechod z režimu deadline do režimu dneska nebo někdy. Je to nový start, nová kapitola, nová výzva – především pro mé okolí, které si musí zvykat, že „už mám čas“ neznamená „kdykoliv“.

Doma mne v této transformaci plně podporuje kocour, který převzal roli manažera mého dne. Má jasně nastavené priority: krmení, vyměšování, spaní, dohled nad mým odpočinkem a pravidelný audit prázdné misky. Díky němu jsem pochopila, že skutečný leadership spočívá v umění dívat se přísně a nic nevysvětlovat.

S důchodem přichází i digitální transformace. Rozšířila jsem si síť kontaktů o několik nových virtuálních přátel. Sdílíme hodnoty, zkušenosti a hlavně fotky kocourů, kytek a obědů. Diskutujeme o zásadních tématech dnešní doby, jako jsou klouby, počasí a vnoučata. Networking nikdy nespí – maximálně si zdřímne po obědě.

Můj den má nyní jasnou strukturu, která dává smysl a přináší přidanou hodnotu: ranní čaj, četba, dopolední svačinka, strategické rozhodování, zda je již čas na oběd, po něm odpolední regenerace včetně procházky s hůlkami, když je hezky. Pracuji na sobě, rozvíjím se, učím se nové věci – například ignorovat zprávy, které začínají slovy „mám jen takovou malou prosbu“.

Odchod vnímám s pocitem vděčnosti, nadhledu a hlubokého přesvědčení, že jsem se rozhodla správně. Byla to cesta plná výzev, ale teď je čas zpomalit, nadechnout se a jít si lehnout. Protože work-life balance je fajn, ale důchod-life balance je teprve game changer.

Tak určitě.

 

 

důchod práce životní postoj
Hodnocení:
(5 b. / 44 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
To je moc pěkný článek, i náplň v důchodu, vřelý souhlas. Můj volný čas sobecky řídí kocour, který chce svoji pravidelnost, psi, kteří vyžadují dobrou misku, vyčesávání a procházky. Až teď se učím vychutnávat svůj volný čas, volně se nadechnout a vydechnout, na to dříve nebyl čas. Hodně zdraví milá Irčo. :-)
Iva Bendová
Tu nadsázku ohledně výraziva ke konci jsem pochopila hned :-) Hezky se mi to četlo, včetně teď ještě diskuse, která se pěkně a vlídně rozvinula. Šla jsem do SD na den přesně, protože mi, i přes milovanou práci, hrozilo vyhoření. Při loučení se s kolegyněmi mi vyhrky slzy, že odcházím do starého železa, ale slzy nebyly na místě. Letos to bude už 10 let a stále jsem v pohotovosti a využívaná jako "sestra zastupička" ;-) :-) Nemám vnoučata, ani zahrádku, tak moc ráda do sesterské uniformy občas znovu vklouznu a nesmírně si té možnosti vážím.
Libuše Křapová
Do důchodu jsem odešla jen o tři měsíce dřív. Kolegyně mne moc prosila, ať vydržím co nejdéle. Ale z osobních důvodů jsem pak měla ještě různé brigády. Nevyhýbala jsem se žádné práci, minula mne snad jen výpomoc u popelářského vozu a u silničářů :-) Ale ta úleva, když jsem konečně skončila ! Irčo, moc ti rozumím :-)
Anna Potůčková
Hezký článek s optimismem. Já sama šla o 2 roky dříve a nelituji ani vteřiny, že jsem tak učinila. Ted nic nemusím, ale můžu. Můžu podle svých pocitů, chutí apod. Peníze nejsou všechno a s penězi hospodařím tak, abych vyšla a neudělala zbytečné dluhy.
Ingrid Hřebíčková
Omyl Irčo, hlavně to Míša zkouší na mě :-)). Dík za bezva článek.
Blanka Lazarová
Irčo, bezva zhodnocená situace. Já šla do důchodu přesně načas. Avizovala jsem to už 2 roky dopředu, protože atmosféra v zaměstnání byla čím dál tím horší. Nikdo mi nevěřil, protože hodně kolegů přesluhovalo a někdy už to bylo i přes čáru. "Samože" peníze se hodí vždycky, ale není to všechno. :-)
Michaela Přibová
Moc hezký článek plný optimismu. Souhlasím s Honzou /09.03/ . I já důchodu otevřela dveře novým možnostem a výzvám. Zkouším na sobě, kam až dojdu. Děkuji vám za sdílení.
Radmila Coufalová
Moc hezké a mluvíte mi z duše. Přijde mi, že dnes je trendy pracovat co nejdéle a na ty, co to mají jinak, se pohlíží mnohdy jako na lenochy. Já dělala celý život práci, která mě bavila (a ještě pár měsíců bavit bude), ale k tomu mám řadu koníčků, na které není dost času, ráda cestuji (a jako živnostník si nemohu brát moc volna) atd. Nebudu čekat až do 65. Vyřídila jsem si předdůchod na tři roky a letos skončím. Nudit se nebudu, s penězi vyjdu a pár dní v týdnu se budu ráda věnovat charitě. Ale můj čas už bude jednou provždy na prvním místě. Začínám se opatrně těšit.
Irena Mertová
Věro, všechna ta korporátní klišé jsem tam nacpala schválně, pro pobavení - je to přepálené, jasně... :-) Ne 100 % o mně.. vždyť mne znáš... :-)
Věra Ježková
Irčo, zajímavý článek. Já jsem šla do důchodu dobrovolně o dva roky dřív. Práce mě bavila, ale náročná byla její administrativní stránka – granty, vykazování publikační činnosti aj. K tomu starost o maminku, která už nebyla soběstačná. Odchodu do důchodu jsem dosud nelitovala ani minutu. Pokud můžu, dělám, co mě baví. Ale v pojmech jako posouvat se, osobní rozvoj apod. nemyslím. Poslední věta tvého článku je na mě moc anglická (ne, že bych jí nerozuměla).

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
OLYMPIJSKÁ TIPOVAČKA 2026

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

Tipovací soutěže se může zúčastnit každý registrovaný čtenář (registrovat se můžete zde), který bude soutěžit pod svým jménem, anonymní profily (přezdívky) či vícečetné profily nejsou přípustné. Rovněž není přípustné, aby z jedné I.P. adresy soutěžilo více soutěžících (to platí i pro rodinné příslušníky). Soutěžící odpovídají na redakcí vypsané tipovací příležitosti, které po celou dobu olympiády najdou soutěžící v sekci Soutěže, rubrice Tipovačka. Tipovat lze vždy až do zahájení jednotlivých sportovních klání (uváděno v SEČ, časy jsou přibližné, protože se starty jednotlivých disciplín mohou posouvat). Za správný tip obdrží soutěžící body - počet bodů je vždy uveden u tipovací příležitosti. Body se postupně sčítají, vyhrávají soutěžící s největším počtem bodů, které se sečtou po skončení zimní olympiády.

Všechny odpovědi musí být číselné, vyjma otázky "Která země získá nejvíce olypijských medailí". Například na otázku "Získá někdo z českých sportovců zlatou medaili? (ANO 1, NE 2)?" odpovídejte číslem 1 v případě, že si myslíte ANO, v případě, že si myslíte NE, vložte do políčka pro odpověď číslo 2. U výsledků hokejových zápasů odpovídejte také čísly a to bez mezer, tedy např. 6:2 (číslo, dvojtečka, číslo bez mezer). POZOR - špatně zapsaný tip nebude uznán!

Redakce si vyhrazuje právo tipovací příležitost zrušit, například z důvodu zrušení závodu kvůli nepřízni počasí.

Pro tři soutěžící s největším počtem bodů máme připraveny věcné ceny. Vítěz získá sportovnín náramek měřící čas, puls, kroky atd., další dva soutěžící pak knižní ceny. V případě zisku shodného počtu bodů rozhodne o vítězích los.

V olympijské tipovačce se zaměříme především na české reprezentanty a samozřejmě na disciplíny, kde lze očekávat zisk některé z medailí. 

Tak neváhejte, zkuste si i vy olympijskou tipovačku.Tipovat můžete už nyní na tomto místě.

 

 

Kvíz i60 - 5. týden

Tento týden budeme relaxovat v lázních. České lázeňství je tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.